IBPBI/2/423-392/09/MO

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-392/09/MO

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 19 marca 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 6 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy wydatki na zakup wózków widłowych kwalifikują się do objęcia pomocą publiczną, o której mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 kwietnia 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy wydatki na zakup wózków widłowych kwalifikują się do objęcia pomocą publiczną, o której mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Przedsiębiorca w dniu 12 marca 2008 r. uzyskał Zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Strefy Ekonomicznej. Przedsiębiorca prowadzi działalność w sektorze transportu (PKD 49.41.Z) i na ten rodzaj usług otrzymał również; ww. zezwolenie (PKWiU 60.24). Działalność ta nie jest dla niego działalnością wiodącą, ale stanowi jedną z głównych działalności pod względem wysokości planowanych do osiągnięcia przychodów. Przedsiębiorca zobowiązał się w ww. zezwoleniu do poniesienia w okresie od dnia jego uzyskania do dnia 30 kwietnia 2010 r. wydatków inwestycyjnych w rozumieniu § 6 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 listopada 2006 r. (Dz. U. Nr 215, poz. 1581, z późn. zm.) w łącznej kwocie 22.700.000,00 zł zgodnie ze złożoną przez siebie ofertą (biznes planem), obejmujących m.in. budowę centrum logistycznego wraz z kompleksowym wyposażeniem.

Elementem tego wyposażenia będą wózki widłowe, poruszające się wyłącznie po terenie hali magazynowej i ewentualnie placu manewrowego, służące do składnia towarów na regałach i ich załadunku/rozładunku na samochody. Wózki widłowe, zgodnie z Klasyfikacją Środków Trwałych mieszczą się w grupie 7 (środki transportu), podgrupie 76 (pozostały tabór bezszynowy), rodzajach 762 (wózki akumulatorowe) i 763 (wózki spalinowe). Przedsiębiorca zamierza w ramach realizacji złożonego planu inwestycyjnego zakupić te środki trwałe (wózki widłowe) i zakwalifikować je jako wydatki, o których mowa w § 6 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 listopada 2006 r. (Dz. U. Nr 215, poz. 1581, z późn. zm.) oraz skorzystać z tego tytułu z pomocy publicznej w formie zwolnienia w podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu przychodów uzyskanych ze sprzedaży wyrobów wytworzonych i usług wykonywanych na terenie SSE w ramach działalności gospodarczej wykonywanej na podstawie Zezwolenia z dnia 12 marca 2008 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy zakup środków trwałych stanowiących środki transportu opisanych w rodzajach 762 i 763 Klasyfikacji Środków Trwałych przez podatnika, będącego przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą w sektorze transportu, o którym mowa w § 6 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 listopada 2006 r. (Dz. U. Nr 215, poz. 1581, z późn. zm.) w sytuacji gdy ww. środki trwałe stanowią de facto element wyposażenia hali magazynowej i nie będą wykorzystywane poza nią, może być zaliczony przez tego podatnika do wydatków inwestycyjnych, kwalifikujących się do objęcia pomocą publiczną, realizowaną w formie zwolnienia w podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu przychodów uzyskanych ze sprzedaży wyrobów wytworzonych i usług wykonywanych na terenie w ramach działalności gospodarczej wykonywanej na podstawie ww. Zezwolenia.

Zdaniem Spółki zakup środków trwałych stanowiących środki transportu opisanych w rodzajach 762 i 763 Klasyfikacji Środków Trwałych przez podatnika, będącego przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą w sektorze transportu, o którym mowa § 6 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 listopada 2006 r. (Dz. U. Nr 215, poz. 1581, z późn. zm.) może być przez niego zaliczony do wydatków inwestycyjnych kwalifikujących się do objęcia pomocą publiczną realizowaną w formie zwolnienia w podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu przychodów uzyskanych ze sprzedaży wyrobów wytworzonych i usług wykonanych na terenie w ramach działalności gospodarczej wykonywanej na podstawie ww. Zezwolenia. Z uwagi na fakt, że ww. środki trwałe stanowią de facto element wyposażenia hali magazynowej i nie będą wykorzystywane poza nią, a łączna kwota inwestycji obejmowała również wydatki na ten cel i podlegała akceptacji Zarządzającego Strefą w trakcie procedury weryfikacyjnej biznes-planu (tj. podczas przetargu na uzyskanie Zezwolenia). Stanowisko podatnika potwierdza również Ministerstwo Gospodarki - Departament Instrumentów Wsparcia, nadzorujące działalność specjalnych stref ekonomicznych (podatnik przeprowadził telefoniczne konsultacje w tym zakresie).

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. z 2000 r. Dz. U. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są dochody, z zastrzeżeniem ust. 4-6, uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (tekst jedn. z 2007 r. Dz. U. Nr 42, poz. 274 z późn. zm.), przy czym wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie tego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami.

Stosownie do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie specjalnej strefy ekonomicznej za wydatki kwalifikujące się do objęcia pomocą uznaje się koszty inwestycji, pomniejszone o naliczony podatek od towarów i usług oraz o podatek akcyzowy, jeżeli możliwość ich odliczeń wynika z odrębnych przepisów, poniesione na terenie strefy w trakcie obowiązywania zezwolenia, będące:

1.

ceną nabycia gruntów lub prawa ich użytkowania wieczystego;

2.

ceną nabycia albo kosztem wytworzenia we własnym zakresie środków trwałych, pod warunkiem zaliczenia ich, zgodnie z odrębnymi przepisami, do składników majątku podatnika;

3.

kosztem rozbudowy lub modernizacji istniejących środków trwałych;

4.

ceną nabycia wartości niematerialnych i prawnych związanych z transferem technologii przez nabycie praw patentowych, licencji, know-how lub nieopatentowanej wiedzy technicznej, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

Natomiast w myśl § 6 ust. 6 ww. rozporządzenia w przypadku przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w sektorze transportu wydatki na nabycie środków transportu nie kwalifikują się do objęcia pomocą.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w sektorze transportu. Ponadto Spółka zamierza zakupić wózki widłowe, które będą elementem wyposażenia wybudowanej hali.

Zgodnie z Klasyfikacją Środków Trwałych wózki widłowe mieszczą się w grupie 7 (środki transportu), podgrupie 76 (pozostały tabór bezszynowy), rodzajach 762 (wózki akumulatorowe) i 763 (wózki spalinowe).

Biorąc pod uwagę powyższe, jako że zwolnienia podatkowe są odstępstwem od zasady powszechności opodatkowania, a przepisy dotyczące zwolnień powinny być interpretowane ściśle, przede wszystkim zgodnie z ich wykładnią językową, należy uznać, iż skoro wózki widłowe zgodnie z Klasyfikacją Środków Trwałych są środkiem transportu a Spółka prowadzi działalność w sektorze transportu, to wydatki poniesione na zakup wózków widłowych służących prowadzonej działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej nie kwalifikują się do objęcia pomocą publiczną, o której mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wobec powyższego stanowisko wnioskodawcy zawarte we wniosku z dnia 19 marca 2009 r. należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl