IBPBI/2/423-206/09/PC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 maja 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-206/09/PC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 12 lutego 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 20 lutego 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowizji oraz odsetek zapłaconych od zaciągniętego kredytu na nabycie udziałów w innej spółce - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lutego 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowizji oraz odsetek zapłaconych od zaciągniętego kredytu na nabycie udziałów w innej spółce.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka z o.o. zakupiła 100% udziałów innej spółki.

Na sfinansowanie ww. zakupu zaciągnęła kredyt, który w całości został przeznaczony na ten zakup.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W którym momencie prowizje pobraną przez bank oraz odsetki od tego kredytu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Czy w momencie ich zapłaty, czy też dopiero w momencie odpłatnego zbycia udziałów.

Zdaniem Wnioskodawcy, wydatki z tytułu spłaty odsetek i prowizji od kredytu zaciągniętego na zakup nie można zaliczyć do wydatków na nabycie udziałów, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółka stoi na stanowisku, iż użyte przez ustawodawcę określenie "wydatek na nabycie" określa wydatki bezpośrednio warunkujące nabycie tych udziałów tj. takie bez których skuteczne nabycie udziałów nie byłoby możliwe, dotyczy to zapłaty za udziały, opłaty notarialne i innych kosztów bezpośrednio związanych z tym zakupem.

Wydatki te będą kosztami uzyskania przychodów dopiero z chwilą odpłatnego zbycia udziałów.

Spółka uważa, iż odsetki i pobrana prowizja od kredytu w całości zaciągniętego w celu zakupu udziałów związane są za źródłem finansowania, a zatem nie są wydatkami na nabycie udziałów, ale zapłatą za kredyt.

Wg Spółki odsetki niewątpliwie pozostaje w związku z przychodami Spółki i stanowią koszt uzyskania przychodów z chwilą ich zapłaty, a nie z chwilą sprzedaży udziałów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, ul. Prosta 10, 25-366 Kielce po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl