IBPBI/2/423-22/11/MO

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 marca 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-22/11/MO

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 28 grudnia 2010 r. (data wpływu do tut. BKIP 3 stycznia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:

* czy przewalutowanie na złote wyrażonych w walucie obcej zobowiązań lub należności wynikających z rozliczeń ze spółkami Grupy skutkuje powstaniem dla Spółki dodatnich lub ujemnych różnic kursowych dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, innego rodzaju kosztów czy też przychodów związanych z późn. zm. kursu waluty obcej, w której pierwotnie powstało zobowiązanie/należność Spółki,

* czy w momencie dokonania wzajemnej kompensaty wierzytelności, po wcześniejszym przewalutowaniu zobowiązania/należności z waluty obcej na złote, nie powstaną dla Spółki, dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, dodanie ani ujemne różnice kursowe, ani też innego rodzaju koszty lub przychody związane z późn. zm. kursu waluty, w której było pierwotnie wyrażone zadłużenie/należność

- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 stycznia 2011 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:

* czy przewalutowanie na złote wyrażonych w walucie obcej zobowiązań lub należności wynikających z rozliczeń ze spółkami Grupy skutkuje powstaniem dla Spółki dodatnich lub ujemnych różnic kursowych dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, innego rodzaju kosztów czy też przychodów związanych z późn. zm. kursu waluty obcej, w której pierwotnie powstało zobowiązanie/należność Spółki,

* czy w momencie dokonania wzajemnej kompensaty wierzytelności, po wcześniejszym przewalutowaniu zobowiązania/należności z waluty obcej na złote, nie powstaną dla Spółki, dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, dodanie ani ujemne różnice kursowe, ani też innego rodzaju koszty lub przychody związane z późn. zm. kursu waluty, w której było pierwotnie wyrażone zadłużenie/należność.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka należy do grupy spółek koncernu (dalej: Grupa) i przeprowadza liczne transakcje zakupu i sprzedaży z podmiotami należącymi do Grupy. Spółka wystawia do podmiotów zagranicznych faktury w złotówkach lub walutach obcych (USD). Zagraniczne podmioty z Grupy wystawiają do Spółki faktury w walutach obcych (USD, EUR, GBP). W celu redukcji przepływów gotówkowych pomiędzy podmiotami z grupy Grupa scentralizowała rozliczanie należności i zobowiązań pomiędzy podmiotami z Grupy. Służy temu wielostronny system kompensat (Multi-Lateral Netting - MLN).

Wszystkie należności i zobowiązania podmiotów z Grupy biorących udział w systemie wzajemnych kompensat rozliczane są zgodnie z opracowanym wcześniej harmonogramem. Raz w miesiącu wszystkie podmioty z Grupy dokonują wzajemnej kompensaty należności i zobowiązań powstałych w transakcjach z podmiotami z Grupy. Kompensaty dokonywane są za pośrednictwem centrum rozliczeniowego. W przypadku Spółki wszystkie zobowiązania i należności wyrażone w walutach obcych przeliczane są na PLN po kursie stosowanym przez centrum rozliczeniowe (przewalutowanie), a następnie dokonywana jest ich wzajemna kompensata.

W wyniku dokonywanych rozliczeń Spółka raz w miesiącu dokonuje płatności lub otrzymuje płatność w wysokości salda wynikającego z rozliczeń wzajemnych zobowiązań i należności. Dokonywane i otrzymywane przez Spółkę płatności są w PLN. Zobowiązania i należności w systemie wzajemnych kompensat przeliczane są na złotówki po kursie uzyskiwanym w wyniku negocjacji przez centrum rozliczeniowe. Stosowany przez centrum rozliczeniowe kurs różni się od kursów ogłaszanych przez NBP oraz stosowanych przez bank, w którym Spółka posiada rachunki bankowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Rozliczając podatek dochodowy od osób prawnych Spółka rozlicza różnice kursowe zgodnie z art. 15a ustawy o p.d.o.p.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy przewalutowanie na złote wyrażonych w walucie obcej zobowiązań lub należności wynikających z rozliczeń ze spółkami Grupy skutkuje powstaniem dla Spółki dodatnich lub ujemnych różnic kursowych dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, innego rodzaju kosztów czy też przychodów związanych z późn. zm. kursu waluty obcej, w której pierwotnie powstało zobowiązanie/należność Spółki.

2.

Czy w momencie dokonania wzajemnej kompensaty wierzytelności, po wcześniejszym przewalutowaniu zobowiązania/należności z waluty obcej na złote, nie powstaną dla Spółki, dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, dodanie ani ujemne różnice kursowe, ani też innego rodzaju koszty lub przychody związane z późn. zm. kursu waluty, w której było pierwotnie wyrażone zadłużenie/należność.

Zdaniem Spółki, w momencie dokonania spłaty zadłużenia wobec innych podmiotów z Grupy lub otrzymania należności przez Spółkę od innych spółek z Grupy (dokonania wzajemnej kompensaty wierzytelności) po wcześniejszym przewalutowaniu zobowiązania/należności z waluty obcej na PLN, nie powstaną dla Spółki, dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, dodatnie ani ujemne różnice kursowe, ani też innego rodzaju koszty lub przychody związane z późn. zm. kursu waluty, w której było pierwotnie wyrażone zadłużenie/należność Spółki.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm., dalej "ustawa o p.d.o.p."), przychodami (...) są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Natomiast w myśl art. 15 ust. 1 ustawy o p.d.o.p., kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego, Spółka ustala różnice kursowe dla celów podatkowych na podstawie art. 15a ustawy o p.d.o.p.

Zgodnie z art. 15a ust. 1 ustawy o p.d.o.p., różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe lub koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3.

Przepisy art. 15a ust. 2 i 3 ww. ustawy, zawierają zamknięty katalog sytuacji, w jakich dochodzi do powstania dodatnich lub ujemnych różnic kursowych. W powyższym katalogu, nie została wymieniona operacja przewalutowania zobowiązań czy należności handlowych. Zgodnie z powyżej wskazanymi przepisami do powstania różnic kursowych dochodzi, gdy łącznie spełnione są następujące warunki:

* zobowiązanie lub należność powstały w walucie obcej;

* spłata zobowiązania lub otrzymanie należności następuje w walucie obcej;

* między dniem powstania zobowiązania/należności a dniem spłaty tego zobowiązania lub otrzymania należności nastąpiła różnica w kursie waluty.

Zatem, należy wnioskować, że to zapłata a nie przewalutowanie należności/zobowiązania powoduje powstanie różnic kursowych dla celów podatku dochodowego od osób prawnych.

Dzień zapłaty został zdefiniowany w art. 15a ust. 7 ustawy o p.d.o.p., zgodnie z którym jest to dzień uregulowania zobowiązań w jakiejkolwiek formie, w tym w wyniku potrącenia wierzytelności.

Dla stwierdzenia, czy w momencie przewalutowania zobowiązania z tytułu ujemnego salda na rachunku walutowym dochodzi do powstania różnic kursowych, kluczowe jest zatem ustalenie, czy przewalutowanie jest równoznaczne z "uregulowaniem zobowiązania w jakiejkolwiek formie".

W ocenie Spółki, przewalutowanie zobowiązania pieniężnego nie może być utożsamiane z "uregulowaniem zobowiązania". W wyniku przewalutowania dochodzi bowiem jedynie do zmiany waluty zadłużenia. Nie następuje natomiast wygaśnięcie zobowiązania ciążącego na dłużniku. Po przewalutowaniu zadłużenia na dłużniku w dalszym ciągu spoczywa obowiązek spełnienia takiego samego świadczenia, czyli świadczenia pieniężnego, niezależnie od jego waluty.

Ponieważ otrzymanie należności po stronie wierzyciela wiąże się nierozerwalnie ze spłatą zadłużenia po stronie dłużnika, zdaniem Spółki, można uznać, że powyższe rozważania co do przewalutowania i momentu "uregulowania zobowiązania" można przez analogię odnieść do "uregulowania należności" po stronie wierzyciela. W konsekwencji, zdaniem Spółki, w momencie przewalutowania należności nie dochodzi do jej uregulowania (otrzymania), bowiem wszystkie elementy stosunku prawnego pozostają takie same, w tym prawo wierzyciela do żądania spłaty zobowiązania pieniężnego przez dłużnika, tyle że w innej walucie.

W świetle powyższego, zdaniem Spółki, w wyniku przewalutowania na złote zobowiązania lub należności wyrażonych w walucie obcej, powstałych w ramach rozliczeń handlowych nie dochodzi do uregulowania (spłaty) zobowiązania, ani otrzymania należności.

Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Spółki, należy uznać, że w wyniku przewalutowania na złote zobowiązania lub należności pieniężnej nie dochodzi do powstania różnic kursowych dla celów podatku dochodowego od osób prawnych.

Ponadto, zdaniem Spółki, powyżej rozważane przewalutowanie na złote zobowiązania lub należności wyrażonych w walucie obcej nie będzie skutkować dla Spółki powstaniem dla celów podatku dochodowego od osób prawnych innego rodzaju kosztów lub też przychodów związanych z późn. zm. kursu waluty, w której zobowiązanie pieniężne Spółki było pierwotnie wyrażone.

W wyniku przewalutowania na polskie złote, zobowiązanie lub należność nie będzie już zobowiązaniem (należnością) w walucie obcej, lecz w polskich złotych. Do spłaty takiego zobowiązania lub otrzymania należności nie będzie stosowany żaden kurs walutowy. Oznacza to, że przesłanki niezbędne do rozpoznania różnic kursowych określone w art. 15a ust. 2 i 3 ustawy o p.d.o.p., nie zostaną spełnione. Jak już wskazano powyżej, za dzień spłaty uznaje się, zgodnie z art. 15a ust. 7 ustawy o p.d.o.p., dzień uregulowania zobowiązania w jakiejkolwiek formie, w tym w formie kompensaty.

Zobowiązanie pieniężne Spółki wobec innego podmiotu z Grupy po przewalutowaniu na złote zostanie uregulowane w formie kompensaty (powstała nadwyżka zobowiązań zostanie zapłacona na konto centrum rozliczeniowego z rachunku bieżącego prowadzonego w złotych, natomiast w przypadku nadwyżki należności centrum rozliczeniowe wpłaci odpowiednią kwotę na konto Spółki prowadzone w PLN). Zobowiązanie Spółki zostanie zatem uregulowane w złotych. Także należności Spółki wobec innych podmiotów z Grupy również zostaną uregulowane w drodze kompensaty wzajemnych wierzytelności Spółki i innych podmiotów z Grupy wyrażonych w złotych. W związku z tym, uregulowanie należności Spółki nastąpi w złotych.

W świetle powyższego oraz biorąc pod uwagę brzmienie przepisów art. 15a ust. 2 i 3 ustawy o p.d.o.p., zdaniem Spółki, w momencie dokonania spłaty zadłużenia lub też otrzymania należności (dokonania kompensaty wzajemnych wierzytelności pomiędzy tymi spółkami), po wcześniejszym przewalutowaniu zadłużenia/należności z waluty obcej na złote, nie powstaną po stronie Spółki dodatnie ani ujemne różnice kursowe.

Ponadto, zdaniem Spółki, w wyniku uregulowania zobowiązania lub należności, przewalutowanych wcześniej na złote, nie powstaną też po stronie Spółki innego rodzaju koszty ani przychody podatkowe związane z późn. zm. kursu waluty, w której było pierwotnie wyrażone zadłużenie lub należności Spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl