IBPBI/2/423-292/09/MO

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 2 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-292/09/MO

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 9 marca 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 12 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych likwidacji spółki komandytowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 marca 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia skutków podatkowych likwidacji spółki komandytowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka zamierza założyć spółkę komandytowa do której tytułem pokrycia udziału wniesie nieruchomość. Udziałowcami spółki komandytowej byłyby wyłącznie osoby prawne. Następnie spółka komandytowa zostanie założycielem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której będzie jedynym wspólnikiem. Udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa obejmie w zamian za wkład w postaci własnego przedsiębiorstwa. W kolejnym etapie spółka komandytowa zostanie zlikwidowana, w wyniku czego jej pozostały majątek w postaci udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością zostanie podzielony pomiędzy udziałowców, w tym Spółkę oraz pozostałe osoby prawne będące wspólnikami spółki komandytowej w takiej łącznej wartości nominalnej, jaka pokrywała się będzie z wartością wniesionych przez poszczególne spółki wkładów niepieniężnych. Oznacza to, że Spółka otrzyma udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością o wartości równej wartości nieruchomości wniesionej aportem do spółki komandytowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Zapytanie Spółki dotyczy skutków podatkowych w podatku dochodowym związanych z ewentualną likwidacją spółki komandytowej po utworzeniu przez nią spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Czy otrzymanie przez nią udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wskutek likwidacji spółki komandytowej będzie skutkowało powstaniem po jej stronie przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Zdaniem Spółki otrzymanie przez nią udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością będące następstwem podziału majątku likwidowanej spółki komandytowej nie będzie skutkowało powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu. Specyfika spółki komandytowej polega na tym, że spółka ta nie stanowi sama w sobie podatnika podatku dochodowego lecz podatnikami są tu jej poszczególni udziałowcy. Nie posiada ona także odrębnego majątku lecz cały, zarówno wniesiony doń, jak i później wypracowany majątek stanowi współwłasność udziałowców. Tym samym w momencie likwidacji nie może być mowy o jakimkolwiek przysporzeniu po stronie tychże udziałowców, gdyż dochodzi tu jedynie do formalnego przeniesienia należącego do nich majątku, który podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym w trakcie jego wypracowywania. Tym samym uznanie go za przychód podlegający opodatkowaniu w momencie podzielenia wskutek likwidacji prowadziłoby do zjawiska podwójnego opodatkowania. Potwierdzeniem prawidłowości takiego założenia jest pośrednio treść art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się zwróconych udziałów lub wkładów w spółdzielni, umorzenia udziałów lub akcji w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej - w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia, a także zwróconych udziałowcom (akcjonariuszom) dopłat wniesionych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami - w wysokości określonej w złotych na dzień ich faktycznego wniesienia.

Na mocy przytoczonego przepisu z przychodów wyłączone zostały następujące kategorie przysporzeń, w części stanowiącej koszt nabycia:

1.

zwrócone udziały lub wkłady w spółdzielni,

2.

umorzenie udziałów lub akcji w spółce, w tym kwoty otrzymane z odpłatnego zbycia

3.

udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów,

4.

wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej,

5.

zwrócone dopłaty wniesione zgodnie z odrębnymi przepisami przez udziałowców

6.

(akcjonariuszy) spółek.

Na mocy powyższego przepisu z przychodów wyłączona została wyłącznie wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej w części stanowiącej koszt nabycia. Ponieważ ustawodawca nie objął powyższym wyłączeniem majątku otrzymanego wskutek likwidacji innych podmiotów, w tym spółek osobowych, wnosić należy, że tak otrzymany majątek w ogóle nie stanowi przychodu, a zatem nie zachodzi również konieczność jego wyłączania. Oznacza to, że majątek otrzymany w związku z likwidacją osoby prawnej nie mieści się w kategorii przychodów wskazanych w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a zatem nie stanowi podstawy ustalenia dochodu podlegającego opodatkowaniu.

Ze względu na powyższe, Spółka uważa, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością otrzymane przez nią w związku z likwidacją spółki komandytowej nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników w przychodach są równe.

Z kolei na podstawie art. 5 ust. 2 powołanej ustawy, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

Z powyższej regulacji wynika, że przychód wspólnika z udziału w spółce osobowej, jak i koszty uzyskania tego przychodu ustala się na podstawie posiadanego przezeń udziału. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w żadnym z pozostałych artykułów nie reguluje zasad opodatkowania udziałów w spółce niebędącej osobą prawną.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ww. ustawy przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze i wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Natomiast kosztami uzyskania przychodów, stosownie do art. 15 ust. 1 ww. ustawy, są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Likwidację spółki reguluje między innymi art. 81 § 1 w zw. z art. 103 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem, w przypadku likwidacji spółki sporządza się bilans na dzień rozpoczęcia i zakończenia likwidacji. Z art. 82 § 1 i 2 kodeksu wynika natomiast, że z majątku spółki spłaca się przede wszystkim zobowiązania spółki oraz pozostawia się odpowiednie kwoty na pokrycie zobowiązań niewymagalnych lub spornych. Pozostały majątek dzieli się między wspólników w takim stosunku, w jakim uczestniczą oni w zysku.

Reasumując, należy stwierdzić, iż otrzymane udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w związku z likwidacją spółki komandytowej będą stanowić dla Spółki przychód z którego dochód będzie podlegał opodatkowaniu, jedynie w części przekraczającej wartość wkładu wniesionego do spółki komandytowej (nieruchomości).

Ponieważ, co wynika z przedstawionego zdarzenia przyszłego, Spółka otrzyma udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością o wartości równej wartości nieruchomości wniesionej aportem do spółki komandytowej, w takim wypadku dochód do opodatkowania nie wystąpi.

A zatem stanowisko Spółki jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl