IBPBI/2/423-421/14/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 lipca 2014 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-421/14/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 3 lipca 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z 3 kwietnia 2014 r. (data wpływu do tut. BKIP 8 kwietnia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wartość dochodu (przychodu) uzyskanego przez Wnioskodawcę w wyniku automatycznego umorzenia udziałów będzie podlegać zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 kwietnia 2014 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wartość dochodu (przychodu) uzyskanego przez Wnioskodawcę w wyniku automatycznego umorzenia udziałów będzie podlegać zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (Spółka) jest jedynym udziałowcem X Sp. z o.o. (dalej: "Spółka zależna") tj. posiada na podstawie tytułu własności 100% udziałów w kapitale zakładowym tej spółki. W związku z planowaną restrukturyzacją działalności w Spółce zależnej może dojść do umorzenia części udziałów (umorzenie automatyczne), na zasadzie art. 199 § 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1030 z późn. zm., dalej: "k.s.h.").

Wnioskodawca posiada udziały w Spółce zależnej przez okres nieprzekraczający dwóch lat, niemniej po dokonaniu umorzenia części udziałów, nie zamierza zbywać pozostałych udziałów, lecz zachować je przynajmniej do momentu, gdy okres nieprzerwanego posiadania udziałów w Spółce zależnej przekroczy 2 lata. W wyniku umorzenia może zostać umorzonych mniej lub więcej niż 90% udziałów istniejących przed umorzeniem. Niemniej jednak po przeprowadzeniu umorzenia Wnioskodawca dalej będzie jedynym udziałowcem i będzie nadal posiadał wszystkie udziały w Spółce zależnej. Umorzenie automatyczne udziałów w kapitale zakładowym Spółki zależnej nastąpi w szczególności w sytuacji ziszczenia się określonych w umowie spółki warunków. W przypadku umorzenia automatycznego udziałów Spółki zależnej wynagrodzenie wypłacone Wnioskodawcy zostanie ustalone w oparciu o przepisy k.s.h. oraz treść odpowiednich postanowień umowy spółki.

Zarówno Wnioskodawca, jak i Spółka zależna są podatnikami podatku dochodowego, mającymi siedzibę i zarząd na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej (podlegają opodatkowaniu od całości swoich dochodów). Wnioskodawca nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania, co zostanie potwierdzone w treści pisemnego oświadczenia uzyskanego przez Spółkę zależną od Wnioskodawcy przed datą umorzenia.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wartość dochodu (przychodu) uzyskanego przez Wnioskodawcę w wyniku automatycznego umorzenia udziałów będzie podlegać zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, wartość dochodu (przychodu) uzyskanego przez Wnioskodawcę w wyniku automatycznego umorzenia udziałów będzie podlegać zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych, choćby okres dwuletniego posiadania przynajmniej 10% udziałów w Spółce zależnej upłynął już po dokonaniu umorzenia i niezależnie od tego, jaka część udziałów w Spółce zależnej zostanie umorzona (zarówno przed, jak i po dokonaniu umorzenia, Wnioskodawca będzie bowiem właścicielem wszystkich pozostających udziałów w Spółce zależnej).

Instytucja umorzenia udziałów wspólnika spółki kapitałowej została uregulowana w art. 199 k.s.h. Przepisy te stanowią, że udziały mogą zostać umorzone w jeden z trzech sposobów, tj.:

* w przypadku, gdy umowa spółki tak stanowi (umorzenie automatyczne),

* za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziałów przez spółkę w celu umorzenia (umorzenie dobrowolne), albo

* bez zgody wspólnika (umorzenie przymusowe).

W każdym z tych trzech przypadków, także w przypadku umorzenia przymusowego i automatycznego, dochodzi do umorzenia udziałów posiadanych przez wspólnika.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 851, dalej: "ustawa o CIT"), dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także dochód z umorzenia udziałów (akcji).

Przy czym wskazać należy, że od 1 stycznia 2011 r. jedynie dochód z umorzenia automatycznego i przymusowego będzie kwalifikowany, jako dochód z udziału w zyskach osób prawnych. Fakt, że w przypadku Wnioskodawcy dojdzie właśnie do umorzenia automatycznego prowadzić będzie do sytuacji, że cały dochód (przychód) uzyskany przez Wnioskodawcę z tego tytułu będzie podlegał reżimowi opodatkowania przewidzianemu dla udziałów w zyskach osób prawnych.

W związku z tym zastosowanie znajdą przepisy art. 22 ust. 4 i nast. ustawy o CIT przewidujące możliwość zwolnienia z podatku dochodowego uzyskanej kwoty dochodu (przychodu).

Zdaniem Spółki, kwota przychodu uzyskanego z tytułu umorzenia automatycznego udziałów Spółki zależnej będzie podlegała zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o CIT.

Zgodnie z tym przepisem, zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, (...) jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

1.

wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2.

uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;

3.

spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1;

4.

spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Ponadto, zgodnie z art. 22 ust. 4a ustawy o CIT, zwolnienie ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat. Niemniej, zgodnie z art. 22 ust. 4b ustawy o CIT, zwolnienie to ma również zastosowanie w przypadku, gdy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, przez spółkę uzyskującą dochody (przychody) z tytułu udziału w zysku osoby prawnej mającej siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, upływa po dniu uzyskania tych dochodów (przychodów).

Stosownie zaś do treści art. 22 ust. 4d ustawy o CIT, posiadanie udziału w spółce zależnej musi wynikać z tytułu własności.

Zdaniem Wnioskodawcy, biorąc pod uwagę, że wszystkie powyższe wymogi zostaną spełnione, tj.:

* zarówno Wnioskodawca, jak i Spółka zależna będą spełniać warunki podmiotowe (art. 22 ust. 4-4d ustawy o CIT);

* dojdzie do wypłaty kwoty stanowiącej udział w zysku osoby prawnej (art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT);

- kwota dochodu (przychodu) z tytułu przeprowadzenia umorzenia automatycznego będzie w całości podlegać zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych po stronie Wnioskodawcy.

W szczególności zastosowaniu zwolnienia nie stoi na przeszkodzie fakt, że Wnioskodawca w momencie dokonywania umorzenia udziałów będzie posiadał przynajmniej 10% udziałów w Spółce zależnej przez okres nieprzekraczający dwóch lat. Zgodnie z art. 22 ust. 4b ustawy o CIT, wskazane zwolnienie ma zastosowanie również, gdy dwuletni okres posiadania udziałów upływa po uzyskaniu dochodów.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, wartość dochodu (przychodu) uzyskanego przez Wnioskodawcę w wyniku automatycznego umorzenia udziałów będzie podlegać zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych choćby okres dwuletniego posiadania przynajmniej 10% udziałów w Spółce zależnej upłynął już po dokonaniu umorzenia i niezależnie od tego jaka część udziałów w Spółce zależnej zostanie umorzona.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy opisanego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 14 marca 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl