IBPBI/2/423-386/14/JD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 2 lipca 2014 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-386/14/JD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 3 lipca 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z 28 marca 2014 r. (wpływ do tut. Biura 2 kwietnia 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy:

* do wartości zadłużenia Spółki wobec Akcjonariuszy na dzień zapłaty odsetek należy wliczyć jedynie zadłużenie z tytułu pożyczek, czy też całość zadłużenia Spółki wobec Akcjonariuszy z jakiegokolwiek tytułu (pytanie oznaczone we wniosku nr 1),

* do wartości zadłużenia Spółki wobec Akcjonariuszy na dzień zapłaty odsetek należy wliczyć wartość samych spłaconych odsetek (pytanie oznaczone we wniosku nr 2),

* do wartości zadłużenia Spółki wobec Akcjonariuszy na dzień zapłaty odsetek należy wliczyć wartość kapitału, którego spłata nastąpiła przed tym dniem (pytanie oznaczone we wniosku nr 3),

* w powyższej sytuacji odsetki mogą stanowić dla Spółki koszt uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (pytanie oznaczone we wniosku nr 4)

- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 kwietnia 2014 r. do tut. Biura wpłynął wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy:

* do wartości zadłużenia Spółki wobec Akcjonariuszy na dzień zapłaty odsetek należy wliczyć jedynie zadłużenie z tytułu pożyczek, czy też całość zadłużenia Spółki wobec Akcjonariuszy z jakiegokolwiek tytułu,

* do wartości zadłużenia Spółki wobec Akcjonariuszy na dzień zapłaty odsetek należy wliczyć wartość samych spłaconych odsetek,

* do wartości zadłużenia Spółki wobec Akcjonariuszy na dzień zapłaty odsetek należy wliczyć wartość kapitału, którego spłata nastąpiła przed tym dniem,

* w powyższej sytuacji odsetki mogą stanowić dla Spółki koszt uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym i posiada kapitał zakładowy w wysokości 100.000,00 zł. Kapitał zakładowy został wpłacony w całości. Spółka wyemitowała 100 000 akcji zwykłych imiennych serii A o wartości nominalnej 1,00 zł każda. Obecnie akcjonariuszami Spółki są dwie osoby fizyczne, z których każda posiada 30% akcji Spółki, oraz Przedsiębiorstwo P, które posiada 40% akcji Spółki. Na dzień sporządzenia niniejszego wniosku, wyżej wymienieni akcjonariusze Spółki (dalej: "Akcjonariusze") posiadają więc, łącznie oraz każdy z osobna, nie mniej niż 25% akcji Spółki. Spółka zamierza zawierać z Przedsiębiorstwem P umowy pożyczki (dalej: "Umowy pożyczki"), na mocy których Przedsiębiorstwo P będzie udzielać Spółce pożyczek. Ponadto możliwe jest, że pożyczek Spółce udzielać będzie także jeden z pozostałych Akcjonariuszy, obaj pozostali Akcjonariusze łącznie, jeden z pozostałych Akcjonariuszy łącznie z Przedsiębiorstwem P lub wszyscy Akcjonariusze łącznie. Zadłużenie Spółki z tytułu zaciągniętych pożyczek wobec udzielającego ich Akcjonariusza lub Akcjonariuszy, posiadającego więcej niż 25% jej akcji może przekroczyć trzykrotność wartości kapitału zakładowego Spółki. Także zadłużenie Spółki wobec Akcjonariuszy z tytułów innych niż pożyczki może przekroczyć trzykrotność wartości kapitału zakładowego Spółki. Spółka zamierza spłacać pożyczki w ten sposób, że wpłaty Spółki będą zaliczane w pierwszej kolejności na spłatę kwoty pożyczki (dalej: "Kapitał"), zaś kiedy Kapitał zostanie zwrócony w całości, Spółka spłacać będzie odsetki naliczone na podstawie Umowy pożyczki (Odsetki).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy do wartości zadłużenia Spółki wobec Akcjonariuszy na dzień zapłaty Odsetek należy wliczyć jedynie zadłużenie z tytułu Pożyczek, czy też całość zadłużenia Spółki wobec Akcjonariuszy z jakiegokolwiek tytułu.

2. Czy do wartości zadłużenia Spółki wobec Akcjonariuszy na dzień zapłaty Odsetek należy wliczyć wartość samych spłacanych Odsetek.

3. Czy do wartości zadłużenia Spółki wobec Akcjonariuszy na dzień zapłaty Odsetek należy wliczyć wartość Kapitału, którego spłata nastąpiła przed tym dniem.

4. Czy w powyższej sytuacji Odsetki mogą stanowić dla Spółki koszt uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.).

Zdaniem Spółki:

1. Do wartości zadłużenia Spółki wobec Akcjonariuszy na dzień zapłaty Odsetek należy wliczyć całość istniejącego w tym dniu zadłużenia Spółki wobec Akcjonariuszy, także z tytułów innych niż Pożyczki.

2. Przy obliczaniu wartości zadłużenia Spółki wobec Akcjonariuszy na dzień zapłaty Odsetek nie będzie uwzględniana wartość spłacanych Odsetek.

3. Przy obliczaniu wartości zadłużenia Spółki wobec Akcjonariuszy na dzień zapłaty Odsetek nie będzie uwzględniana wartość Kapitału, którego spłata nastąpiła przed tym dniem.

4. Odsetki od Pożyczki udzielonej Spółce przez Przedsiębiorstwo P (i/lub pozostałych Akcjonariuszy) będą mogły stanowić dla Spółki koszt uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm. dalej: u.p.d.o.p.), jeżeli na dzień ich zapłaty zadłużenie Spółki wobec Akcjonariuszy obliczone z uwzględnieniem pkt 1,2 i 3 będzie mniejsze, niż trzykrotność wartości kapitału zakładowego Spółki.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p., kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a u.p.d.o.p., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Ponadto na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 11 u.p.d.o.p., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Odsetki od pożyczki mogą więc zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów dopiero w momencie ich faktycznej zapłaty lub kapitalizacji, jednak pod warunkiem, że nie zachodzą m.in. okoliczności, o których mowa w przepisie art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 u.p.d.o.p.

Zgodnie z przepisem art. 16 ust. 1 pkt 60 u.p.d.o.p., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od pożyczek udzielonych spółce przez jej akcjonariusza posiadającego nie mniej niż 25% akcji tej spółki albo akcjonariuszy posiadających łącznie nie mniej niż 25% akcji tej spółki, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec akcjonariuszy tej spółki posiadających co najmniej 25% udziałów akcji i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale takiego akcjonariusza osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - w części, w jakiej pożyczka przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek.

Zastosowanie ograniczeń w finansowaniu spółek przewidzianych w ww. przepisach ustawodawca uzależnia zatem od łącznego spełnienia dwóch przesłanek:

* odsetki są wypłacane przez spółkę z tytułu pożyczek udzielonych spółce przez akcjonariuszy zaliczonych do grona "kwalifikowanych" pożyczkodawców, tj. ściśle określone grupy jednostek. W przedmiotowym stanie faktycznym (winno być zdarzeniu przyszłym) Pożyczek udzielać będzie Akcjonariusz lub Akcjonariusze Spółki posiadający (łącznie oraz każdy z osobna) nie mniej niż 25% jej akcji. Przesłankę tę należy zatem uznać za spełnioną.

* wskaźnik wartości zadłużenia spółki wobec wskazanych podmiotów do wartości jej kapitału zakładowego przekracza 3:1.

Przepisy podatkowe nie precyzują pojęcia wartości zadłużenia, wskazując jedynie podmioty, względem których wielkość zadłużenia należy ustalić. Przy obliczaniu wskaźnika zadłużenia kumuluje się zadłużenie względem tzw. znaczących udziałowców (posiadających nie mniej niż 25% udziałów w prawie głosu). Nie uwzględnia się natomiast zadłużenia wobec mniejszych udziałowców, choćby posiadali łącznie co najmniej 25% udziałów i udzielili spółce pożyczek. W przedmiotowym stanie faktycznym (winno być zdarzeniu przyszłym) każdy z Akcjonariuszy posiada co najmniej 25% akcji Spółki, zatem wielkość zadłużenia Spółki jest ustalana wobec wszystkich Akcjonariuszy łącznie.

Pojęcie wartości zadłużenia jest obecnie interpretowane szeroko, jako ogólna suma długów danej spółki. Zakres pojęciowy tego terminu jest przy tym zbliżony do zakresu pojęcia "zobowiązanie", którym posługuje się ustawodawca w przepisach prawa cywilnego i oznacza obowiązek dłużnika do spełnienia oznaczonego świadczenia, a więc świadczenia, którego wielkość jest już stronom znana, choć świadczenie takie nie musi być jeszcze na dany moment wymagalne. Wobec powyższego, wielkość zadłużenia Spółki na dzień zapłaty odsetek, ustalana będzie z uwzględnieniem całości jej istniejących zobowiązań wobec Akcjonariuszy z jakiegokolwiek tytułu prawnego.

Wartość zadłużenia wobec znaczących udziałowców ustalana jest na dzień zapłaty odsetek. Przez kwotę zadłużenia należy rozumieć sumę aktualnych zobowiązań danej spółki do spełnienia świadczeń, których wielkość jest już znana stronom. Przy określaniu wysokości zadłużenia Spółki na dzień spłaty Odsetek nie należy więc uwzględniać poziomu zadłużenia z tytułu samych Odsetek spłacanych tego dnia. Spełnienie świadczenia wobec wierzyciela skutkuje bowiem wygaśnięciem zobowiązania (długu). Skoro zadłużenie jest sumą istniejących zobowiązań, to do wartości zadłużenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 i pkt 61 u.p.d.o.p., określonego na dzień zapłaty odsetek, nie wlicza się także kwot spłaconych przed tym dniem pożyczek i wartości spłaconego już zadłużenia z innych tytułów, ponieważ kwoty te nie stanowią już na dzień zapłaty odsetek zadłużenia. W opisanym zdarzeniu przyszłym przy obliczaniu wartości zadłużenia Spółki wobec Akcjonariuszy na dzień zapłaty Odsetek należy uwzględnić całość istniejącego zadłużenia Spółki, także z tytułów innych niż Pożyczki. Do wartości zadłużenia Spółki nie jest jednak wliczana wartość samych Odsetek spłacanych tego dnia, ani też wartość spłaconego już przed tym dniem Kapitału. Jeśli zatem Spółka nie będzie posiadać tak zdefiniowanego zadłużenia wobec Akcjonariuszy, lub jeśli jego wartość będzie mniejsza, niż trzykrotna wartość kapitału zakładowego Spółki, Odsetki będą mogły stanowić dla Spółki koszt uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 851 - dalej: "ustawa"), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Z przepisu tego wynika zatem, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowym z przychodami (tzn. wydatki takie są uzasadnione z ekonomicznego punktu widzenia, ponieważ w rezultacie ich poniesienia podatnik może oczekiwać zwiększenia swoich przychodów), w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Co istotne muszą to być wydatki, dzięki którym podatnik może osiągnąć przychód podlegający opodatkowaniu. Koszty pożyczki, tj. naliczone odsetki od pożyczki, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie ustalonym zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a lub art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy. Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). W myśl art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

Odsetki od pożyczki mogą więc zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów dopiero w momencie ich faktycznej zapłaty lub kapitalizacji, jednak pod warunkiem, że nie zachodzą m.in. okoliczności, o których mowa przepisie art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych spółce przez jej wspólnika posiadającego nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki albo wspólników posiadających łącznie nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec wspólników tej spółki posiadających co najmniej 25% udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale takiego wspólnika osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek; przepisy te stosuje się odpowiednio do spółdzielni, członków spółdzielni oraz funduszu udziałowego takiej spółdzielni.

Z brzmienia powołanego wcześniej art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy wynika, że przepis ograniczający niedostateczną kapitalizację znajduje zastosowanie do odsetek od pożyczek (kredytów), udzielonych spółce przez określonych pożyczkodawców ("pożyczkodawcy kwalifikowani"), jeżeli wartość zadłużenia spółki z jakiegokolwiek tytułu prawnego wobec grona "znaczących udziałowców", osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - pożyczkobiorcy. Na podstawie art. 16 ust. 6 ustawy, wskaźnik 25% posiadanych udziałów (akcji) w spółce określa się na podstawie liczby praw głosu, jakie w związku z posiadanymi udziałami (akcjami) przysługują danemu podmiotowi. W przypadku wspólnika spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, niebędącego akcjonariuszem, przyjmuje się, że warunek odnoszący się do wskaźnika procentowego, o którym mowa w ust. 1 pkt 60 i 61, jest spełniony bez względu na wielkość jego udziału w tej spółce.

Natomiast przez pożyczkę, o której mowa w ust. 1 pkt 60 ustawy, rozumie się każdą umowę, w której dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy; przez pożyczkę tę rozumie się także emisję papierów wartościowych o charakterze dłużnym, depozyt nieprawidłowy lub lokatę (art. 16 ust. 7b ustawy).

Z treści art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy wynika, że "kwalifikowani pożyczkodawcy" zostali w ww. artykule zdefiniowani jako (poza sytuacją, wynikającą z art. 16 ust. 6 zdanie drugie - która nie znajdzie zastosowania w przedmiotowej sprawie):

1.

wspólnik spółki pożyczkobiorcy, posiadający co najmniej 25% udziałów (akcji) tej spółki. (może to być zarówno osoba fizyczna jak i osoba prawna);

2.

co najmniej dwaj wspólnicy, posiadający łącznie nie mniej niż 25% udziałów (akcji) w spółce pożyczkobiorcy.

Zasadą jest, że regulacje ograniczające niedostateczną kapitalizację znajdują zastosowanie wyłącznie w sytuacji, w której wartość zadłużenia spółki wobec grupy wspólników, zaliczonych do grona tzw. "znaczących udziałowców" osiągnie łącznie ustawowo określony wskaźnik, stanowiący równowartość trzykrotności wartości kapitału zakładowego (3:1), w dniu, w którym następuje wypłata odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych spółce przez "kwalifikowanych pożyczkodawców". Przytoczony przepis art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy, ma zastosowanie w przypadkach, kiedy zadłużenie spółki (pożyczkobiorcy) wobec podmiotów w tych przepisach wymienionych przekroczy pułap liczony w stosunku do wielkości kapitału zakładowego pożyczkobiorcy. W przepisach tych jest mowa o zadłużeniu, a nie o zadłużeniu z jakiegoś jednego tytułu. Ponieważ użyte w ww. przepisach pojęcie "wartości zadłużenia" nie zostało zdefiniowane w prawie podatkowym, przy jego interpretacji, należy posłużyć się wykładnią językową. Zadłużenie to suma długów; dług z kolei oznacza zaciągniętą pożyczkę zwykle pieniężną, obowiązek dłużnika do spełnienia oznaczonego świadczenia, zobowiązanie do określonych świadczeń pieniężnych lub w naturze. O długu mówi się wtedy, kiedy po stronie dłużnika istnieje zobowiązanie. (por. "Popularny Słownik Języka Polskiego" pod red. prof. Bogusława Dunaj, Wydawnictwo Wilga 2003).

Z tego też względu przepisy art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy znajdują zastosowanie w przypadku wypłaty odsetek od pożyczek (kredytów), kiedy zadłużenie spółki z jakiegokolwiek tytułu wobec wspomnianych podmiotów powiązanych przekroczy odpowiedni poziom, określony na dzień zapłaty odsetek od pożyczki (kredytu). Zatem, do kwoty zadłużenia należy zaliczyć zarówno zadłużenie z tytułu pożyczek, jak również wszelkie inne zadłużenia/zobowiązania (por. wyrok NSA z dnia 25 października 2010 r., sygn. akt II FSK 271/11 lub wyrok NSA z dnia 28 listopada 2012 r., sygn. akt II FSK 699/11). Innymi słowy w celu prawidłowego określenia stosunku, w jakim wartość zadłużenia Spółki powinna pozostawać do wartości jej kapitału zakładowego, należy wziąć pod uwagę ogólną wartość zadłużenia Spółki z jakiegokolwiek tytułu prawnego, łącznie wobec wszystkich podmiotów zaliczonych do wspomnianej wyżej grupy "znaczących udziałowców", nie zaś tylko zadłużenie z tytułów, o których mowa w art. 16 ust. 7b ustawy.

Biorąc pod uwagę powyższe rozważania oraz przedstawiony opis zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że stanowisko Spółki zgodnie z którym:

* do wartości zadłużenia Spółki wobec Akcjonariuszy na dzień zapłaty Odsetek należy wliczyć całość istniejącego w tym dniu zadłużenia Spółki wobec Akcjonariuszy, także z tytułów innych niż Pożyczki,

* przy obliczaniu wartości zadłużenia Spółki wobec Akcjonariuszy na dzień zapłaty Odsetek nie będzie uwzględniana wartość spłacanych Odsetek,

* przy obliczaniu wartości zadłużenia Spółki wobec Akcjonariuszy na dzień zapłaty Odsetek nie będzie uwzględniana wartość Kapitału, którego spłata nastąpiła przed tym dniem,

* odsetki od Pożyczki udzielonej Spółce przez Przedsiębiorstwo P (i/lub pozostałych Akcjonariuszy) będą mogły stanowić dla Spółki koszt uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy, jeżeli na dzień ich zapłaty zadłużenie Spółki wobec Akcjonariuszy obliczone z uwzględnieniem pkt 1, 2 i 3 będzie mniejsze, niż trzykrotność wartości kapitału zakładowego Spółki

- co do zasady jest prawidłowe.

W kontekście uregulowań prawnych mogących znaleźć zastosowanie w przedstawionym zdarzeniu przyszłym nie można jednak uznać za prawidłową tezy przedstawionej w uzasadnieniu stanowiska, że Nie uwzględnia się natomiast zadłużenia wobec mniejszych udziałowców, choćby posiadali łącznie co najmniej 25% udziałów i udzielili spółce pożyczek. Taka teza jest sprzeczna z literalnym brzmieniem omawianego art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy. Z przepisu tego wynika bowiem wprost, że jego zakresem są także objęci wspólnicy - pożyczkodawcy, posiadający łącznie nie mniej niż 25% udziałów w spółce - pożyczkobiorcy.

Nieprawidłowość wyżej wymienionej tezy nie wpływa jednak na ocenę stanowiska Spółki, które jak wcześniej zaznaczono jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 14 marca 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl