IBPBI/2/423-476/12/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 1 sierpnia 2012 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-476/12/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 3 lipca 2012 r. poz. 749) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 26 kwietnia 2012 r. (data wpływu do tut. BKIP 2 maja 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów w związku z odpłatnym zbyciem akcji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 maja 2012 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością mającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która podlega na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm., dalej: "ustawa CIT").

Obecnie jedynym udziałowcem Wnioskodawcy jest osoba fizyczna mająca miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlegająca obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm., dalej: "ustawa PIT") - tzw. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (dalej: Wspólnik X). Planowana jest zmiana umowy spółki będącej Wnioskodawcą w zakresie podwyższenia kapitału zakładowego. Wszystkie nowo powstałe udziały obejmie Wspólnik X. Tym samym, zarówno przed, jak i po planowanej operacji Wspólnik X będzie jedynym udziałowcem Wnioskodawcy. Udziały Wnioskodawcy zostaną objęte przez Wspólnika X w zamian wkład niepieniężny w postaci 100% akcji spółki akcyjnej mającej siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która podlega na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy (dalej: Spółka X). W związku z realizacją planowanych działań Wnioskodawca stanie się właścicielem 100% akcji Spółki X i będzie przysługiwało Mu 100% praw głosu na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Spółki X. W zamian za nabywane akcje Spółki X, Wnioskodawca przekaże Wspólnikowi X wyłącznie własne udziały. W szczególności w zamian za nabywane akcje Spółki X, nie dojdzie do jakiejkolwiek zapłaty w gotówce na rzecz Wspólnika X.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Na jakim poziomie Wnioskodawca powinien ustalić koszt uzyskania przychodu w związku z odpłatnym zbyciem akcji Spółki X.

W ocenie Wnioskodawcy, w związku z odpłatnym zbyciem akcji Spółki X, Wnioskodawca powinien ustalić koszt uzyskania przychodu na poziomie wartości nominalnej akcji Wnioskodawcy wydanych Wspólnikowi X w zamian za otrzymany wkład niepieniężny w postaci akcji Spółki X.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm., dalej: "ustawa CIT"), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Powyższa regulacja oznacza, że podatnik ma możliwość pomniejszenia przychodów o wszelkie wydatki, pod warunkiem, że spełnione są łącznie dwa warunki:

1.

wydatek musi mieć związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, tzn. musi być poniesiony w celu uzyskania przychodu, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,

2.

wydatek nie może znajdować się w grupie wydatków wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy CIT.

W przedmiotowej sprawie nie ulega wątpliwości, iż spełniony będzie pierwszy z warunków. W związku ze sprzedażą akcji Spółki X, Wnioskodawca będzie bowiem zobowiązany do rozpoznania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia praw majątkowych, o czym mowa w art. 14 ustawy CIT.

W odniesieniu do drugiego z warunków w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, iż zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy CIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów (...); wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji (...).

Od dnia 1 stycznia 2011 r. ustawa CIT, zawiera przepisy bezpośrednio regulujące sposób ustalenia kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów nabytych wcześniej w ramach transakcji wymiany udziałów. Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy CIT, za koszt uzyskania przychodów nie uznaje się wydatków poniesionych przez spółkę nabywającą przy wymianie udziałów; wydatki te - w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów (akcji) wydanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki, której udziały są nabywane, powiększonej o zapłatę w gotówce, o której mowa w art. 12 ust. 4d - są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji).

Jak wynika z przedstawionego stanu przyszłego, w przedmiotowej sprawie:

1.

w zamian za nabywane 100% akcji Spółki X, Wnioskodawca przekaże Wspólnikowi X wyłącznie własne udziały. W szczególności w zamian za nabywane akcje Spółki X, nie dojdzie do jakiejkolwiek zapłaty w gotówce na rzecz Wspólnika X.

2.

w związku z realizacją planowanej transakcji Wnioskodawca stanie się właścicielem 100% akcji Spółki X i będzie przysługiwało mu 100% praw głosu na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Spółki X.

3.

Wnioskodawca i Spółka X są spółkami, które podlegają w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia.

W rezultacie, w ocenie Wnioskodawcy nie budzi wątpliwości, iż planowana transakcja stanowi tzw. wymianę udziałów, o której mowa w art. 12 ust. 4d ustawy CIT, do której to odwołuje się przytaczany art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy C1T. W rezultacie, w oparciu o regulację art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy CIT, w związku z odpłatnym zbyciem akcji Spółki X, Wnioskodawca powinien ustalić koszt uzyskania przychodu na poziomie wartości nominalnej własnych udziałów wydanych Wspólnikowi X w zamian za otrzymany wkład niepieniężny w postaci akcji Spółki X.

Wnioskodawca pragnie przy tym zwrócić szczególną uwagę, iż stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach indywidualnych, np.

- interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 9 czerwca 2011 r. Znak IBPBI/2/423-324/11 /JD,

- interpretacja Dyrektora Izby w Warszawie

* z dnia 2 grudnia 2011 r. Znak IPPB3/423-802/11-2/AG,

* z dnia 3 października 2011 r. Znak IPPB3/423-618/11-4/JG, czy też

* z dnia 11 maja 2011 r. Znak IPPB3/423-189/11-5/AG.

Co więcej, Wnioskodawca dodatkowo sygnalizuje, iż powyższe stanowisko - pomimo, że nie znajdowało bezpośrednio oparcia w brzmieniu przepisów ustawy CIT - było wskazywane również w interpretacjach organów podatkowych wydawanych w odniesieniu do stanu prawnego obowiązującego przed wprowadzeniem do ustawy CIT przytaczanego art. 16 ust. 1 pkt 8e, to jest przed 1 stycznia 2011 r.

Przykładowo, stanowisko, zgodnie z którym w przypadku zbycia przez spółkę nabywającą udziałów lub akcji otrzymanych w ramach wymiany udziałów koszt uzyskanie przychodów odpowiada wartości nominalnej wydawanych w zamian udziałów lub akcji podzielił:

* Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 16 listopada 2010 r. Znak IPPB5/423-534/10-6/DG oraz

* Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z dnia 21 lutego 2008 r. Znak ILPB3/423-266/07-2/HS.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl