IBPBI/2/423-40/12/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 kwietnia 2012 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-40/12/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wspólnoty, przedstawione we wniosku z dnia 12 stycznia 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 17 stycznia 2011 r.), uzupełnionym w dniu 12 kwietnia 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania za przychody podatkowe wykazywanych w deklaracji CIT-8:

* naliczonych (należnych) ale nie zapłaconych zaliczek na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną - jest nieprawidłowe,

* faktycznie otrzymanych odszkodowań i odsetek - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 stycznia 2012 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania za przychody podatkowe wykazywanych w CIT-8:

* naliczonych (należnych) ale nie zapłaconych zaliczek na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną,

* faktycznie otrzymanych odszkodowań i odsetek.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 30 marca 2012 r. Znak: IBPBI/2/423-40/12/MS wezwano o ich uzupełnienie. Uzupełnienia dokonano w dniu 12 kwietnia 2012 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wspólnotę Mieszkaniową tworzą:

* lokale mieszkalne,

* lokale użytkowe usytuowane na parterze budynku mieszkalnego (gabinet stomatologiczny, firma internetowa, sklep odzieżowy, itp),

* miejsca postojowe usytuowane na poziomie piwnic w budynku mieszkalnym.

W świetle prawa podatkowego wspólnoty mieszkaniowe jako jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej podlegają przepisom ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.). Członkowie wspólnot mieszkaniowych na mocy art. 15 ust. 1 ustawy o własności lokali, dokonują wpłat zaliczek na poczet kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej.

Przychody wspólnot mieszkaniowych stanowią:

* naliczone zaliczki na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną z lokali mieszkalnych, lokali użytkowych i miejsc garażowych,

* inne przychody z nieruchomości wspólnej np. z tyt. najmu części wspólnych,

* otrzymane pozostałe przychody, jak np. odszkodowania, odsetki.

Koszty wspólnot mieszkaniowych stanowią wydatki związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej (remonty części wspólnych, elewacji, instalacji, przeglądy techniczne, konserwacje, utrzymanie czystości, koszty zarządu, ubezpieczenia nieruchomości).

Ww. przychody i koszty Wspólnoty Mieszkaniowej są wykazywane w deklaracji CIT-8.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy za przychody podatkowe wykazywane w deklaracji CIT-8 Wspólnoty Mieszkaniowej uważa się naliczone zaliczki na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz inne przychody jak: odsetki, odszkodowania w kwotach faktycznie otrzymanych.

Zdaniem Wnioskodawcy, przychody podatkowe Wspólnoty Mieszkaniowej wykazywane w CIT-8 to należne (przypisane choć nie zapłacone) zaliczki na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną (zarówno lokali mieszkalnych, użytkowych i miejsc postojowych) oraz pozostałe przychody w kwotach faktycznie otrzymanych (odszkodowania, odsetki).

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Zasady funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych określa ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 z późn. zm.). Zgodnie z art. 6 ustawy o własności lokali, ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana. Nie posiada jednak osobowości prawnej. Wspólnotę mieszkaniową tworzą zarówno właściciele odrębnych lokali mieszkalnych, jak i właściciele odrębnych lokali użytkowych. Każdy członek wspólnoty mieszkaniowej jest właścicielem lokalu oraz udziału w nieruchomości wspólnej. Udział w nieruchomości wspólnej jest prawem związanym z własnością lokalu.

Stosownie do art. 13 tej ustawy, właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu, jest obowiązany utrzymywać swój lokal w należytym stanie, przestrzegać porządku domowego, uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, korzystać z niej w sposób nie utrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli oraz współdziałać z nimi w ochronie wspólnego dobra.

Artykuł 14 ww. ustawy stanowi natomiast, iż na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się w szczególności:

1.

wydatki na remonty i bieżącą konserwację,

2.

opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej nieruchomości wspólnej, oraz opłaty za antenę zbiorczą i windę,

3.

ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne, chyba że są pokrywane bezpośrednio przez właścicieli poszczególnych lokali,

4.

wydatki na utrzymanie porządku i czystości,

5.

wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy.

Na podstawie art. 15 ustawy o własności lokali, na pokrycie kosztów zarządu właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat, płatne z góry do dnia 10 każdego miesiąca.

Wspólnoty mieszkaniowe jako jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.), są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Użycie w powyższym przepisie sformułowania "otrzymane" oznacza, że momentem powstania przychodu pieniężnego jest moment otrzymania czyli wpływu, bezpośrednio do majątku podatnika względnie na jego rachunek wymienionych środków, skutkującego powstaniem po stronie podatnika możliwości dysponowania tymi środkami.

Stosownie do art. 12 ust. 3 ww. ustawy, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Zasady podatkowego rozpoznawania momentu uzyskania przychodów określonych w art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych uregulowane zostały w art. 12 ust. 3a-3e tej ustawy.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wspólnotę Mieszkaniową tworzą:

* lokale mieszkalne,

* lokale użytkowe usytuowane na parterze budynku mieszkalnego (gabinet stomatologiczny, firma internetowa, sklep odzieżowy, itp),

* miejsca postojowe usytuowane na poziomie piwnic w budynku mieszkalnym.

Przychody wspólnoty mieszkaniowej stanowią:

* zaliczki na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną z lokali mieszkalnych, lokali użytkowych i miejsc garażowych,

* inne przychody z nieruchomości wspólnej np. z tyt. najmu części wspólnych,

* otrzymane pozostałe przychody, jak np. odszkodowania, odsetki.

Ww. przychody Wspólnoty Mieszkaniowej są wykazywane w deklaracji CIT-8. Wątpliwości Wspólnoty budzi możliwość uznania za przychody podatkowe wykazywanych w deklaracji CIT-8:

* naliczonych zaliczek na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz

* faktycznie otrzymanych odsetek i odszkodowań.

Wspólnoty Mieszkaniowe nie prowadzą działalności gospodarczej, w szczególności nie zajmują się świadczeniem usług na rzecz swoich członków. Ich działanie obejmuje jedynie gromadzenie środków i odpowiednie dysponowanie nimi, tj. dokonywanie stosownych opłat, niezbędnych dla utrzymania lokali w należytym stanie. Z powyższego wynika, iż nie mają do nich zastosowania przepisy regulujące moment rozpoznania przychodu przez podatników prowadzących działalność gospodarczą (przychód należny).

W świetle powyższego, wpłaty z tytułu zaliczek na poczet kosztów zarządu nieruchomością wspólną stanowią dla Wspólnoty przychód podatkowy w dacie ich otrzymania, stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Do wpłat z tytułu zaliczek na poczet pokrycia kosztów zarządu nieruchomością wspólną nie ma zastosowania cytowany wyżej art. 12 ust. 3 i art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi, iż do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

Powyższe zasady odnośnie momentu rozpoznania przychodu w dacie faktycznego otrzymania należy również zastosować w odniesieniu do przychodu z tytułu otrzymanego odszkodowania.

W zakresie opodatkowania odsetek wskazać należy na treść art. 12 ust. 4 pkt 2 ww. ustawy który stanowi, iż do przychodów nie zalicza się kwot naliczonych, lecz niedotrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek (kredytów). Odsetki na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są opodatkowane wg metody kasowej, a zatem zaliczane są do przychodów podatkowych w momencie ich faktycznego otrzymania.

Reasumując, za datę powstania przychodów z tytułu wpłaty zaliczek na poczet kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz otrzymanych odszkodowań i odsetek należy uznać, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dzień ich faktycznego otrzymania.

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy, z wyjątkiem zwolnionych od podatku na podstawie art. 6 ust. 1, art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a i przepisów ustawy wymienionej w art. 40 ust. 2 pkt 8, są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym - do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu, a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.

Odnosząc przedstawiony wyżej stan prawny do stanu faktycznego ujętego we wniosku należy stwierdzić, że przychody podatkowe Wspólnoty podlegające wykazaniu w zeznaniu CIT-8 stanowią zapłacone przez członków Wspólnoty zaliczki na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz odszkodowania i odsetki w dacie ich otrzymania.

W świetle powyższego stanowisko Wspólnoty w zakresie uznania za przychody podatkowe wykazywanych w deklaracji CIT-8:

* naliczonych (należnych) ale nie zapłaconych zaliczek na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną - jest nieprawidłowe,

* faktycznie otrzymanych odszkodowań i odsetek - jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 14 marca 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl