IBPBI/2/423-59/10/PP - Skutki podatkowe sprzedaży akcji celem umorzenia w przypadku ich objęcia i opłacenia jako wkładu pieniężnego w formie potrącenia wierzytelności.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 stycznia 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-59/10/PP Skutki podatkowe sprzedaży akcji celem umorzenia w przypadku ich objęcia i opłacenia jako wkładu pieniężnego w formie potrącenia wierzytelności.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 7 października 2009 r. (data wpływu do tut. Biura 14 października 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie skutków podatkowych sprzedaży akcji spółki G. celem ich umorzenia bądź umorzenia tych akcji przez spółkę G., jeżeli akcje te zostały objęte i opłacone przez Spółkę za wkład pieniężny w formie potrącenia wierzytelności przysługującej Spółce względem spółki G. (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3) - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 października 2009 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie skutków podatkowych sprzedaży akcji spółki G. celem ich umorzenia bądź umorzenia tych akcji przez spółkę G., jeżeli akcje te zostały objęte i opłacone przez Spółkę za wkład pieniężny w formie potrącenia wierzytelności przysługującej Spółce względem spółki G.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jest akcjonariuszem większościowym spółki G. Spółce przysługują wierzytelności wobec G., które są niesporne i wymagalne; nie ma przeszkód, aby były dochodzone przed sądem. Na moment sporządzenia niniejszego wniosku zostały uznane za przeterminowane. Przedmiotem roszczenia nie są odsetki od wierzytelności. Rozważa się podwyższenie kapitału zakładowego G. i emisję akcji, które miałyby być objęte za wkład pieniężny. Akcje nowej emisji objęłaby Spółka, jednak ich opłacenie odbyłoby się przez konwersję ww. wierzytelności przysługujących Spółce wobec G. Ten sposób pokrycia wkładu pieniężnego zostałby dozwolony uchwałą G. S.A., a zarząd spółki G. zawarłby z zarządem Spółki stosowną umowę dotyczącą potrącenia wierzytelności przysługującej Spółce względem G. na pokrycie objętych przez Spółkę nowo wydanych akcji jako wynagrodzenia za wkład pieniężny. W przyszłości Zarząd Spółki rozważa sprzedaż lub umorzenie akcji G. objętych w wyniku opisanej powyżej transakcji.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w przypadku sprzedaży przez Spółkę akcji spółki G. celem ich umorzenia bądź umorzenia tych akcji przez spółkę G., jeżeli akcje te zostały objęte i opłacone przez Spółkę za wkład pieniężny w formie potrącenia wierzytelności przysługującej Spółce względem G, do przychodu do opodatkowania nie będzie się zaliczać wartości nominalnej umarzanych akcji.

Zdaniem Spółki, stosownie do przepisu art. 12 ust. 4 pkt 3 u.p.d.o.p. do przychodów nie zalicza się m.in. umorzenia akcji w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia akcji na rzecz spółki w celu umorzenia tych akcji, w części stanowiącej koszt ich objęcia.

Zdaniem Spółki w przypadku sprzedaży przez Spółkę akcji spółki G. celem ich umorzenia bądź umorzenia tych akcji przez spółkę G., jeżeli akcje te nabyte zostały przez Spółkę w formie potrącenia wierzytelności przysługującej Spółce względem G. na pokrycie objętych przez Spółkę nowo wydanych akcji spółki G. za wkład pieniężny, do przychodu do opodatkowania nie będzie się zaliczać wartości nominalnej umarzanych akcji, w części stanowiącej koszt ich objęcia. Stanowisko to jest zasadne, albowiem w dacie potrącenia wierzytelności faktycznie doszło do opłacenia akcji na poziomie ich wartości nominalnej.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:

Umorzenie akcji w spółce akcyjnej zostało uregulowane w przepisach art. 359-361 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm. - zwanej dalej: "k.s.h."). Umorzenie akcji jest czynnością spółki, której efektem jest prawna likwidacja, tj. unicestwienie niektórych lub wszystkich akcji w kapitale zakładowym, co odbywa się za wynagrodzeniem lub bez wynagrodzenia. Razem z likwidacją akcji dochodzi do unicestwienia nie tylko samej akcji jako części kapitału zakładowego, ale również praw obligacyjnych i organizacyjnych z nią związanych. Kodeks spółek handlowych wskazuje na kilka rodzajów umorzeń: umorzenie dobrowolne, przymusowe, w razie ziszczenia się określonego zdarzenia. W przypadku umorzenia dobrowolnego odbywa się ono za zgodą akcjonariusza wyrażoną przy każdorazowej czynności umorzenia w drodze nabycia przez spółkę, przy czym ilość dobrowolnych umorzeń w roku obrotowym ograniczona jest do jednego. Umorzenie przymusowe występuje wówczas, gdy nie potrzeba dodatkowej zgody akcjonariusza, a przesłanki i tryb tego umorzenia określa statut spółki. Kodeks spółek handlowych w odniesieniu do spółki akcyjnej wprowadza reguły określające minimalną wielkość kwot umorzeniowych jedynie w stosunku do procedury przymusowego umorzenia akcji. Wynagrodzenie nie może być niższe od wartości przypadających na akcję aktywów netto, wykazywanych w sprawozdaniu finansowym za ostatni rok obrotowy, pomniejszonych o kwotę przeznaczoną do podziału między akcjonariuszy (wartość bilansowa).

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. - zwanej dalej: "u.p.d.o.p."), do przychodów nie zalicza się (...), umorzenia udziałów lub akcji w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) (...) w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia (...).

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym akcje zostaną nabyte w wyniku potrącenia roszczenia Spółki wobec akcjonariusza o dokonanie wpłaty za obejmowane akcje z wierzytelnością wspólnika wobec Spółki; a więc w zamian za wkład pieniężny. Tym samym ustalając wysokość kwoty przysporzenia nie stanowiącego przychodu w rozumieniu ww. art. 12 ust. 4 pkt 3 u.p.d.o.p. należy mieć na uwadze zasady ustalania kosztów uzyskania przychodów wskazane w art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p.

Zatem tylko kwota otrzymana od spółki umarzającej akcje do wysokości odpowiadającej wartości wierzytelności wspólnika wobec Spółki potrącona z roszczeniem Spółki o dokonanie wpłaty za akcje nie stanowi przychodu, o którym mowa w cytowanym art. 12 ust. 4 pkt 3.

Zatem tylko kwoty otrzymane do wysokości nie większej niż wskazany powyżej koszt objęcia akcji nie będą zaliczone do przychodów.

Stanowisko wnioskodawcy jest zatem nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Nadmienia się, iż w sprawach będących przedmiotem pytań oznaczonych we wniosku Nr 1 i 2 wydano odrębne interpretacje.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl