IBPBI/2/423-388/12/AK

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 lipca 2012 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-388/12/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 3 lipca 2012 r. poz. 749) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 7 kwietnia 2012 r. (data wpływu do tut. BKIP 13 kwietnia 2012 r.), uzupełnionym w dniach 13 i 17 lipca 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy środki finansowe pochodzące od Użytkowników z tytułu zapłaty za umowy sprzedaży zawierane z Ofertodawcą w czasie ekspozycji oferty na stronie internetowej Wnioskodawcy, przekazywane przez D na zwykły rachunek bankowy (ewentualnie na rachunek bankowy escrow lub rachunek powierniczy lub innego rodzaju rachunek bankowy) Wnioskodawcy, w czasie zalegania na tymże rachunku bankowym będą stanowiły wynagrodzenie Wnioskodawcy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 kwietnia 2012 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy środki finansowe pochodzące od Użytkowników z tytułu zapłaty za umowy sprzedaży zawierane z Ofertodawcą w czasie ekspozycji oferty na stronie internetowej Wnioskodawcy, przekazywane przez D na zwykły rachunek bankowy (ewentualnie na rachunek bankowy escrow lub rachunek powierniczy lub innego rodzaju rachunek bankowy) Wnioskodawcy, w czasie zalegania na tymże rachunku bankowym będą stanowiły wynagrodzenie Wnioskodawcy. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 3 lipca 2012 r. Znak IBPBI/2/423-388/12/AK, IBPP1/443-404/12/LSz wezwano Wnioskodawcę do ich uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano w dniach 13 i 17 lipca 2012 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca zamierza prowadzić działalność gospodarczą polegającą m.in. na pośredniczeniu w zawieraniu umów sprzedaży. Wnioskodawca zamierza udostępnić swoją stronę internetową, za pośrednictwem której sprzedający (Ofertodawca) i kupujący (Użytkownik) będą zawierali ww. umowy. Przy czym Wnioskodawca będzie świadczył na rzecz Ofertodawcy usługę tzw. ekspozycji oferty. Będzie ona polegała na:

a.

udostępnieniu strony internetowej będącej własnością Wnioskodawcy do ekspozycji oferty sprzedającego (Ofertodawcy) przez czas określony w umowie zawartej ze sprzedającym,

b.

obliczeniu ilości umów sprzedaży zawartych między Ofertodawcą a Użytkownikami w okresie ekspozycji oferty,

c.

sporządzenie wykazu zawartych umów sprzedaży z wyszczególnieniem dat ich dokonania,

d.

udostępnieniu swojego rachunku bankowego polegającego na jego uznawaniu kwotami będącymi ceną zapłaty za umowy sprzedaży zawierane pomiędzy Ofertodawca a Użytkownikami,

e.

obliczeniu środków finansowych, które spłynęły na rachunek bankowy Wnioskodawcy z rachunku bankowego Agenta Rozliczeniowego D z tytułu zawartych umów sprzedaży.

Użytkownik będzie dokonywał zapłaty za pośrednictwem Agenta Rozliczeniowego D. Oznacza to, że środki finansowe pochodzące od Użytkownika będą wpływały na rachunek D a następnie po potrąceniu przez D kwoty stanowiącej równowartość opłaty manipulacyjnej, będą przekazywane na rachunek bankowy Wnioskodawcy (zwykły rachunek bankowy) regularnie co 10 dni.

Środki finansowe, które zostaną zgromadzone na rachunku bankowym Wnioskodawcy, Wnioskodawca będzie przekazywał Ofertodawcy po wykonaniu usługi ekspozycji oferty, czyli po podliczeniu wszystkich środków finansowych, które spłynęły na rachunek bankowy Wnioskodawcy z tytułu umów sprzedaży zawartych w czasie ekspozycji oferty sprzedającego (Ofertodawcy) na stronie internetowej Wnioskodawcy.

Zaznaczyć należy, iż Wnioskodawca w czasie wykonywania usługi Ekspozycji oferty na rzecz Ofertodawcy, nie będzie obracał środkami finansowymi spoczywającymi na rachunku bankowym. Środki te, jak wyżej wspomniano, zostaną przekazane na rachunek bankowy Ofertodawcy po wykonaniu usługi.

W związku z tym, że wynagrodzeniem Wnioskodawcy za świadczoną usługę będzie prowizja, suma środków finansowych przekazywanych na rachunek bankowy Ofertodawcy będzie pomniejszana o kwotę prowizji należną Wnioskodawcy. Prowizja po naliczeniu będzie przekazywana na inny rachunek bankowy Wnioskodawcy.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 13 lipca 2012 r. (data wpływu do tut. BKIP 17 lipca 2012 r.) Wnioskodawca poinformował, że ww. informacje będą stanowiły treść umowy pośrednictwa, która w przyszłości zostanie zawarta pomiędzy Nim a Ofertodawcą. Wnioskodawca zaznaczył również, że pytanie dotyczy zdarzenia przyszłego, wobec czego żadna umowa pośrednictwa nie została jeszcze zawarta. Natomiast treść umowy pośrednictwa, która będzie zawierała w przyszłości, została wyżej opisana.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy środki finansowe pochodzące od Użytkowników z tytułu zapłaty za umowy sprzedaży zawierane z Ofertodawcą w czasie ekspozycji oferty na stronie internetowej Wnioskodawcy, przekazywane przez D na zwykły rachunek bankowy (ewentualnie na rachunek bankowy escrow lub rachunek powierniczy lub innego rodzaju rachunek bankowy) Wnioskodawcy, w czasie zalegania na tymże rachunku bankowym, będą stanowiły wynagrodzenie Wnioskodawcy (dochód do opodatkowania)... (część pytania dot. podatku dochodowego od osób prawnych)

Zdaniem Wnioskodawcy, środki finansowe pochodzące od Użytkowników z tytułu zapłaty za umowy sprzedaży zawierane z Ofertodawcą w czasie ekspozycji oferty na stronie internetowej Wnioskodawcy, przekazywane przez D na rachunek bankowy Wnioskodawcy, bez względu na rodzaj tego rachunku, w czasie zalegania na tymże rachunku bankowym, nie będą stanowiły wynagrodzenia Wnioskodawcy.

Wynagrodzeniem Wnioskodawcy z tytułu wykonania usługi Ekspozycji oferty będzie prowizja stanowiąca określony z Ofertodawcą procent kwoty będącej sumą cen zapłaty za wszystkie umowy sprzedaży zawarte przez Ofertodawcę z Użytkownikami w czasie ekspozycji oferty na stronie internetowej Wnioskodawcy, środki finansowe stanowiące sumę cen zapłaty za umowy sprzedaży zawarte przez Ofertodawcę z Użytkownikami w czasie ekspozycji oferty na stronie internetowej Wnioskodawcy, przez samo tylko zaleganie na rachunku bankowym Wnioskodawcy nie będą stanowiły podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych ponieważ Wnioskodawcy nie będzie tymiż środkami finansowymi obracał. Będą one jedynie przechowywane na rachunku bankowym Wnioskodawcy do czasu wykonania usługi ekspozycji oferty a następnie będą przekazywane na rachunek bankowy Ofertodawcy. Kwoty zalegające na rachunku bankowym Wnioskodawcy nie będą przysporzeniem o charakterze trwałym, nie będą to również kwoty pozostawione do dyspozycji Wnioskodawcy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, z późn. zm. - określanej dalej skrótem "u.p.d.o.p."), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Na podstawie art. 12 ust. 3 u.p.d.o.p., za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Ponieważ art. 12 ust. 3 u.p.d.o.p. mówi o przychodach "związanych" z działalnością gospodarczą, należy stwierdzić, iż odnosi się on do przychodów będących następstwem prowadzonej działalności gospodarczej, związanych z nią bezpośrednio lub pośrednio.

O zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów decyduje definitywny charakter tego przysporzenia w tym sensie, że w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono aktywa osoby prawnej. Otrzymane świadczenie może być uznane za przychód, jeżeli ma ono charakter definitywny, ostateczny oraz pewny w tym znaczeniu, że podatnik uzyskuje swobodę dysponowania określonym świadczeniem lub środkami pieniężnymi.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zamierza prowadzić działalność gospodarczą polegającą m.in. na pośredniczeniu w zawieraniu umów sprzedaży. Wnioskodawca zamierza udostępnić swoją stronę internetową, za pośrednictwem której sprzedający (Ofertodawca) i kupujący (Użytkownik) będą zawierali ww. umowy. Przy czym Wnioskodawca będzie świadczył na rzecz Ofertodawcy usługę tzw. ekspozycji oferty.

Będzie ona polegała na:

a.

udostępnieniu strony internetowej będącej własnością Wnioskodawcy do ekspozycji oferty sprzedającego (Ofertodawcy) przez czas określony w umowie zawartej ze sprzedającym,

b.

obliczeniu ilości umów sprzedaży zawartych między Ofertodawcą a Użytkownikami w okresie ekspozycji oferty,

c.

sporządzenie wykazu zawartych umów sprzedaży z wyszczególnieniem dat ich dokonania,

d.

udostępnieniu swojego rachunku bankowego polegającego na jego uznawaniu kwotami będącymi ceną zapłaty za umowy sprzedaży zawierane pomiędzy Ofertodawca a Użytkownikami,

e.

obliczeniu środków finansowych, które spłynęły na rachunek bankowy Wnioskodawcy z rachunku bankowego Agenta Rozliczeniowego D z tytułu zawartych umów sprzedaży.

Użytkownik będzie dokonywał zapłaty za pośrednictwem Agenta Rozliczeniowego D. Oznacza to, że środki finansowe pochodzące od Użytkownika będą wpływały na rachunek D a następnie po potrąceniu przez D kwoty stanowiącej równowartość opłaty manipulacyjnej, będą przekazywane na rachunek bankowy Wnioskodawcy regularnie co 10 dni. Środki finansowe, które zostaną zgromadzone na rachunku bankowym Wnioskodawcy, Wnioskodawca będzie przekazywał Ofertodawcy po wykonaniu usługi ekspozycji oferty, czyli po podliczeniu wszystkich środków finansowych, które spłynęły na rachunek bankowy Wnioskodawcy z tytułu umów sprzedaży zawartych w czasie ekspozycji oferty sprzedającego (Ofertodawcy) na stronie internetowej Wnioskodawcy. Wnioskodawca w czasie wykonywania usługi ekspozycji oferty na rzecz Ofertodawcy, nie będzie obracała środkami finansowymi spoczywającymi na rachunku bankowym. Środki te, jak wyżej wspomniano, zostaną przekazane na rachunek bankowy Ofertodawcy po wykonaniu usługi. W związku z tym, że wynagrodzeniem Wnioskodawcy za świadczoną usługę będzie prowizja, suma środków finansowych przekazywanych na rachunek bankowy Ofertodawcy będzie pomniejszana o kwotę prowizji należną Wnioskodawcy. Prowizja po naliczeniu będzie przekazywana na inny rachunek bankowy Wnioskodawcy.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, iż środki finansowe pochodzące od Użytkowników z tytułu zapłaty za umowy sprzedaży zawierane z Ofertodawcą w czasie ekspozycji oferty na stronie internetowej Wnioskodawcy, przekazywane przez D na zwykły rachunek bankowy Wnioskodawcy, nie będą stanowiły przychodu Wnioskodawcy, ponieważ nie mają charakteru definitywnego tzn. w sposób ostateczny nie powiększają aktywów Wnioskodawcy, środkami tymi Wnioskodawca nie może swobodnie dysponować.

Zatem stanowisko Spółki jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Nadmienia się, iż w zakresie podatku od towarów i usług wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl