IBPBI/2/423-201/14/JD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 maja 2014 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-201/14/JD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 3 stycznia 2014 r. (data wpływu do tut. BKIP 17 lutego 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy w przypadku nabycia przez Wnioskodawcę udziałów w spółce X w formie aportu (wymiany udziałów) dochodem (przychodem) Spółki z tytułu likwidacji spółki X będzie nadwyżka wartości rynkowej majątku spółki X otrzymanego w związku z likwidacją spółki X ponad wydatkami Spółki poniesionymi na nabycie udziałów spółki X w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów Spółki wydanych udziałowcowi/udziałowcom spółki X w zamian za udziały tej spółki, w sytuacji gdy likwidacja spółki X nastąpi w ciągu dwóch lat od nabycia przez Spółkę udziałów w tej spółce (pytanie oznaczone we wniosku nr 2) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 lutego 2014 r. do tut. BKIP wpłynął wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w przypadku nabycia przez Wnioskodawcę udziałów w spółce X w formie aportu (wymiany udziałów) dochodem (przychodem) Spółki - Wnioskodawcy z tytułu likwidacji spółki X będzie nadwyżka wartości rynkowej majątku spółki X otrzymanego w związku z likwidacją spółki X ponad wydatkami Spółki poniesionymi na nabycie udziałów spółki X w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów Spółki wydanych udziałowcowi/udziałowcom spółki X w zamian za udziały tej spółki, w sytuacji gdy likwidacja spółki X nastąpi w ciągu dwóch lat od nabycia przez Spółkę udziałów w tej spółce.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (zwany dalej również Spółką) jest polską spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, będącą podatnikiem CIT opodatkowanym w Polsce od całości uzyskiwanych dochodów. Wnioskodawca planuje nabyć 100% udziałów w innej istniejącej polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w likwidacji (dalej: "spółka X"). Nabycie wszystkich udziałów spółki X przez Wnioskodawcę nastąpi w dwojaki sposób:

1.

zakupu na podstawie umowy sprzedaży jednego udziału w spółce, a następnie

2.

wniesienia przez wszystkich wspólników spółki X - w ramach podwyższenia kapitału zakładowego Wnioskodawcy wszystkich pozostałych udziałów spółki X do Spółki w zamian za udziały Spółki (wymiana udziałów).

Kolejność zdarzeń będzie taka, że najpierw nastąpi nabycie na podstawie umowy sprzedaży a dopiero w dalszej kolejności (po skutecznym nabyciu jednego udziału) nastąpi jednoczesne wniesienie wszystkich pozostałych udziałów spółki X do Spółki.

W konsekwencji, Spółka stanie się jedynym udziałowcem spółki X.

Po nabyciu przez Wnioskodawcę udziałów w spółce X, planowana jest reorganizacja w celu uproszczenia powstałej struktury właścicielskiej. W szczególności, rozważane jest dokonanie ostatecznej likwidacji spółki X w trybie i na zasadach przewidzianych w przepisach kodeksu spółek handlowych. Wnioskodawca nie wyklucza, że likwidacja spółki X odbędzie się w ciągu 2 lat od nabycia udziałów spółki X przez Wnioskodawcę. W przypadku likwidacji spółki X, zakłada się, że wszelki majątek spółki X pozostały po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli, składający się na przedsiębiorstwo prowadzone przez spółkę X, nie zostanie upłynniony, lecz zostanie w całości przejęty przez Wnioskodawcę w ramach podziału majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli, o którym mowa w art. 286 kodeksu spółek handlowych.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w przypadku nabycia przez Wnioskodawcę udziałów spółki X w ramach aportu (wymiany udziałów) dochodem (przychodem) Spółki z tytułu likwidacji spółki X będzie nadwyżka wartości rynkowej majątku tej spółki otrzymanego w związku z likwidacją spółki X ponad wydatkami Spółki poniesionymi na nabycie udziałów spółki X w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów Spółki wydanych udziałowcowi/udziałowcom spółki X w zamian za udziały tej spółki, w sytuacji gdy likwidacja spółki X nastąpi w ciągu 2 lat od nabycia przez Spółkę udziałów w tej spółce... (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku nabycia przez Wnioskodawcę udziałów w spółce X w formie aportu (wymiany udziałów), w sytuacji gdy likwidacja spółki X nastąpi w ciągu 2 lat od nabycia przez Spółkę udziałów w tej spółce, dochodem (przychodem) Spółki z tytułu likwidacji spółki X będzie nadwyżka wartości rynkowej majątku tej spółki otrzymanego w związku z jej likwidacją ponad wydatkami Spółki poniesionymi na nabycie udziałów w tej spółce w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów Spółki wydanych udziałowcowi/udziałowcom spółki X w zamian za udziały tej spółki. W szczególności, zdaniem Wnioskodawcy, w rozpatrywanym przypadku, podstawą ustalenia dochodu (przychodu) Spółki z tytułu otrzymania majątku spółki X w związku z jej likwidacją, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm. dalej: "ustawa o CIT"), będzie wartość rynkowa tego majątku określona na dzień przekazania majątku. Jeśli chodzi natomiast o definicję "kosztu (...) nabycia bądź objęcia" udziałów, o którym mowa w art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o CIT, zdaniem Spółki, w przypadku nabycia udziałów w spółce X w formie tzw. wymiany udziałów, o której mowa w art. 12 ust. 4d ustawy o C1T, wobec braku regulacji pomocniczo należy stosować art. 16 ust. 8e ustawy o CIT. Art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o CIT stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez spółkę nabywającą przy wymianie udziałów; wydatki te - w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów wydanych udziałowcom spółki, której udziały są nabywane, powiększonych o zapłatę w gotówce, o której mowa w art. 12 ust. 4d - są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów.

Zatem, zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku nabycia przez Spółkę udziałów w spółce X w formie aportu (wymiany udziałów), w sytuacji gdy likwidacja tej spółki nastąpi w ciągu 2 lat od nabycia przez Spółkę udziałów w spółce X, dochodem (przychodem) Spółki z tytułu likwidacji spółki X będzie nadwyżka wartości rynkowej majątku otrzymanego w związku z likwidacją tej spółki ponad wydatkami Spółki poniesionymi na nabycie udziałów w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów Spółki wydanych udziałowcowi/udziałowcom spółki X w zamian za udziały w tej spółce.

Powyższe stanowisko Spółki znajduje również potwierdzenie w szeregu interpretacji organów podatkowych, przykładowo w:

* interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 4 listopada 2011 r. (sygn. IPPB3/423-657/11-2/DP), w której czytamy, że (...) brak jest podstaw do tego, aby różnicować sytuację podatników likwidujących spółkę od podatników zbywających jej udziały (i w związku z tym w odmienny sposób interpretować określenia "koszt nabycia" z art. 12 ust. 4 pkt 3 u.p.d.o.p. i "wydatki na nabycie" z art. 16 ust. 8e u.p.d.o.p.);

* interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 16 listopada 2010 r. (sygn. IPPB5/423-534/10-6/DG), w której organ podzielił następujące stanowisko podatnika: Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, kosztem nabycia udziałów będzie dla Spółki A nominalna wartość udziałów wydana Inwestorowi w ramach wymiany udziałów w zamian za otrzymane udziały w Spółce B. W związku z powyższym, wartość nominalna wydanych przez Spółkę A udziałów, w momencie likwidacji Spółki, analogicznie jak w przypadku odpłatnego zbycia udziałów, pomniejszać będzie przychód do opodatkowania uzyskany, przez Spółkę z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego Spółki B.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, że w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1 wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl