IBPBI/2/423-341/14/JD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 czerwca 2014 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-341/14/JD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 3 lipca 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z 18 marca 2014 r. (wpływ do tut. Biura 24 marca 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy na skutek dobrowolnego umorzenia bez wynagrodzenia, wszystkich akcji należących do jednego z akcjonariuszy (tekst jedn.: spółki B) dla Wnioskodawcy będącego jedynym komplementariuszem spółki komandytowo-akcyjnej, powstanie przychód podlegający opodatkowaniu (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 marca 2014 r. do tut. Biura wpłynął wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy na skutek dobrowolnego umorzenia bez wynagrodzenia, wszystkich akcji należących do jednego z akcjonariuszy (tekst jedn.: spółki B) dla Wnioskodawcy, będącego jedynym komplementariuszem spółki komandytowo-akcyjnej powstanie przychód podlegający opodatkowaniu.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością oraz jednocześnie jedynym komplementariuszem w spółce komandytowo-akcyjnej. W spółce komandytowo-akcyjnej nastąpi dobrowolne umorzenie bez wynagrodzenia, wszystkich akcji należących do jednego z akcjonariuszy będącego osobą prawną (dalej jako "spółka B"). Oprócz Wnioskodawcy będącego jedynym komplementariuszem spółki komandytowo-akcyjnej, w spółce pozostaną również akcjonariusze (inni niż spółka B, której akcje zostaną umorzone). Wedle zapisów umowy Wnioskodawca, jako komplementariusz, jest uprawniony do udziału w zysku na poziomie 0,5%.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy na skutek dobrowolnego umorzenia bez wynagrodzenia, wszystkich akcji należących do jednego z akcjonariuszy (tekst jedn.: spółki B) dla Wnioskodawcy, będącego jedynym komplementariuszem spółki komandytowo-akcyjnej, powstanie przychód podlegający opodatkowaniu.

2. W przypadku uznania, że na skutek dokonania dobrowolnego umorzenia bez wynagrodzenia, wszystkich akcji należących do jednego z akcjonariuszy (tekst jedn.: spółki B), dla Wnioskodawcy powstanie przychód, do jakiego źródła przychodów należy ten przychód zaliczyć.

Zdaniem Wnioskodawcy, na skutek dokonania dobrowolnego umorzenia bez wynagrodzenia, wszystkich akcji należących do jednego z akcjonariuszy (tekst jedn.: spółki B) dla Wnioskodawcy, będącego jedynym komplementariuszem spółki komandytowo-akcyjnej, nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tych akcji, w tym także dochód z umorzenia udziałów (akcji).

Należy wskazać, że w przedmiotowej sprawie Wnioskodawca będący komplementariuszem w spółce komandytowo-akcyjnej nie uzyskuje faktycznie żadnego dochodu z akcji; wszak to nie Wnioskodawca jest tutaj podmiotem praw wynikających z akcji, dlatego też niezasadnym byłoby obciążanie Wnioskodawcy podatkiem dochodowym. Wnioskodawca pragnie podkreślić, że podobne do Wnioskodawcy stanowisko wyraził Minister Finansów m.in. w interpretacji indywidualnej z:

* 30 lipca 2009 r., sygn. ILPB1/415-545/09-6/IM,

* 16 czerwca 2011 r., sygn. IPPB2/415-380/11-2/AS,

* 18 listopada 2011 r. sygn. IPPB1/415-810/11-2/ES,

* 13 grudnia 2013 r. sygn. akt ILPB2/415-874/13-2/TR.

Prawa i obowiązki w spółce (udział kapitałowy) pozostają niezmienione i ich wartość jest taka sama jak przed dokonaniem dobrowolnego umorzenia akcji bez wynagrodzenia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 126 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1030), w sprawach nieuregulowanych, do spółki komandytowo-akcyjnej stosuje się:

1.

w zakresie stosunku prawnego komplementariuszy, zarówno między sobą, wobec wszystkich akcjonariuszy, jak i wobec osób trzecich, a także do wkładów tychże wspólników do spółki, z wyłączeniem wkładów na kapitał zakładowy - odpowiednio przepisy dotyczące spółki jawnej,

2.

w pozostałych sprawach - odpowiednio przepisy dotyczące spółki akcyjnej, a w szczególności przepisy dotyczące kapitału zakładowego, wkładów akcjonariuszy, akcji, rady nadzorczej i walnego zgromadzenia.

Z powyższego odwołania wynika, że do umorzenia akcji spółki komandytowo-akcyjnej należy odpowiednio zastosować przepisy art. 359 oraz art. 360 Kodeksu spółek handlowych dotyczące umorzenia akcji w spółce akcyjnej.

Zgodnie z art. 359 § 1 i § 2 Kodeksu spółek handlowych, akcje mogą być umorzone w przypadku, gdy statut spółki tak stanowi. Akcja może być umorzona albo za zgodą akcjonariusza w drodze jej nabycia przez spółkę (umorzenie dobrowolne), albo bez zgody akcjonariusza (umorzenie przymusowe). Umorzenie dobrowolne nie może być dokonane częściej niż raz w roku obrotowym. Przesłanki i tryb przymusowego umorzenia określa statut. Umorzenie akcji wymaga uchwały walnego zgromadzenia. Uchwała powinna określać w szczególności podstawę prawną umorzenia, wysokość wynagrodzenia przysługującego akcjonariuszowi akcji umorzonych bądź uzasadnienie umorzenia akcji bez wynagrodzenia oraz sposób obniżenia kapitału zakładowego. Umorzenie przymusowe następuje za wynagrodzeniem, które nie może być niższe od wartości przypadających na akcję aktywów netto, wykazanych w sprawozdaniu finansowym za ostatni rok obrotowy, pomniejszonych o kwotę przeznaczoną do podziału między akcjonariuszy.

Z powyższych unormowań prawnych wynika, że Kodeks spółek handlowych przewiduje trzy metody umorzenia akcji:

* umorzenie dobrowolne - polegające na nabyciu przez spółkę od wspólnika własnych akcji celem ich umorzenia i następnym umorzeniu tych akcji,

* umorzenia przymusowe - przesłanki i tryb przymusowego umorzenia określa umowa spółki. W przypadku umorzenia przymusowego nie dochodzi do zbycia akcji przez akcjonariusza na rzecz spółki,

* umorzenie automatyczne - akcja ulega umorzeniu w razie ziszczenia się określonego zdarzenia bez powzięcia uchwały zgromadzenia wspólników - stosuje się wówczas przepisy o umorzeniu przymusowym.

Bezpośrednim skutkiem umorzenia jest zmniejszenie łącznej wartości nominalnej posiadanych przez wspólników akcji. Za zgodą wspólników umorzenie akcji może nastąpić bez wynagrodzenia. W takim przypadku następuje nieodpłatne nabycie akcji przez spółkę.

Stosownie do art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm., dalej "u.p.d.o.p."), przepisy ustawy mają również zastosowanie do spółek komandytowo-akcyjnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Od 1 stycznia 2014 r. spółki komandytowo-akcyjne uzyskały bowiem status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych.

Z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka jest jedynym komplementariuszem w spółce komandytowo-akcyjnej w której nastąpi dobrowolne umorzenie bez wynagrodzenia, wszystkich akcji należących do jednego z akcjonariuszy będącego osobą prawną (dalej jako "spółka B"). W spółce pozostaną również akcjonariusze (inni niż spółka B, której akcje zostaną umorzone).

Mając na względzie, że spółka komandytowo-akcyjna, której wspólnikiem (komplemetariuszem) jest Wnioskodawca uzyskała podmiotowość prawnopodatkową należy zwrócić uwagę na brzmienie art. 10 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p. zgodnie z którym, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także dochód z umorzenia udziałów (akcji).

Z kolei jak wynika z art. 4a pkt 19 u.p.d.o.p. ilekroć w ustawie jest mowa o udziale w zyskach osób prawnych - oznacza to również udział w zyskach spółek o których mowa w art. 1 ust. 3.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym przepis art. 10 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p. nie znajdzie jednak zastosowania gdyż w wyniku przeprowadzenia dobrowolnego umorzenia akcji przez jednego z akcjonariuszy Spółka faktycznie nie uzyska przysporzenia (dochodu), który mógłby podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Stanowisko Wnioskodawcy jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W związku z tym, że pytanie oznaczone we wniosku nr 2 jest pytaniem warunkowym w zakresie którego interpretacji Wnioskodawca oczekuje jedynie w sytuacji uznania jego stanowiska dotyczącego możliwości powstania przychodu za nieprawidłowe, wydanie interpretacji dotyczącej pytania nr 2 stało się bezprzedmiotowe.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 14 marca 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl