IBPBI/2/423-667/13/JS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 września 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-667/13/JS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 16 maja 2013 r. (data wpływu do tut. BKIP 10 czerwca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów:

* wydatków kwalifikowanych jako koszty bezpośrednio związane z przychodami, poniesionych przed i po dniu uzyskania przychodów, ale przed dniem rozpoczęcia imprezy targowej - jest prawidłowe,

* wydatków z tytułu najmu powierzchni wystawienniczej (kwalifikowanych jako koszty bezpośrednio związane z przychodami), poniesionych w okresie od dnia uzyskania przychodu (otrzymania zapłaty) do dnia wykonania usługi - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 czerwca 2013 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów:

* wydatków kwalifikowanych jako koszty bezpośrednio związane z przychodami, poniesionych przed i po dniu uzyskania przychodów, ale przed dniem rozpoczęcia imprezy targowej,

* wydatków z tytułu najmu powierzchni wystawienniczej (kwalifikowanych jako koszty bezpośrednio związane z przychodami), poniesionych w okresie od dnia uzyskania przychodu (otrzymania zapłaty) do dnia wykonania usługi.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca będący spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Główną działalnością Spółki jest organizacja targów i wystaw.

Zgodnie z regulaminem organizacji targów, wystawcy mają obowiązek, nie później niż 60 dni przed rozpoczęciem imprezy targowej, zapłacić całą cenę związaną z zakupem usługi. Ta zapłata jest bezzwrotna, a Spółka, jako sprzedający, wystawia fakturę na całe należne wynagrodzenie za sprzedawaną usługę. Z tego tytułu w dniu wystawienia faktury (ale nie później niż w dniu otrzymania zapłaty) Spółka wykazuje przychód, zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (p.d.o.p.).

Z drugiej strony, będąc organizatorem imprezy targowej, Spółka ponosi przed datą jej rozpoczęcia różnego rodzaju koszty związane bezpośrednio z przychodami uzyskiwanymi z mającej nastąpić imprezy targowej lub wystawienniczej. Koszty te są ponoszone nawet na rok przed realizacją imprezy. Przykładowo: właścicielowi nieruchomości, gdzie będą odbywać się targi Spółka płaci czynsz za powierzchnię targową lub wystawienniczą, drukuje materiały informacyjne dotyczące imprezy oraz nabywa inne usługi reklamowe mające na celu pozyskanie wystawców. Koszty związane z daną imprezą księgowane są w rozliczeniach międzyokresowych kosztów i nie są prezentowane, jako koszty podatkowe aż do 60 dnia przed rozpoczęciem imprezy.

W związku z powyższym, pod datą 60-tego dnia przed rozpoczęciem imprezy, następuje zaliczenie uzyskanych przychodów z tytułu sprzedaży usługi targowej lub wystawienniczej do przychodów podatkowych oraz poniesionych kosztów, ujętych w rozliczeniach międzyokresowych, jako kosztów bezpośrednio związanych z daną imprezą z równoczesną kwalifikacją tych kosztów do kosztów podatkowych bezpośrednio związanych z tymi przychodami.

Koszty poniesione po 60-tym dniu przed rozpoczęciem imprezy, związane z daną imprezą, konsekwentnie są kwalifikowane do kosztów podatkowych pod datą ich poniesienia.

Wnioskodawca chciałby zaznaczyć, że przykładowo właściciel nieruchomości wynajmujący powierzchnię wystawienniczą, w wystawionej przez niego fakturze zamieszcza opis świadczonej przez niego usługi o treści: "część wartości czynszu za usługę wystawienniczą w dniu 10 kwietnia", datę wykonania usługi - 10 kwietnia oraz datę otrzymania częściowej zapłaty - 25 marca. Pomimo, że impreza ma się rozpocząć 10 kwietnia, zgodnie z warunkami umownymi Spółka jest zobowiązana do zapłaty części ceny za wynajem przed rozpoczęciem imprezy. Ta część ceny jest bezzwrotnym wynagrodzeniem dla właściciela nieruchomości.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy koszty poniesione przed 60-tym dniem i po 60-tym dniu, ale przed rozpoczęciem imprezy targowej lub wystawienniczej, które są bezpośrednio związane z przychodami z tej imprezy, podlegają zaliczeniu do kosztów podatkowych w tym samym okresie co przychody.

Czy koszty najmu powierzchni związane bezpośrednio z przychodami z imprezy targowej w okresie od 60-tego dnia przed jej rozpoczęciem do dnia jej rozpoczęcia, poniesione przez nas i udokumentowane fakturą o treści opisanej powyżej, zgodnej z umową o wynajem powierzchni targowej lub wystawowej, podlegają zaliczeniu do kosztów podatkowych pod datą wystawienia faktury pomimo, że usługa wynajmu zostanie zrealizowana przez właściciela nieruchomości w przyszłości.

Zdaniem Wnioskodawcy, art. 15 ust. 4 do 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, że koszty bezpośrednio związane z przychodami są potrącalne w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody. Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury. Tak więc, skoro na 60 dni przed rozpoczęciem imprezy Wnioskodawca zalicza przychody związane z tą imprezą do przychodów podatkowych, to prawidłowym jest zaliczenie w tym samym okresie poniesionych kosztów do kosztów uzyskania przychodów jako bezpośrednio powiązanych z przychodami z organizowanej imprezy targowej lub wystawienniczej.

Podobnie (w oparciu o powołane powyżej regulacje prawne), faktura za częściową zapłatę czynszu za najem powierzchni, zdaniem Wnioskodawcy uprawnia go w okresie do 60-ciu dni i później przed rozpoczęciem imprezy, do kwalifikowania tej części czynszu jako kosztu podatkowego.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Na wstępie należy zaznaczyć, iż zgodnie z zakresem, jaki został wyznaczony zadanym przez Wnioskodawcę pytaniem i przedstawionym stanowiskiem, niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów poniesionych wydatków z tytułu najmu powierzchni targowej, druku materiałów informacyjnych oraz usług reklamowych, zaliczanych przez Wnioskodawcę do kosztów bezpośrednio związanych z przychodami. W związku z powyższym, tut. Organ nie dokonał oceny kwalifikacji prawnopodatkowej ww. kosztów.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm. - dalej: "ustawa o p.d.o.p."), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Przepis powyższy nie określa terminu, kiedy - dla ustalenia dochodu podlegającego opodatkowaniu - należy potrącić koszty. Sposób, w jaki należy rozliczyć koszty uzyskania przychodów, jest uzależniony od stopnia ich powiązania z uzyskiwanymi przychodami, tj. od tego, czy dany wydatek można zakwalifikować do kosztów bezpośrednio czy też innych niż bezpośrednio związanych z przychodami.

Kwestia związana z momentem potrącalności kosztów uzyskania przychodów została uregulowana w przepisach art. 15 ust. 4-4 h ustawy o p.d.o.p. Kosztem uzyskania przychodów będą zarówno wydatki, których poniesienie bezpośrednio przekłada się na uzyskanie konkretnych przychodów, jak i te, których nie można w taki sposób przypisać do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione, jako prowadzące do ich osiągnięcia.

Zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy o p.d.o.p., koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c.

W myśl art. 15 ust. 4b ww. ustawy, koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po zakończeniu tego roku podatkowego do dnia:

1.

sporządzenia sprawozdania finansowego, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia zeznania, jeżeli podatnicy są obowiązani do sporządzania takiego sprawozdania, albo

2.

złożenia zeznania, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia tego zeznania, jeżeli podatnicy, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie są obowiązani do sporządzania sprawozdania finansowego

- są potrącalne w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.

Z art. 15 ust. 4c ustawy o p.d.o.p. wynika, iż koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po dniu, o którym mowa w ust. 4b pkt 1 albo pkt 2, są potrącalne w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie.

Kwestię kosztów innych niż bezpośrednio związanych z przychodami reguluje art. 15 ust. 4d ustawy o p.d.o.p., zgodnie z którym koszty uzyskania przychodów, inne niż bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu którego dotyczą. Definicja dnia poniesienia kosztów uzyskania przychodów o których mowa, zawarta jest w art. 15 ust. 4e ww. ustawy. W myśl tego przepisu, za dzień poniesienia kosztu uznano dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji, gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, Wnioskodawca uzyskuje przychody z tytułu organizacji targów i wystaw. Przed datą rozpoczęcia imprezy, Spółka ponosi koszty, które kwalifikowane są przez Nią, jako koszty bezpośrednio związane z przychodami. Są to m.in. koszty czynszu za najem powierzchni targowej lub wystawienniczej, koszty drukowania materiałów informacyjnych dotyczących imprezy oraz zakup usług reklamowych mających na celu pozyskanie wystawców.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika również, iż w związku z wynajmem powierzchni wystawienniczej, właściciel nieruchomości wystawia na rzecz Wnioskodawcy fakturę za otrzymanie części wartości czynszu, przed rozpoczęciem imprezy wystawienniczej.

W związku z tym, iż Wnioskodawca otrzymuje zapłatę (i wystawia fakturę za usługę) nie później niż 60 dni przed rozpoczęciem imprezy, wątpliwość Wnioskodawcy budzi fakt, w którym momencie może On rozpoznać koszt podatkowy.

Odnosząc się zatem do wydatków uznanych przez Spółkę za koszty bezpośrednio związane z przychodami z tytułu organizacji targów i wystaw należy stwierdzić, iż zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy o p.d.o.p., koszty te stają się kosztem uzyskania przychodów w roku podatkowym (okresie rozrachunkowym), w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.

Generalną zasadą podatkowego rozliczania kosztów bezpośrednich jest ujęcie (potrącenie) w rachunku podatkowym kosztu bezpośrednio związanego z przychodem w momencie uzyskania odpowiadającego mu przychodu, chyba że koszt bezpośredni został poniesiony po dniu sporządzenia sprawozdania finansowego po zakończonym roku podatkowym (nie późniejszym jednak niż termin określony do złożenia zeznania podatkowego) - w takim przypadku jest on potrącalny w roku podatkowym następującym po roku, którego dotyczy. Koszty bezpośrednie należy więc ujmować podatkowo w momencie wykazania odpowiadających im przychodów.

W konsekwencji wszystkie koszty o których jest mowa we wniosku (również koszty częściowego wynagrodzenia z tytułu czynszu najmu) powinny zostać potrącone w momencie wykazania przychodu z tytułu świadczonej przez Spółkę usługi organizacji targów

Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie:

* wydatków kwalifikowanych jako koszty bezpośrednio związane z przychodami, poniesionych przed i po dniu uzyskania przychodów, ale przed dniem rozpoczęcia imprezy targowej - jest prawidłowe,

* wydatków z tytułu najmu powierzchni wystawienniczej (kwalifikowanych jako koszty bezpośrednio związane z przychodami), poniesionych w okresie od dnia uzyskania przychodu (otrzymania zapłaty) do dnia wykonania usługi - jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl