IBPBI/2/423-490/13/SD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 lipca 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-490/13/SD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 19 kwietnia 2013 r. (data wpływu do tut. BKIP 23 kwietnia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy w przypadku sprzedaży przez Spółkę środków trwałych nabytych w drodze aportu przedsiębiorstwa/ZCP, kosztem podatkowym będzie wartość początkowa tych składników określona w ewidencji środków trwałych pomniejszona o dokonane przez nią odpisy amortyzacyjne (pytanie oznaczone we wniosku nr 3) - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 kwietnia 2013 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy w przypadku sprzedaży przez Spółkę środków trwałych nabytych w drodze aportu przedsiębiorstwa/ZCP, jej kosztem podatkowym będzie wartość początkowa tych składników określona w ewidencji środków trwałych pomniejszona o dokonane przez nią odpisy amortyzacyjne.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Do Spółki zamierza przystąpić nowy udziałowiec - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ("Udziałowiec"). Udziałowiec obejmie udziały w Spółce w zamian za aport w postaci przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa ("ZCP"). W skład przedsiębiorstwa/ZCP wchodzić będzie m.in. nieruchomość. Niektóre składniki majątku wchodzące w skład przedsiębiorstwa/ZCP w tym nieruchomość, stały się własnością Udziałowca na skutek wniesienia wkładu niepieniężnego w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, przy czym wartość nominalna udziałów wydanych przez Udziałowca w zamian za wniesiony wkład niepieniężny była niższa od wartości wkładu. W związku z tym, Udziałowiec nie ma prawa do zaliczania do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych/wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych w drodze aportu, od tej części ich wartości, która nie została przekazana na podwyższenie kapitału zakładowego. Po otrzymaniu aportu, Spółka rozszerzy prowadzoną obecnie działalność gospodarczą o zarządzanie nieruchomościami.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w przypadku sprzedaży przez Spółkę środków trwałych nabytych w drodze aportu przedsiębiorstwa/ZCP, kosztem podatkowym dla Spółki będzie wartość początkowa tych składników określona w ewidencji środków trwałych pomniejszona o dokonane przez Spółkę odpisy amortyzacyjne... (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku sprzedaży środków trwałych wchodzących w skład przedsiębiorstwa/ZCP nabytego w drodze aportu, kosztem podatkowym dla Spółki będzie wartość początkowa tych składników określona w ewidencji, pomniejszona o dokonane przez Spółkę odpisy amortyzacyjne.

W opinii Spółki, powyższe wynika z literalnej wykładni art. 15 ust. 1u w zw. z art. 15 ust. 1s ustawy o p.d.o.p. W świetle tych przepisów, w przypadku zbycia składników majątku wchodzących w skład przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, nabytych w drodze wkładu niepieniężnego (aportu), koszt podatkowy ustala się w wysokości wartości początkowej, określonej w Ewidencji wnoszącego aport (w przypadku gdy składniki majątku były zaliczone do środków trwałych/wartości niematerialnych i prawnych u wnoszącego aport) pomniejszonej o dokonane od tych składników odpisy amortyzacyjne.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm., dalej "ustawa o p.d.o.p."), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Powyższe oznacza, iż podatnik ma prawo do odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod warunkiem, iż nie zostały one wymienione w art. 16 ust. 1 ww. ustawy oraz że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością, a ich poczynienie ma lub może mieć wpływ na możliwość powstania przychodu (w tym zachowania lub zabezpieczenia przychodów). Przepis ten konstytuuje więc zasadę, stosownie do której pomiędzy kosztem podatkowym oraz przychodami podatnika musi wystąpić związek przyczynowo - skutkowy.

Stosownie do art. 15 ust. 1s ustawy o p.d.o.p., w przypadku nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, w drodze wkładu niepieniężnego (aportu), wartość poszczególnych składników majątku, wchodzących w skład przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustala się:

1.

w wysokości wartości początkowej, określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego wkład - w przypadku składników zaliczonych do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych,

2.

w wysokości przyjętej dla celów podatkowych i wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu wnoszącego wkład na dzień nabycia - w przypadku pozostałych składników.

Jednocześnie, w myśl art. 15 ust. 1u ustawy o p.d.o.p., w przypadku zbycia składników majątku wchodzących w skład przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, nabytych w sposób, o którym mowa w ust. 1s, koszty uzyskania przychodów ustala się w wysokości, o której mowa w tym przepisie, pomniejszonej o dokonane od tych składników odpisy amortyzacyjne.

Z cytowanych powyżej przepisów wynika zatem, że art. 15 ust. 1s pkt 1 ustawy o p.d.o.p., dotyczy ustalania wartości składników majątkowych zaliczonych przez podmiot wnoszący aport do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, które zostały wniesione do Spółki w ramach przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Natomiast art. 15 ust. 1u ustawy o p.d.o.p., odnosi się z kolei wprost do ustalania kosztów uzyskania przychodów w przypadku sprzedaży przez Spółkę składników majątkowych nabytych w ten sposób.

Reasumując, w przypadku składników majątku zaliczonych do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, kosztem uzyskania przychodu będzie wartość początkowa tych składników, określona w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki (odpowiadająca wartości początkowej tych składników majątku wynikającej z ewidencji podmiotu wnoszącego wkład) pomniejszona o dokonane od tych składników odpisy amortyzacyjne.

Za nieprawidłowe należy zatem uznać stanowisko Spółki, że w przypadku sprzedaży środków trwałych wchodzących w skład przedsiębiorstwa/ZCP nabytego w drodze aportu, kosztem podatkowym będzie dla niej wartość początkowa tych składników określona w ewidencji, pomniejszona o dokonane przez nią odpisy amortyzacyjne, bowiem zgodnie z art. 15 ust. 1u ustawy o p.d.o.p., koszty uzyskania przychodów ustala się w wysokości, o której mowa w art. 15 ust. 1u, pomniejszonej o dokonane od tych składników odpisy amortyzacyjne (dokonane zarówno przez Udziałowca, jak i przez Spółkę). Literalne brzmienie przepisów wskazuje bowiem wprost, iż chodzi o odpisy amortyzacyjne dot. "tych składników" a nie o dokonane przez podmiot zbywający. Tym samym przy ustalaniu "dochodu" na transakcji zbycia ww. środków trwałych należy uwzględnić całość dokonanych odpisów amortyzacyjnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, iż w sprawach będących przedmiotem pytań oznaczonych we wniosku nr 1 i nr 2 wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl