IBPBI/2/423-387/14/MO

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 2 lipca 2014 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-387/14/MO

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 28 marca 2014 r. (data wpływu do tut. Organu 2 kwietnia 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia momentu powstania przychodu w przypadku, gdy Oddział dostarcza towary do nabywców na podstawie warunków OWS (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 kwietnia 2014 r. wpłynął do tut. Organu wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia momentu powstania przychodu w przypadku, gdy Oddział dostarcza towary do nabywców na podstawie warunków OWS.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka X Oddział w Polsce (zwany dalej Oddziałem) jest oddziałem spółki holenderskiej, będącym podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Oddział dokonuje hurtowej sprzedaży towarów z branży automatyki przemysłowej.

Transakcje sprzedaży towarów przebiegają na różnych warunkach. Przedmiotem niniejszego wniosku są dostawy towarów na rzecz klientów z magazynu Oddziału w Polsce, dokonywane na podstawie dwojakich warunków:

a.

transakcje realizowane na podstawie ogólnych warunków sprzedaży (w skrócie dalej OWS) stosowanych przez Oddział, które przewidują, że:

a.

miejscem dostawy towarów (spełnienia świadczenia przez Oddział) jest siedziba nabywcy lub inne miejsce przez niego wskazane,

b.

dostawa towarów do nabywcy odbywa się za pośrednictwem przewoźnika,

c.

dostawa towarów jest organizowana przez Oddział, który wybiera przewoźnika i ponosi koszty transportu towarów (warunki zbliżone do warunków DDP, bez posługiwania się jednak tą klauzulą), bądź

b.

transakcje realizowane na podstawie odrębnych umów, do których zastosowanie mają warunki DDP wg reguł INCOTERMS.

W obydwu przypadkach, Oddział najpierw wysyła towar do nabywcy, a dopiero później (z chwilą dostarczenia towaru albo po dostarczeniu towaru) wystawia fakturę do zapłaty. W przypadku dostaw towaru na warunkach OWS, Oddział może otrzymywać zaliczki na poczet sprzedawanych towarów przed ich wysyłką (do których zastosowanie ma art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w przypadku, gdy Oddział dostarcza towary do nabywców na podstawie wyżej określonych warunków OWS, datą powstania przychodu Oddziału, zgodnie z art. 13 ust. 3a (winno być art. 12 ust. 3a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, będzie data odbioru towaru przez nabywcę (która będzie następować przed datą wystawienia faktury)... (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, datą powstania przychodu w sytuacji dostawy towarów do nabywcy na podstawie OWS, będzie data odbioru towaru przez tego nabywcę (która następować będzie przed datą wystawienia faktury).

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 851, dalej: "ustawa CIT"), przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Za przychody związane z działalnością gospodarczą osiągnięte w roku podatkowym, z uwagi na art. 12 ust. 3 ustawy CIT, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Artykuł 12 ust. 3a ustawy CIT stanowi z kolei, że za datę powstania przychodu, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności. W myśl tego przepisu, o dacie powstania przychodu rozstrzyga pierwsza z chwil tj. dzień wydania rzeczy, dzień uregulowania należności (z zastrzeżeniem art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy CIT) lub dzień wystawienia faktury. W opisanych sytuacjach, zapłata za towar następuje po dostarczeniu towaru do nabywcy i wystawieniu faktury (poza sytuacjami, w których nabywca płaci zaliczkę, do której zastosowanie ma jednak art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy CIT), w związku z czym o powstaniu przychodu rozstrzyga dzień wydania rzeczy. Zdaniem Oddziału, pojęcie to należy interpretować analogicznie do pojęcia "chwili dokonania dostawy", o którym mowa w art. 19a ustawy o podatku od towarów i usług, a który odwołuje się do cywilnego znaczenia wydania rzeczy. O wydaniu rzeczy świadczy zatem przejście faktycznej władzy nad rzeczą, ciężarów i korzyści związanych z rzeczą oraz przejście niebezpieczeństwa jej przypadkowej utraty lub uszkodzenia.

Zdaniem Oddziału, do wydania rzeczy dochodzi z chwilą dostarczenia jej nabywcy (odbioru przez nabywcę towaru w jego siedzibie lub innym wskazanym miejscu).

W związku z okolicznością, że miejscem zrealizowania dostaw (spełnienia świadczenia) określonym w OWS jest siedziba nabywcy lub inne miejsce wskazane przez niego, zaś transport towarów ciąży na Oddziale (który ma go zorganizować i opłacić), do wydania rzeczy w sensie cywilnym będzie dochodzić w momencie odbioru towaru przez nabywcę, tj. w momencie dostarczenia mu towaru, ponieważ dopiero z tym momentem nabywca obejmie władzę nad rzeczą, oraz przejdą na niego korzyści i ciężary związane z zakupionym towarem, jak również niebezpieczeństwa przypadkowej jego utraty oraz uszkodzenia. Do czasu odbioru towaru, to Oddział będzie ponosił ryzyko przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy, w szczególności będzie dochodził odszkodowania od przewoźnika lub ubezpieczyciela.

Powyższe uzasadnia wniosek, że datą wydania towaru w rozumieniu art. 12 ust. 3a ustawy CIT, a w konsekwencji datą powstania przychodu będzie dzień odbioru towaru przez nabywcę, o ile wcześniej Oddział nie wystawi faktury lub nie otrzyma zapłaty za ten towar (z wyjątkiem otrzymania zaliczki, do której stosuje się art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy CIT).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, że w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2 wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl