IBPBI/2/423-747/12/JD

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 września 2012 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-747/12/JD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 3 lipca 2012 r., poz. 749) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 18 czerwca 2012 r. (wpływ do tut. Biura 20 czerwca 2012 r.), uzupełnionym w dniu 29 sierpnia i 4 września 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie momentu rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w sytuacji zbycia udziałów objętych w roku 1995 (pytanie oznaczone w uzupełnieniu wniosku, które wpłynęło do tut. Biura w dniu 4 września 2012 r. nr 1a) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 czerwca 2012 r. do tut. Biura wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie momentu rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w sytuacji zbycia udziałów objętych w roku 1995.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 24 sierpnia 2012 r. Znak IBPBI/2/423-747/12/JD, IBPBI/2/423-845/12/JD, wezwano do jego uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano w dniu 29 sierpnia i 4 września 2012 r.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

S półka jest udziałowcem w innych spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością.

W 1995 r. Spółka objęła udziały w zamian za wkład gotówkowy i wkład niepieniężny (aport) w postaci prawa wieczystego użytkowania gruntów. Prawo wieczystego użytkowania gruntu Spółka otrzymała nieodpłatnie od Skarbu Państwa. Wartość nominalna objętych udziałów równa jest sumie wartości wkładu pieniężnego i wartości aportu prawa wieczystego użytkowania gruntu określonej według wyceny biegłego. W 2011 r. Spółka zbyła ww. udziały.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm. dalej: "uCIT") Spółka - w przypadku zbycia udziałów objętych przed 2000 r. - powinna rozpoznawać koszty uzyskania przychodów związane ze zbyciem udziałów wg przepisów obowiązujących w momencie zbycia (2011 r.), czy też w momencie (w roku) objęcia udziałów (tekst jedn.: w 1995)... (pytanie oznaczone w uzupełnieniu wniosku, które wpłynęło do tut. Biura w dniu 4 września 2012 r. nr 1a)

Zdaniem Spółki, dla ustalenia wysokości kosztów uzyskania przychodu w przypadku zbycia udziałów objętych w zamian za wkład niepieniężny, zastosowanie powinny znaleźć przepisy uCIT obowiązujące w momencie objęcia tych udziałów, tj. w roku 1995.

Spółka opiera swoje stanowisko w szczególności na przepisie art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 9 czerwca 2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 60, poz. 700).

Ustawa z 9 czerwca 2000 r. dokonywała m.in. zmian w brzmieniu art. 15 uCIT, regulującego kwestie kosztów uzyskania przychodu.

Artykuł 1 pkt 9 ustawy nowelizującej wprowadził nowe regulacje, poprzez dodanie w art. 15 uCIT ust. 1i-1k. Zgodnie z nowo dodanym przepisem art. 15 ust. 1k uCIT, w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji), wkładów, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości: 1) nominalnej wartości objętych udziałów (akcji), wkładów z dnia ich objęcia - jeżeli te udziały (akcje), wkłady zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Zdaniem Spółki, przepis art. 15 ust. 1k uCIT nie znajduje jednak zastosowania do dokonanego w 2011 r. zbycia udziałów w spółkach.

Zgodnie bowiem z przepisem przejściowym zawartym w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 9 czerwca 2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku odpłatnego zbycia udziału (akcji) w spółce objętych przed dniem 1 stycznia 2001 r. (tekst jedn.: przed wejściem w życie nowelizacji) za wkład niepieniężny, koszt uzyskania przychodów określa się na podstawie przepisów obowiązujących w roku objęcia tych udziałów (akcji).

Taka interpretacja znajduje potwierdzenie m.in. w:

1.

piśmie Ministerstwa Finansów z dnia 28 sierpnia 2000 r. PB4/AS-031-241/00, dotyczącym skutków podatkowych czynności wnoszenia do spółek kapitałowych wkładów niepieniężnych. Minister Finansów stwierdził m.in. iż: "Moment opodatkowania zostaje przesunięty na chwilę zbycia udziałów (akcji) objętych za wkład niepieniężny, którego przedmiotem były udziały lub akcje. Koszty uzyskania przychodu, wpływające na ustalenie dochodu z tej czynności, należy obliczyć przy zastosowaniu odpowiednio art. 16 ust. 1 pkt 8a i art. 23 ust. 1 pkt 53 ustaw. Zastosowana w tych przepisach konstrukcja ustalenia kosztów, jako wydatków na nabycie składników majątku, będących przedmiotem aportu, uniemożliwia przy tym ujemne konsekwencje dla budżetu, gdyż cofa się do chwili pierwotnego nabycia udziałów, akcji wniesionych następnie jako aport do kolejnej spółki".

2.

Interpretacji podatkowej Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 4 sierpnia 2000 r. nr PB1/005-1-112/04, dotyczącej momentu powstania przychodu przy zbyciu udziałów. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy zauważył, iż: "W myśl art. 4 ust. 3 ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku odpłatnego zbycia udziału (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych przed dniem 1 stycznia 2001 r. w zamian za wkład niepieniężny, koszt uzyskania przychodów określa się na podstawie przepisów obowiązujących w roku objęcia tych udziałów (akcji) lub wkładów. Skoro zatem z opisanego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż objęła ona udziały w spółce w zamian za wkład niepieniężny przed dniem 1 stycznia 2001 r. (w styczniu 1997 r.), zatem koszt uzyskania przychodów w przypadku ich zbycia należy określić na podstawie przepisów obowiązujących w roku ich objęcia".

3.

Pogląd ten zyskał również akceptację w piśmiennictwie: "Art. 15 ust. 1k nie może mieć zastosowania do ustalania kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży udziałów objętych przed 1 stycznia 2001 r. Należało więc zróżnicować sposób określenia kosztów ze sprzedaży udziałów nabytych do końca 2000 r. I po tym terminie. Nastąpiło to poprzez wprowadzenie w art. 4 ust. 3 ustawy z 9 czerwca 2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zasady, że koszty uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów objętych przed 1 stycznia 2001 r. w zamian za wkład niepieniężny określa się na podstawie przepisów obowiązujących w roku objęcia tych udziałów" (Hieronim Piątek "Dochód ze sprzedaży akcji (udziałów)", Prawo Przedsiębiorcy nr 23/2004 z dnia 7 czerwca 2004 r.).

Zatem dla określenia wysokości kosztu uzyskania przychodu w momencie zbycia udziałów zdaniem Spółki powinno się zastosować przepisy uCIT obowiązujące w roku 1995.

Przyjmując ten punkt widzenia:

W roku 1995 zagadnienie kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia udziałów objętych w zamian za wkład niepieniężny uregulowane było w art. 16 ust. 1 pkt 8 uCIT.

Zgodnie z tym przepisem (w brzmieniu z 1995 r.), nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów w spółce albo akcji i innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie jednostek uczestnictwa w funduszach powierniczych i świadectw udziałowych narodowych funduszy inwestycyjnych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przy ustalaniu dochodu ze sprzedaży tych udziałów, wkładów, akcji i innych papierów wartościowych, świadectw udziałowych narodowych funduszy inwestycyjnych oraz umorzenia jednostek uczestnictwa funduszach powierniczych.

Reasumując, zdaniem Spółki, w przypadku zbycia udziałów objętych w 1995 r. powinna rozpoznać koszty uzyskania przychodów związane ze zbyciem udziałów wg przepisów obowiązujących w momencie (w roku) ich objęcia (tekst jedn.: w 1995 r.).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, że w zakresie pytań oznaczonych w uzupełnieniu wniosku numerami 1b, 2a oraz 2b wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 14 marca 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl