IBPBI/2/423-308/09/PP - Czy wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej spowoduje powstanie przychodu w spółce komandytowej?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-308/09/PP Czy wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej spowoduje powstanie przychodu w spółce komandytowej?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 22 grudnia 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 24 grudnia 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w sytuacji czy wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej spowoduje powstanie przychodu w spółce komandytowej (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 grudnia 2008 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w sytuacji czy wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej spowoduje powstanie przychodu w spółce komandytowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka zamierza wraz z osoba fizyczną założyć spółkę komandytową celem prowadzenia wspólnych działań gospodarczych.

Celem pokrycia wkładu do spółki komandytowej Spółka wniesie wkład niepieniężny (aport) w postaci znaków towarowych.

W księgach rachunkowych Spółki znaki towarowe są w 100 % zamortyzowane, natomiast wartość rynkowa tych znaków towarowych wynosi kilkadziesiąt milionów złotych. W momencie wnoszenia wkładu niepieniężnego do spółki znaki te zostaną wycenione i po tej wartości (nie wyższej od wartości rynkowej) wniesione do spółki osobowej.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej spowoduje powstanie przychodu w spółce komandytowej (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2).

Zdaniem Wnioskodawcy wniesienie przez niego znaków towarowych jako wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej nie będzie skutkowało powstaniem przychodu dla spółki komandytowej. Na wstępie należy zaznaczyć, iż spółka komandytowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Natomiast z uwagi na zapis art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) o zaliczeniu aportu do przychodu spółki komandytowej decydować będą przepisy powyższej ustawy. Jednak w świetle regulacji zawartych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (w szczególności art. 12 i art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) wniesienie wkładu niepieniężnego nie można uznać za przychód spółki komandytowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl