IBPBI/2/423-769/09/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 września 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-769/09/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 29 czerwca 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 2 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy po stronie Spółki powstaną różnice kursowe w przypadku spłaty zobowiązań z tytułu kredytów w walutach obcych zaciągniętych przez wnoszącego aport do Spółki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 lipca 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy po stronie Spółki powstaną różnice kursowe w przypadku spłaty zobowiązań z tytułu kredytów w walutach obcych zaciągniętych przez wnoszącego aport do Spółki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka, mająca siedzibę na terytorium Polski, została utworzona w I kw. 2009 r.. 8 stycznia 2009 r. został podpisany statut Spółki a w dniu 3 marca 2009 r. akt zawiązania Spółki akcyjnej, natomiast w dniu 29 maja 2009 r. zostało notarialnie wniesione przedsiębiorstwo, w skład którego wchodziły m.in. zobowiązania z tytułu zaciągniętych przez wnoszącego w związku z prowadzeniem tego przedsiębiorstwa kredytów w walutach obcych. Zobowiązania te zostały w księgach Spółki ujęte z zastosowaniem kursu średniego NBP z dnia sporządzenia aktu notarialnego (wniesienia przedsiębiorstwa). Do dnia złożenia wniosku nie została spłacona żadna część tych kredytów, zatem wniosek dotyczy stanu przyszłego, bowiem tylko w momencie spłaty mogą ewentualnie powstać podatkowe różnice kursowe.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w opisanym stanie faktycznym spłata przez Spółkę zobowiązań z tytułu kredytów w walutach obcych zaciągniętych przez wnoszącego aport w postaci przedsiębiorstwa spowoduje powstanie po stronie Spółki dodatnich lub ujemnych różnic kursowych stanowiących odpowiednio przychód podatkowy lub koszt uzyskania przychodów.

Zdaniem Spółki, w powyższej sytuacji spłata przez Spółkę zobowiązań z tytułu kredytów w walutach obcych zaciągniętych przez wnoszącego aport w postaci przedsiębiorstwa nie spowoduje powstania po stronie Spółki dodatnich lub ujemnych różnic kursowych stanowiących odpowiednio przychód podatkowy lub koszt uzyskania przychodów. Zgodnie z art. 15a ust. 2 pkt 5 i ust. 3 pkt 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) dodatnie lub ujemne różnice kursowe ustala się przez porównanie wartości kredytu (pożyczki) w dniu spłaty z wartością tego kredytu (pożyczki) z dnia otrzymania (przeliczonej wg faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni). Za dzień otrzymania kredytu (pożyczki) nie można przyjąć dnia wniesienia aportu, nie wynika to bowiem z żadnego przepisu. Natomiast przyjęcie za przychód lub koszt podatkowy całych różnic kursowych liczonych pomiędzy wartością z dnia faktycznego otrzymania kredytu (przez wnoszącego przedsiębiorstwo) a wartością z dnia spłaty przez Spółkę oznaczałoby, że do przychodów lub kosztów podatkowych Spółki zaliczane byłyby przychody lub koszty w przeważającej części powstałe w okresie, kiedy zaciągnięte kredyty były zobowiązaniem wnoszącego, niezwiązane zatem w żaden sposób z przychodem z działalności Spółki. Potwierdzenie takiego stanowiska Spółka znajduje m.in. w interpretacjach Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr IP-PB3-423-466/07-3/MB z 19 lutego 2008 r. oraz IPPB3/423-1067/08-4/MB z 31 października 2008 r. W interpretacjach tych słusznie zauważa się, że do powstania różnicy kursowej konieczne jest: z jednej strony uprzednie (u danego podatnika) otrzymanie kredytu w walucie obcej i dopiero - w konsekwencji późniejszych okoliczności wskazanych w przepisach - skutku w postaci różnicy kursowej z drugiej strony. Nie może wystąpić sytuacja, gdy u podatnika będzie rozpoznana różnica kursowa jako konsekwencja operacji gospodarczej zaistniałej wcześniej u innego podatnika.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się do powoływanej we wniosku interpretacji organów podatkowych należy, że została wydana w indywidualnej sprawie i nie jest wiążąc dla organu wydającego interpretację.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu ul. Kośnego 70, 45-372 Opole, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl