IBPBI/2/423-744/11/SD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 października 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-744/11/SD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 10 czerwca 2011 r. (data wpływu do tut. BKIP 20 czerwca 2011 r.), uzupełnionym w dniu 2 sierpnia 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wydatki ponoszone przez Spółkę na rzecz prezesa zarządu (będącego jednocześnie udziałowcem i dyrektorem), tytułem pokrycia kosztów jego podróży związanych z pełniona funkcją, stanowią koszty uzyskania przychodów Spółki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 czerwca 2011 r. wpłynął do BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wydatki ponoszone przez Spółkę na rzecz prezesa zarządu (będącego jednocześnie udziałowcem i dyrektorem), tytułem pokrycia kosztów jego podróży związanych z pełniona funkcją, stanowią koszty uzyskania przychodów Spółki.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 22 lipca 2011 r. Znak: IBPBI/2/423-744/11/SD wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano w dniu 2 sierpnia 2011 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka jest jednym z wiodących polskich przedsiębiorstw hurtowej sprzedaży elementów złącznych - w swojej ofercie posiada m.in.:

1.

Elementy złączne kwasoodporne i nierdzewne,

2.

Osprzęt żeglarski,

3.

Śruby dwustronne i nakrętki do połączeń kołnierzowych,

4.

Śruby wysokiej wytrzymałości, w tym do połączeń sprężanych w konstrukcjach stalowych,

5.

Elementy złączne.

Siedzibą Spółki jest C, w C również położone są nieruchomości użytkowane przez Spółkę, biura, magazyn itd. Prezes zarządu i jednocześnie udziałowiec Spółki jest osobą zamieszkującą w innym mieście, oddalonym o kilkaset kilometrów. Prezes Spółki jest również zatrudniony w Spółce jako jej dyrektor. Żeby pełnić swoją funkcję, jako prezes i dyrektor w sposób prawidłowy konieczne jest częste podróżowanie prezesa do siedziby Spółki (m.in. z miejsca zamieszkania). W związku z powyższym, ponoszone są wydatki mające na celu pokrycie kosztów ww. podróży (np. bilety kolejowe).

W uzupełnieniu wniosku ujętym w piśmie z dnia 28 lipca 2011 r. (data wpływu do tut. BKIP 2 sierpnia 2011 r.), Spółka doprecyzowała przedstawiony w poz. 68 opis stanu faktycznego o informacje, iż:

* ponoszone przez Spółkę wydatki związane są z pełnieniem w Spółce funkcji dyrektora zarządzającego,

* Spółka ponosi przedmiotowe koszty na podstawie umowy o pracę zawartej z dyrektorem.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wydatki ponoszone przez Spółkę na rzecz prezesa zarządu (będącego jednocześnie udziałowcem i dyrektorem), tytułem pokrycia kosztów jego podróży (m.in. z miejsca zamieszkania do siedziby Spółki), związanych z pełniona funkcją, stanowią koszty uzyskania przychodów Spółki.

Zdaniem Spółki, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. Z takimi właśnie kosztami zdaniem Spółki, mamy do czynienia w przedmiotowej sprawie, bowiem koszty ponoszone na przejazdy prezesa (będącego jednocześnie udziałowcem i dyrektorem) bezsprzecznie mają pozytywny wpływ na osiągane przez spółkę przychody. Ponadto ww. koszty nie są wymienione w art. 16 ustawy o p.d.o.p.

Oczywiście Spółka jest świadoma, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów:

* wydatków związanych z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz udziałowców (akcjonariuszy) lub członków spółdzielni niebędących pracownikami w rozumieniu odrębnych przepisów, z tym że wydatki ponoszone na rzecz członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i innych spółdzielni zajmujących się produkcją rolną są kosztem uzyskania przychodów w części dotyczącej działalności objętej obowiązkiem podatkowym w zakresie podatku dochodowego,

* wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji.

Zarząd jest organem wykonawczym Spółki.

Skoro zatem, przedmiotowe wydatki ponoszone są na rzecz prezesa zarządu będącego równocześnie udziałowcem i nie stanowią one świadczenia jednostronnego, nie są objęte wyłączeniami, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 38 i 38a ww. ustawy, a zatem, na podstawie art. 15 ust. 1 ww. ustawy stanowią koszty uzyskania przychodu.

Reasumując, wydatki ponoszone przez Spółkę na rzecz prezesa zarządu (będącego jednocześnie udziałowcem i dyrektorem) tytułem pokrycia kosztów jego podróży (w tym m.in. z miejsca zamieszkania do siedziby spółki), związanych z pełnioną funkcją, stanowią koszty uzyskania przychodów Spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm., określanej w dalszej części skrótem "ustawy o p.d.o.p."), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami. Kosztami uzyskania przychodów są więc wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

Zatem do kosztów uzyskania przychodów podatnik ma prawo zaliczyć wszystkie koszty, zarówno te bezpośrednio, jak i pośrednio związane z przychodami, o ile zostały one prawidłowo udokumentowane, za wyjątkiem kosztów ustawowo uznanych za niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.

W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

1.

został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),

2.

jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,

3.

pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

4.

poniesiony został w celu uzyskania, zachowania bądź zabezpieczenia źródła przychodów, lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,

5.

został właściwie udokumentowany,

6.

nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o p.d.o.p., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Podkreślenia wymaga fakt, iż prawidłowe zaliczenie wydatku do kosztów uzyskania przychodów uwarunkowane jest wykazaniem jego celowości i związku z przychodem, jak i prawidłowym udokumentowaniem. Należy zwrócić przy tym uwagę, że to na podatniku ciąży obowiązek wykazania związku poniesionych wydatków z przychodami, bo to on wywodzi korzystne dla siebie skutki prawne w postaci zmniejszenia zobowiązania podatkowego.

W negatywnym katalogu wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów ustawodawca wymienił m.in.:

1.

wydatki związane z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz udziałowców (akcjonariuszy) lub członków spółdzielni nie będących pracownikami w rozumieniu odrębnych przepisów, z tym że wydatki ponoszone na rzecz członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i innych spółdzielni zajmujących się produkcją rolną są kosztem uzyskania przychodów w części dotyczącej działalności objętej obowiązkiem podatkowym w zakresie podatku dochodowego (art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy o p.d.o.p.),

2.

wydatki na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji (art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy o p.d.o.p.).

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, iż Prezes zarządu i jednocześnie udziałowiec Spółki jest osobą zamieszkującą w innym mieście, oddalonym o kilkaset kilometrów od siedziby Spółki. Prezes Spółki jest również zatrudniony w Spółce jako jej dyrektor. Żeby pełnić swoją funkcję w sposób prawidłowy konieczne jest częste podróżowanie prezesa do siedziby Spółki (m.in. z miejsca zamieszkania). W związku z powyższym, ponoszone są wydatki mające na celu pokrycie kosztów ww. podróży (np. bilety kolejowe). Wydatki te związane są z pełnieniem w Spółce funkcji dyrektora zarządzającego i ponoszone są na podstawie umowy o pracę zawartej z Dyrektorem.

Z uwagi na fakt, iż jak wskazał Wnioskodawca wydatki ponoszone na rzecz udziałowca który jednocześnie pełni funkcję prezesa zarządu oraz dyrektora, związane są z pełnieniem w Spółce funkcji dyrektora, w przedmiotowej sprawie nie znajdą zastosowania cytowane powyżej przepisy art. 16 ust. 1 pkt 38 oraz art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy o p.d.o.p.

Jednym z rodzajów kosztów występujących w zakładzie pracy są tzw. koszty pracownicze. Należy jednak pamiętać, że nie każde świadczenie na rzecz pracownika, może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów pracodawcy. Pracodawca może bowiem zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów tylko te wydatki na rzecz pracowników, które pozostają w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą i z uzyskiwanymi przez niego przychodami, a jednocześnie wydatki te nie mogą znajdować się w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zawartym w art. 16 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. Koszty pracownicze obejmują nie tylko wynagrodzenia zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie ale także m.in. diety i inne należności za czas podróży służbowych, wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. W świetle powyższego koszty te obejmują również wydatki mające na celu pokrycie kosztów dojazdów pracowników do siedziby Spółki.

W świetle powyższych przepisów należy uznać, iż wydatki ponoszone przez Spółkę na rzecz prezesa zarządu będącego jednocześnie udziałowcem i dyrektorem, tytułem pokrycia kosztów jego podróży do siedziby Spółki (m.in. z miejsca zamieszkania), stanowić będą koszty uzyskania przychodów, pod warunkiem ich właściwego udokumentowania.

Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl