IBPBI/2/423-488/13/SD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 lipca 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-488/13/SD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 19 kwietnia 2013 r. (data wpływu do tut. BKIP 23 kwietnia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy Spółka postąpi prawidłowo określając wartość początkową środków trwałych otrzymanych w drodze aportu przedsiębiorstwa/ZCP według wartości początkowej w jakiej zostały ujęte w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Udziałowca (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 kwietnia 2013 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy Spółka postąpi prawidłowo określając wartość początkową środków trwałych otrzymanych w drodze aportu przedsiębiorstwa/ZCP według wartości początkowej w jakiej zostały ujęte w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Udziałowca.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Do Spółki zamierza przystąpić nowy udziałowiec - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ("Udziałowiec"). Udziałowiec obejmie udziały w Spółce w zamian za aport w postaci przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa ("ZCP"). W skład przedsiębiorstwa/ZCP wchodzić będzie m.in. nieruchomość. Niektóre składniki majątku wchodzące w skład przedsiębiorstwa/ZCP w tym nieruchomość, stały się własnością Udziałowca na skutek wniesienia wkładu niepieniężnego w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, przy czym wartość nominalna udziałów wydanych przez Udziałowca w zamian za wniesiony wkład niepieniężny była niższa od wartości wkładu. W związku z tym, Udziałowiec nie ma prawa do zaliczania do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych/wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych w drodze aportu, od tej części ich wartości, która nie została przekazana na podwyższenie kapitału zakładowego. Po otrzymaniu aportu, Spółka rozszerzy prowadzoną obecnie działalność gospodarczą o zarządzanie nieruchomościami.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy Spółka postąpi prawidłowo określając wartość początkową środków trwałych otrzymanych w drodze aportu przedsiębiorstwa/ZCP według wartości początkowej w jakiej zostały ujęte w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Udziałowca... (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku otrzymania składników majątku stanowiących środki trwałe/wartości niematerialne i prawne w ramach aportu przedsiębiorstwa/ZCP, które u wnoszącego aport były wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych ("Ewidencja"), ich wartość początkową należy określić według wartości początkowej w jakiej zostały ujęte w Ewidencji Udziałowca.

W opinii Wnioskodawcy, powyższe wynika z literalnej wykładni art. 16g ust. 10a w zw. z art. 16g ust. 9 ustawy o p.d.o.p. Zgodnie z art. 16g ust. 10a ustawy o p.d.o.p., w przypadku nabycia przedsiębiorstwa lub ZCP, do ustalenia wartości początkowej składników majątku wchodzących w skład tego przedsiębiorstwa/ZCP należy zastosować odpowiednio zasady określone w art. 16g ust. 9 ustawy o p.d.o.p. Z kolei, zgodnie z art. 16g ust. 9 ustawy o p.d.o.p., wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji podmiotu wnoszącego aport w formie przedsiębiorstwa lub ZCP, czyli na zasadach kontynuacji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż do Spółki zamierza przystąpić nowy udziałowiec, który obejmie udziały w Spółce w zamian za aport w postaci przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zgodnie z art. 16g ust. 9 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm., dalej "ustawa o p.d.o.p."), w razie przekształcenia formy prawnej, podziału albo połączenia podmiotów, z zastrzeżeniem ust. 19, dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o której mowa w art. 9 ust. 1, podmiotu przekształcanego, połączonego albo podzielonego. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do spółek niebędących osobami prawnymi. Przepis ust. 9 stosuje się odpowiednio w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego (art. 16g ust. 10a ustawy o p.d.o.p.).

Zatem, w sytuacji gdy przy aporcie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części środki trwałe i wartości niematerialne i prawne były ujęte w księgach rachunkowych podmiotu wnoszącego aport, wówczas wartość początkową tych środków ustala się na podstawie art. 16g ust. 9 w związku z art. 16g ust. 10a ustawy, tj. w wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport.

W świetle powyższych przepisów stwierdzić należy, że w przypadku otrzymania w drodze aportu przedsiębiorstwa/ZCP składników majątkowych wprowadzonych do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podmiotu dokonującego aportu, wartość początkową tych składników Spółka winna określić w wysokości wynikającej z ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport (Udziałowca).

Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, iż w sprawach będących przedmiotem pytań oznaczonych we wniosku nr 2 i nr 3 wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl