IBPBI/2/423-277/13/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 marca 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-277/13/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 3 lipca 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 3 grudnia 2012 r. (data wpływu do tut. BKIP 11 grudnia 2012 r.), uzupełnionym w dniach 04, 11 i 25 marca 2013 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie wykazania w zeznaniu podatkowym transakcji sprzedaży udziałów w spółce zagranicznej (pytanie oznaczone we wniosku Nr 8) - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 grudnia 2012 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie wykazania w zeznaniu podatkowym transakcji sprzedaży udziałów w spółce zagranicznej. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismami z dnia 27 lutego i 13 marca 2013 r. Znak IBPBI/2/423-1573/12/AK, IBPBI/2423-273/13/AK, IBPBI/2423-274/13/AK, IBPBI/2423-275/13/AK, IBPBI/2423-276/13/AK, IBPBI/2423-277/13/AK, IBPP1/443-1270/12/AZb wezwano Wnioskodawcę o ich uzupełnienie. Uzupełnienia wniosku dokonano w dniach 04, 11 i 25 marca 2013 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jest polskim rezydentem podatkowym, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka utworzyła w 2007 r. Spółkę zagraniczną - na terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Wolnej Strefie Jebel Ali w Dubaju, będąc jej 50% udziałowcem - współwłaścicielem. Została wniesiona wartość udziałów - kapitał założycielski do Spółki zagranicznej w określonej kwocie w momencie jej utworzenia. Udziały zostały opłacone gotówką na rachunek bankowy zagranicznej spółki zależnej. Spółka nie wpłaciła jednak pełnej kwoty za udziały - kwotę 55.000 USD Spółka miała dopłacić w kolejnych latach. Do przeniesienia własności udziałów doszło z chwilą podpisania umowy o założenie spółki zagranicznej. Do dopłaty pozostałej kwoty za udziały jednak nie doszło. Wspólnicy podjęli decyzję o obniżeniu kapitału spółki zagranicznej. Kapitał został obniżony w 2011 r., doszło do wypłaty środków, a tym samym Spółka zmniejszyła wartość posiadanych udziałów. Struktura własnościowa nie uległa zmianie - Spółka nadal posiadała 50%. W 2012 r. doszło do podziału zysku w spółce zależnej i została podjęta decyzja o przeznaczeniu zysku w całości na podwyższenie kapitału w spółce zależnej. Wspólnicy przeznaczyli zysk na podniesienie kapitału zakładowego w spółce zależnej, w wyniku czego wartość kapitału zakładowego przypadającego na Wnioskodawcę zwiększyła się. Struktura własnościowa nie uległa zmianie - Spółka nadal posiada 50% udziałów. Spółka zamierza sprzedać w 2012 r. udziały w zagranicznej spółce zależnej - transakcja będzie obejmowała całość, czyli 50% udziałów w kapitale Spółki zależnej. Przewiduje się, że nabywcą udziałów będzie osoba fizyczna, która nie jest rezydentem Rzeczypospolitej Polskiej. Cena sprzedaży będzie wyrażona w walucie obcej. Za datę przeniesienia własności udziałów, tzn. za datę zbycia udziałów, przewiduje się w umowie sprzedaży - datę wpływu pełnej ceny = środków pieniężnych za sprzedane udziały na rachunek Spółki. Wartość udziałów wniesionych do spółki zagranicznej również była oznaczona w walucie obcej. Spółka za objęte udziały zapłaciła w walucie obcej.

Z uzupełnienia wniosku z dnia 6 marca 2013 r. (data wpływu do tut. BKIP 11 marca 2013 r.) wynika, że Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT od dnia 30 grudnia 1999 r. Wnioskodawca nie uczestniczy w zarządzaniu spółką - której udziały zostaną zbyte - w zakresie wykraczającym poza zwykłe prawa i obowiązki udziałowca, np. poprzez wykonywanie czynności o charakterze administracyjnym, finansowym, handlowym lub technicznym. Wnioskodawca nie prowadzi i nie zamierza prowadzić działalności maklerskiej i brokerskiej. Posiadanie przedmiotowych udziałów jest bezpośrednim, stałym i koniecznym rozszerzeniem działalności gospodarczej Wnioskodawcy. Zbycie udziałów nastąpi na rzecz dwóch osób fizycznych, obywateli krajów trzecich.

Natomiast w uzupełnieniu z dnia 20 marca 2013 r. (data wpływu od tut. BKIP 25 marca 2013 r.) Wnioskodawca poinformował, że:

* Spółka zależna działa na terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) jako Spółka onshore; jest rezydentem podatkowym ZEA. Spółka zależna jest spółką kapitałową; posiada osobowość prawną, ma status podatnika w ZEA.

* w odniesieniu do kosztów dotyczących objęcia udziałów - zapłata za udziały nastąpiła częściowo w dacie 3 sierpnia 2007 r., częściowo w kolejnym roku, czyli 28 maja 2008 r.

* w odniesieniu do kosztów związanych ze zbyciem udziałów, tzn. koszty tłumaczenia - zapłata miała miejsce w innym dniu niż data wystawienia rachunku za tłumaczenie zgodnie z terminem płatności. Wnioskodawca poniósł koszty tłumaczenia, które wyrażone były w walucie polskiej, zapłata również nastąpiła w walucie polskiej.

* Wnioskodawca nabył udziały w Spółce w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w celu rozszerzenia działalności gospodarczej na rynku Bliskiego Wschodu. Tak więc w uzupełnieniu wniosku chodziło o rozszerzenie działalności polegającej na sprzedaży własnych produktów. Natomiast obrót papierami wartościowymi nie jest przedmiotem działalności Wnioskodawcy. Spółka nie dokonuje transakcji, których przedmiotem są papiery wartościowe w ramach swojej działalności handlowej/komercyjnej.

* według wiedzy Wnioskodawcy osoby fizyczne, które nabyły udziały, dla tej transakcji nie działały w charakterze podatnika, o którym mowa w art. 28a ustawy z dnia 11 marca 2002 r. o podatku od towarów i usług.

* sprzedaż miała miejsce w grudniu 2012 r.

* Wnioskodawca sprzedał wszystkie swoje udziały, które posiadał w spółce zależnej, czyli 50% udziałów w spółce zależnej.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

W jakich pozycjach w deklaracji CIT-8 oraz deklaracji CIT-O ująć transakcję sprzedaży udziałów... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 8)

Zdaniem Spółki, powinna Ona ująć przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych określony jako cena sprzedaży wymieniona w umowie sprzedaży w pozycji 29 deklaracji CIT-8 - Przychody ze źródeł przychodów położonych poza terytorium RP - inne niż wymienione w poz. 28. Natomiast koszty uzyskania przychodów - rozumiane jako wydatki poniesione uprzednio na nabycie tych udziałów Spółka powinna ująć w pozycji 33 deklaracji CIT-8 - Koszty uzyskania przychodów wymienionych w poz. 29. Dochód zwolniony będzie wykazany w pozycji 12 deklaracji CIT-O - Pozostałe dochody (przychody) wolne od podatku na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy, z wyjątkiem wymienionych w poz. 8-11.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka zamierza sprzedać w 2012 r. udziały w zagranicznej spółce zależnej utworzonej na terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Wolnej Strefie Jebel Ali w Dubaju. Spółka zależna jest spółką kapitałową; posiada osobowość prawną, ma status podatnika w ZEA. Transakcja będzie obejmowała całość, czyli 50% udziałów w kapitale Spółki zależnej. Zbycie udziałów nastąpi na rzecz dwóch osób fizycznych, obywateli krajów trzecich. Cena sprzedaży będzie wyrażona w walucie obcej. Za datę przeniesienia własności udziałów, tzn. za datę zbycia udziałów, przewiduje się w umowie sprzedaży - datę wpływu pełnej ceny = środków pieniężnych za sprzedane udziały na rachunek Spółki. Wartość udziałów wniesionych do spółki zagranicznej również była oznaczona w walucie obcej. Spółka za objęte udziały zapłaciła w walucie obcej.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm., określanej w dalszej części skrótem "u.p.d.o.p."), wolne od podatku są dochody osiągane poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników określonych w art. 3 ust. 1, jeżeli umowa międzynarodowa, której Rzeczpospolita Polska jest stroną, tak stanowi.

Stosownie do postanowień art. 3 ust. 1 u.p.d.o.p., podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Stosownie do postanowień art. 13 ust. 1 umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Zjednoczonych Emiratów Arabskich w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu z dnia 31 stycznia 1993 r. (Dz. U. z 1994 r. Nr 81, poz. 373), zyski osiągnięte przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie z przeniesienia własności majątku nieruchomego, określonego w artykule 6 ust. 2, położonego w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym Umawiającym się Państwie, w którym majątek jest położony.

W myśl art. 13 ust. 2 ww. umowy, zyski z przeniesienia tytułu własności majątku ruchomego stanowiącego część majątku zakładu, który przedsiębiorstwo Umawiającego się Państwa posiada w drugim Umawiającym się Państwie, albo z przeniesienia własności majątku ruchomego należącego do stałej placówki, którą osoba zamieszkała w Umawiającym się Państwie dysponuje w drugim Umawiającym się Państwie dla wykonywania wolnego zawodu, łącznie z zyskami, które zostaną uzyskane przy przeniesieniu własności takiego zakładu (odrębnie albo razem z całym przedsiębiorstwem) lub takiej stałej placówki, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.

Zgodnie z art. 13 ust. 3 ww. umowy, zyski osiągnięte z przeniesienia własności statków, barek, pojazdów drogowych lub statków powietrznych eksploatowanych w komunikacji międzynarodowej lub majątku ruchomego związanego z eksploatacją takich statków, barek, pojazdów drogowych lub statków powietrznych podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, w którym znajduje się miejsce faktycznego zarządu przedsiębiorstwa.

Natomiast w myśl art. 13 ust. 4 ww. umowy, zyski z przeniesienia własności jakiegokolwiek majątku innego niż wymienione w ustępach 1, 2 i 3 podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, w którym przenoszący własność ma miejsce zamieszkania lub siedzibę.

Mając powyższe na uwadze, dochód uzyskany ze sprzedaży udziałów w spółce zagranicznej utworzonej na terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Wolnej Strefie Jebel Ali w Dubaju należy zakwalifikować zgodnie z art. 13 ust. 4 ww. umowy jako zysk z przeniesienia własności jakiegokolwiek majątku innego niż wymienione w ustępach 1, 2 i 3 i zgodnie z tym artykułem będzie on podlegał opodatkowaniu tylko w tym Państwie, w którym przenoszący własność ma miejsce zamieszkania lub siedzibę, czyli w Polsce.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 i 2 u.p.d.o.p., przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych jest dochód, rozumiany jako nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym, jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Przychodami, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p., są przede wszystkim otrzymane pieniądze i wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Natomiast kosztami uzyskania przychodów, stosownie do art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p., są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (...). Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu wydatków enumeratywnie wymienionych w przywołanym art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p., stanowić mogą koszty uzyskania przychodu, o ile pozostają w związku przyczynowo - skutkowym z osiąganymi przychodami, w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.

Jednocześnie na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p., wyłączone zostały z kosztów uzyskania przychodów wydatki na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatki na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e.

Zgodnie z art. 27 ust. 1 u.p.d.o.p., podatnicy, z wyjątkiem zwolnionych od podatku na podstawie art. 6 ust. 1, art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a i przepisów ustawy wymienionej w art. 40 ust. 2 pkt 8, są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym - do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.

Mając powyższe na uwadze, Spółka zobowiązana będzie do złożenia zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych CIT-8, w którym winna wykazać:

* w pozycji 29 - przychody ze źródeł położonych poza terytorium PR tj. przychody ze zbycia udziałów w spółce zagranicznej,

* w poz. 33 - koszty uzyskania przychodów wymienionych w poz. 29 tj. koszty związane ze zbyciem udziałów w spółce zagranicznej.

Natomiast w informacji o odliczeniach od dochodu i od podatku oraz o dochodach wolnych i zwolnionych od podatku CIT-8/O, w poz. 12 - pozostałe dochody (przychody) wolne od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy, nie może wykazać dochodu ze zbycia udziałów w spółce zagranicznej ponieważ dochód ten zgodnie z art. 13 ust. 4 ww. umowy, podlega opodatkowaniu w Polce.

Stanowisko Spółki w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 8 jest zatem nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Nadmienić należy, iż w zakresie pytań oznaczonych we wniosku Nr 1-5, 7-9 wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl