IBPBI/2/423-215/09/MO

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 maja 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-215/09/MO

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 12 lutego 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 24 lutego 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków sfinansowanych dotacją (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 lutego 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków sfinansowanych dotacją.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka wykonywała Umowę o dofinansowanie Działania 2, (dalej: "Umowa").

Na podstawie tej umowy i w związku z jej wykonaniem Spółka była administratorem projektu "..." (dalej "Projekt"), w ramach którego jako administrator otrzymywała środki z Unii Europejskiej w ramach programu operacyjnego - Program Inicjatywy Wspólnotowej dla Polski 2004-2006. Spółka otrzymane środki przeznaczała na:

a.

rozliczenia wydatków ponoszonych w ramach Projektu przez podmioty współrealizujące cele Programu (dalej "Wydatki Partnerów"),

b.

finansowanie samodzielnych działań Spółki w ramach Projektu jako Partnera (dalej: "Wydatki Spółki jako Partnera"),

c.

finansowanie własnych działań Spółki jako administratora w ramach Projektu (dalej: "Wydatki Spółki jako Administratora").

Spółka otrzymywała od Partnerów noty obciążeniowe, zawierające kwoty wydatków Partnerów w ramach Projektu. Noty obciążeniowe ujmowane były w księgach Spółki w pozycji "międzyokresowe rozliczenia kosztów (konto zespołu 6)" w tym samym roku, w którym zostały wystawione przez Partnerów. Noty obciążeniowe otrzymane przez Spółkę od Partnerów, po zaewidencjonowaniu w księgach Spółki, przekazywane były do instytucji dysponującej środkami (Fundacja Fundusz Współpracy) wraz z wnioskiem o płatność. Instytucja dysponująca środkami dokonywała weryfikacji wniosku i klasyfikowała poczynione wydatki Partnerów do wydatków celowych w ramach Projektu. Noty obciążeniowe otrzymywane od Partnerów wystawiane np. z datą 31 stycznia 2008 (rok podatkowy 2008) zawierały wydatki poczynione przez Partnerów w latach podatkowych 2006, 2007 i 2008. Wydatki Partnerów udokumentowane notą obciążeniową były kwalifikowane jako koszty podatkowe Spółki na dzień zaewidencjonowania w księgach Spółki otrzymanych od Partnerów not obciążeniowych.

Wydatki Spółki jako Administratora i wydatki Spółki jako Partnera ujmowane były w księgach Spółki w pozycji międzyokresowe rozliczenia kosztów (konto zespołu 6) i uznawane były jako koszty podatkowe w dacie ich zaewidencjonowania w księgach Spółki. Kwoty dotacji wpływające na rachunek bankowy Spółki, Spółka wykazywała jako przychody podatkowe w dacie uznania rachunku bankowego Spółki.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

W związku z obecnym brzmieniem art. 15 ust. 4 i nast. ustawy o p.d.o.p. zaistniała wątpliwość czy wydatki Partnerów, przedstawione w notach obciążeniowych z roku 2008 i wprowadzone w księgi Spółki w I kwartale roku 2008 r., dotyczące wydatków ponoszonych przez Partnerów we wcześniejszych latach podatkowych, nie powinny jednak stanowić kosztów podatkowych Spółki w roku 2007, do wysokości rozliczenia 100% sumy rat dotacji otrzymanych w roku 2007 (pytanie oznaczone we wniosku nr 1).

Zdaniem Spółki wydatki Partnerów udokumentowane notami obciążeniowymi, stają się kosztem podatkowym Spółki w dacie wprowadzenia ich w księgi Spółki, czyli dla przykładu wydatki poniesione przez Partnerów np. na początku 2007 r. udokumentowane notą obciążeniową wystawioną w połowie 2008 r. stanowią koszt podatkowy Spółki w dacie zaewidencjonowania noty obciążeniowej w księgach Spółki, czyli są kosztami podatkowymi Spółki roku 2008. Spółka nadmienia, że noty obciążeniowe księgowane były przez Spółkę niezwłocznie po ich otrzymaniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl