IBPBI/2/423-699/09/CzP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 września 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-699/09/CzP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 8 czerwca 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 17 czerwca 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu na skutek przedawnionych zobowiązań z tytułu niewypłaconych kwot waloryzacji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 czerwca 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu na skutek przedawnionych zobowiązań z tytułu niewypłaconych kwot waloryzacji.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W oparciu o ustawę z dnia 30 sierpnia 1991 r. o waloryzacji udziałów członkowskich w spółdzielniach i zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 83, poz. 373 z późn. zm.) dokonano waloryzacji udziałów członkowskich wniesionych do Spółdzielni przez jej członków w latach 1944-1991. Waloryzacja polegała na przeniesieniu 40% funduszu zasobowego na fundusz udziałowy, a decyzję w tej sprawie podjęło Zgromadzenie Przedstawicieli w dniu 28 października 1991 r. Wypłata waloryzacji udziałów na rzecz uprawnionych członków Spółdzielni miała miejsce w rocznych ratach, w latach 1997-2006. Wypłata była dokonywana wyłącznie na wniosek uprawnionego członka, bezpośrednio z funduszu udziałowego.

Wynikało to z faktu, iż od 1 stycznia 1992 r. do nadal, ewidencja udziałów członkowskich była prowadzona w ramach funduszu udziałowego jako:

1.

kwota zwaloryzowanych udziałów (czyli waloryzacja),

2.

kwota udziałów zgromadzonych z wpłat własnych członków.

Zwaloryzowane udziały nie zostały nigdy zaksięgowane jako zobowiązania Spółdzielni wobec członków. Część osób uprawnionych nie zrealizowało do chwili obecnej swego prawa do waloryzacji. Z tego tytułu pozostały środki na funduszu udziałowym, które po przedawnieniu się roszczeń członków o wypłatę, staną się przychodem Spółdzielni.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Z jakim momentem powstanie przychód Spółdzielni z tytułu przedawnienia się roszczeń osób uprawnionych do waloryzacji.

2.

Czy na określenie momentu powstania przychodu ma wpływ nie zaksięgowania kwoty "waloryzacji udziałów" jako zobowiązań Spółdzielni.

Zdaniem Spółdzielni jej przychód powstanie z dniem 1 stycznia 2010 r. Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) w art. 12 ust. 1 pkt 3 używając pojęcia "przedawnione" zobowiązanie nie definiuje go, jak również nie wskazuje sposobu ustalenia momentu powstania przychodu w takim przypadku.

Z uwagi na to, że ww. ustawa nie określa co należy rozumieć pod pojęciem "przedawnienie", w ocenie Spółdzielni należy odwołać się do definicji zawartej w Kodeksie cywilnym, jak również do cywilistycznego sposobu ustalenia terminu przedawnienia roszczeń.

Zgodnie z art. 117 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks Cywilny, (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) "po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia".

Artykuł 29 § 1 ustawy z dnia 16 września 1982 r. - Prawo spółdzielcze (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 188, poz. 1848 z późn. zm.) stanowi, że roszczenia o wypłatę m.in. udziałów przedawniają się z upływem 3 lat. Wskazany przepis Kodeksu cywilnego oznacza, że przedawnione roszczenie może być przez dłużnika nadal dobrowolnie zaspokojone, jednak nie może być zasądzone i przymusowo wyegzekwowane. Przychód z tytułu przedawnienia zobowiązania powstaje w dniu upływu terminu przedawnienia. Jeżeli jednak dłużnik po wskazanej dacie zrzeka się prawa do skorzystania z przedawnienia i zamierza dokonać zapłaty, to nie wykaże przychodu we wskazanej dacie. Wnioskodawca uznaje wszelkie roszczenie osób uprawnionych do waloryzacji, które będą zgłoszone najpóźniej do dnia 31 grudnia 2009 r. (termin 3 lat liczony od daty 31 grudnia 2006 r.). Po wskazanej dacie będzie uchylać się od ich zaspokojenia podnosząc zarzut przedawnienia.

Przychód powstanie 1 stycznia 2010 r. i momentu tego nie zmienia fakt, iż waloryzacja udziałów nigdy nie była zaksięgowana jako "zobowiązania". Na bieg przedawnienia nie ma bowiem wpływu to, w jaki sposób faktyczne zobowiązania Spółdzielni, były księgowane.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl