IBPBI/2/423-223/12/PC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 1 czerwca 2012 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-223/12/PC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 29 lutego 2012 r. (data wpływu do tut. BKIP 6 marca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu z tytułu otrzymanego odszkodowania - jest prawidłowe (pytanie oznaczone we wniosku numerem 1).

UZASADNIENIE

W dniu 6 marca 2012 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu z tytułu otrzymanego odszkodowania.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca dokonał zakupu niezabudowanej nieruchomości gruntowej. Celem zakupu nieruchomości było wybudowanie na niej budynku mieszkalnego, a w dalszej perspektywie wydzielenie lokali i ich sprzedaż. W związku z tak określonym celem zakupu nieruchomości, koszty jej nabycia (cena zakupu) powiększono o koszty związane z zakupem (opłaty notarialne dotyczące aktu notarialnego przedwstępnego i ostatecznego, opłaty sądowe, jak też prowizję pośrednika dotyczącą nabycia nieruchomości) i nie odniesiono w koszty uzyskania przychodów.

Zakupiona nieruchomość gruntowa oznaczona w księdze wieczystej jako działka nr 242/11 miała powierzchnię 0,1680 ha.

W oparciu o postanowienia ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2008 r. Nr 193, poz. 1194 z późn. zm.) zostało wszczęte przez Prezydenta Miasta postępowanie w sprawie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. W dniu 1 czerwca 2011 r. została wydana decyzja o zezwoleniu na realizację powyższej inwestycji. Decyzją tą zezwolono na realizację drogi na działkach (między innymi działce 242/11) oraz zatwierdzono podział nieruchomości znajdujących się w liniach rozgraniczających teren inwestycji składających się z działek ewidencyjnych (między innymi działka 242/11 została podzielona na działkę 242/15 o pow. 0,0578 ha jako przeznaczoną pod budowę drogi i działkę 242/16 o pow. 0,1102 ha jako pozostającą we władaniu Spółki). W dniu 8 sierpnia 2011 r. roku Spółka protokołem przekazania-przejęcia przekazała Gminie Miejskiej przedmiotową działkę 242/15.

Zgodnie z zawiadomieniem z dnia 23 stycznia 2012 r. otrzymanym przez Spółkę od Starostwa Powiatowego, postanowieniem Wojewody do załatwienia sprawy ustalenia i wypłaty odszkodowania za nieruchomość oznaczoną jako działka nr 242/15 został wyznaczony Starosta. Starostwo Powiatowe wyznaczyło termin załatwienia sprawy dot. ustalenia i wypłaty odszkodowania za nieruchomość do dnia 29 czerwca 2012 r. Na dzień pisania niniejszego wniosku nie ustalono odszkodowania jak, też nie wypłacono odszkodowania.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy przychód podatkowy dotyczący odszkodowania za działkę 242/15 należy rozpoznać w dniu: uprawomocnienia się decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji, przekazania nieruchomości, ustalenia odszkodowania, wypłaty odszkodowania.

(pytanie oznaczone we wniosku numerem 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, datą powstania przychodu z tytułu należnego odszkodowania będzie dzień wpływu odszkodowania na konto bankowe Spółki.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (tekst jedn. Dz. U. Nr 193 z 2003 r., poz. 1194 z późn. zm.), część nieruchomości (czyli działka 242/15) stała się własnością Gminy z dniem uprawomocnienia się decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Zgodnie z art. 12 ust. 4a ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, decyzję ustalającą wysokość odszkodowania za nieruchomość wydaje organ, który wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. W przypadku Spółki, ze względów proceduralnych, nie ustalono jeszcze wartości odszkodowania, a co za tym idzie nie dokonano jego wypłaty.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm. - dalej "ustawa o p.d.o.p."), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Podatek dochodowy od osób prawnych obejmuje swoim zakresem wszelkie wpływy majątkowe powstałe przy prowadzeniu działalności gospodarczej, a także otrzymane z innych tytułów. W art. 12 ust. 4 ustawy o p.d.o.p. określono rodzaj przysporzeń, których nie zalicza się do przychodów podatkowych. Brak w nim przychodu pochodzącego z odszkodowania. Odszkodowania nie są również wymienione w art. 17 ust. 1 ustawy o p.d.o.p., który zawiera katalog przychodów zwolnionych od podatku dochodowego od osób prawnych. Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że uzyskane odszkodowanie winno być zaliczone do przychodów podatkowych.

Przepisy ustawy o p.d.o.p. wskazują, że przychód podatkowy u podatnika podatku dochodowego od osób prawnych powstaje wg zasady kasowej. Wyjątek od tej zasady wprowadza art. 12 ust. 3 ustawy o p.d.o.p., który stanowi, że za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Zasady określające moment uzyskania przychodu dla podatników otrzymujących przychody związane z działalnością gospodarczą zostały unormowane w art. 12 ust. 3a-3e ustawy o p.d.o.p. Z treści art. 12 ust. 3a ustawy o p.d.o.p. wynika, że za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1.

wystawienia faktury,

2.

uregulowania należności.

Natomiast w myśl art. 12 ust. 3e ustawy o p.d.o.p. w przypadku otrzymania przychodu o którym mowa w ust. 3, do którego nie stosuje się ust. 3a, 3c i 3d, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.

Z przepisów powyższych wynika, że odszkodowanie, które dostanie Spółka stanowić będzie przychód podatkowy z chwilą jego otrzymania, tj. wpływu na rachunek bankowy Spółki. Tym samym nieistotna ze względów podatkowych, dla określenia daty powstania obowiązku podatkowego, jest data uprawomocnienia się decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji drogowej lub data przekazania nieruchomości (działki 242/15) lub data wydania decyzji określającej wysokość odszkodowania.

W konsekwencji w wyniku utraty prawa własności gruntu przychodem do opodatkowania jest odszkodowanie w dacie jego otrzymania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, że w zakresie pytania oznaczonego we wniosku numerem 2 wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn. Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl