IBPBI/2/423-342/09/BG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-342/09/BG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 16 marca 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 23 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy wydatki na opłacenie składki z tytułu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej Członków Zarządu, Rady Nadzorczej, Prokurentów Spółki wymienionej jako Ubezpieczający oraz spółek zależnych będą stanowić koszt uzyskania przychodów Spółki wymienionej jako Ubezpieczający (pytanie oznaczone we wniosku jako Nr 2) - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 marca 2009 r. wpłynął do tut. BKIP ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy wydatki na opłacenie składki z tytułu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej Członków Zarządu, Rady Nadzorczej, Prokurentów Spółki wymienionej jako Ubezpieczający oraz spółek zależnych będą stanowić koszt uzyskania przychodów Spółki wymienionej jako Ubezpieczający.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka akcyjna zawarła polisę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej Członków Zarządu. Ubezpieczający: Wnioskodawca. Ubezpieczony: byli, obecni i przyszli Członkowie Zarządu, Rady Nadzorczej, Prokurenci spółki wymienionej jako Ubezpieczający oraz spółek zależnych. Przedmiotem ubezpieczenia jest odpowiedzialność cywilna z tytułu pełnionej funkcji Członków Zarządu, Członków Rady Nadzorczej lub Prokurentów Spółki. Ubezpieczeniem objęta jest odpowiedzialność cywilno - prawna Ubezpieczonych w zakresie przewidzianym przepisami prawa, z zastrzeżeniem ustaleń zawartych w ogólnych warunkach oraz umowie ubezpieczenia. Polisa zawarta jest na pełny rok kalendarzowy. Składka roczna płacona jest za rok z góry.

Zakres ubezpieczenia: Ubezpieczyciel zobowiązuje się zwrócić Spółce lub wypłacić w imieniu Spółki wszelkie kwoty, które zapłaciła lub ma zapłacić w celu naprawienia szkody poniesionej przez osobę trzecią w związku z uchybieniem popełnionym przez ubezpieczonego. Spółka akcyjna posiada udziały w spółkach zależnych, polisa więc obejmuje Ubezpieczającego oraz jego spółki zależne.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wydatki na opłacenie składki z tytułu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej Członków Zarządu, Rady Nadzorczej, Prokurentów Spółki wymienionej jako Ubezpieczający oraz spółek zależnych będą stanowić koszt uzyskania przychodów Spółki wymienionej jako Ubezpieczający... (pytanie oznaczone we wniosku jako Nr 2)

Zdaniem Spółki, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. W takim przypadku polisa zawarta przez Spółkę będzie zabezpieczeniem przychodów Spółki, dzięki któremu nie jest konieczna zapłata ewentualnego odszkodowania dla osób trzecich, spowodowanego szkodą wyrządzoną przez organ zarządzający. Ubezpieczenie OC chroni przede wszystkim interesy Spółki. Poprzez zawarcie opisywanej umowy ubezpieczenia, przedsiębiorstwo minimalizuje potencjalne przyszłe straty wynikające z błędnych decyzji w zarządzaniu Spółką. To Spółka jest beneficjentem polisy ubezpieczeniowej, więc ubezpieczenie takie jest bez wątpienia zabezpieczeniem źródeł przychodu i jako takie powinno być uznane za koszt uzyskania przychodu na zasadach ogólnych. Nie można bowiem traktować opisanej polisy jako zawartej na rzecz pracownika czy osoby pełniącej funkcję w organach zarządzających, gdyż to Spółka jest jedynym beneficjentem ewentualnego świadczenia.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Kosztami uzyskania przychodów są zatem wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów lub zabezpieczenie bądź zachowanie źródła przychodów, które nie zostały wyłączone z kosztów na podstawie art. 16 ust. 1. Z powyższego wynika, że określony wydatek, nie wymieniony w katalogu wydatków nie stanowiących kosztów podatkowych, może stanowić koszt uzyskania przychodu pod warunkiem, że między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu zachodzi związek przyczynowo-skutkowy tego typu, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie, zwiększenie przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Wydatki, które Spółka ponosi na opłacenie składek z tytułu ubezpieczenia Członków Zarządu, Rady Nadzorczej oraz Prokurentów Spółki i spółek zależnych od odpowiedzialności cywilnej nie mają na celu osiągnięcia przychodów przez Spółkę, nie można więc ich zaliczyć w ciężar kosztów podatkowych. To osoba fizyczna, pełniąca obowiązki członka Zarządu, Rady Nadzorczej czy Prokurenta przyjmując ww. funkcje za określone wynagrodzenie, przyjmuje jednocześnie odpowiedzialność za pełnienie tej funkcji. I to w jej interesie leży ubezpieczenie się od ewentualnych negatywnych skutków podjętych przez nią decyzji.

Dodatkowo w zależności od tego czy pełnienie funkcji o jakich mowa we wniosku odbywa się na podstawie umowy o pracę czy np. powołania na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) w przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie znajdą art. 16 ust. 1 pkt 59 lub art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszt uzyskania przychodów składek opłaconych przez pracodawcę z tytułu zawartych lub odnowionych umów ubezpieczenia na rzecz pracowników, z wyjątkiem umów dotyczących ryzyka grup 1, 3 i 5 działu I oraz grup 1 i 2 działu II wymienionych w załączniku do ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124, poz. 1151) jeżeli uprawnionym do otrzymania świadczenia nie jest pracodawca i umowa ubezpieczenia w okresie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono, wyklucza:

a.

wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,

b.

możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,

c.

wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

Biorąc powyższe pod uwagę, kosztem uzyskania przychodów mogą być opłacone przez pracodawcę składki z tytułu zawartych lub odnowionych na rzecz pracowników umów ubezpieczenia:

1.

na życie (grupa 1 dział I),

2.

na życie, jeżeli są związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (grupa 3 dział I),

3.

wypadkowego i chorobowego, jeśli są uzupełnieniem ubezpieczeń grupy 1-4 działu I (grupa 5 dział I),

4.

wypadku, w tym wypadku przy pracy i choroby zawodowej (grupa 1 dział II),

5.

choroby (grupa 2 dział II).

Nie będą natomiast kosztem uzyskania przychodów składki płacone z tytułu umów ubezpieczenia innych niż wymienione powyżej. Ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej mieszczą się w innych grupach ryzyka, to jest w dziale II grupa 10 - 13, a zatem nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów pracodawcy opłacającego składki na rzecz osób objętych tym ubezpieczeniem.

Dodatkowo stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy nie mogą zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji. Z powołanego przepisu wynika, że wydatki opłacane na rzecz osób wchodzących w skład władz Spółki a nie będących pracownikami Spółki nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych.

Zatem biorąc pod uwagę powyższe uregulowania prawne w przypadku opłacenia składek z tytułu ubezpieczenia Członków Zarządu, Rady Nadzorczej Prokurentów Spółki oraz spółek zależnych od odpowiedzialności cywilnej, którzy są pracownikami Spółki możliwość ich zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów ograniczają postanowienia art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W przypadku natomiast gdyby ww. osoby nie były pracownikami to zastosowanie będzie miał art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych który wyłącza z kosztów uzyskania przychodów wydatki na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych.

Reasumując, w świetle powyższego z uwagi na brak spełnienia przesłanki o której stanowi art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wydatki poniesione przez Spółkę w związku z opłacaniem składek z tytułu ubezpieczenia Członków Zarządu, Rady Nadzorczej, Prokurentów Spółki oraz spółek zależnych od odpowiedzialności cywilnej bez względu na to, czy osoby te są pracownikami czy też nie, nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodów Spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się iż w sprawie będącej przedmiotem pytania oznaczonego we wniosku Nr 1 została wydana odrębna interpretacja indywidualna.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-512 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl