IBPBI/2/423-194/09/MO

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 kwietnia 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-194/09/MO

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku (data wpływu do tut. BKIP 17 lutego 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy w związku z przekształceniem spółki komandytowej w spółkę kapitałową powstanie przychód w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych dla wspólnika spółki komandytowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 lutego 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy w związku z przekształceniem spółki komandytowej w spółkę kapitałową powstanie przychód w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych dla wspólnika spółki komandytowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzi działalność hotelarską i wykorzystuje do jej prowadzenia budynki wraz z budowlami stanowiące jej własność, posadowione na gruntach znajdujących się w użytkowaniu wieczystym. W szczególności dotyczy to budynków wraz z budowlami, które to składniki zostały określone łącznie w dalszej części wniosku jako "Nieruchomości".

W związku z planami biznesowymi, w celu ułatwienia zarządzania obiektami znajdującymi się w powyższych lokalizacjach oraz ułatwienia pozyskania zewnętrznego finansowania w związku z rozważanymi inwestycjami. Spółka rozważa przeniesienie wskazanych powyżej Nieruchomości do odrębnych podmiotów. Nieruchomości zostaną wniesione do odrębnych podmiotów będących spółkami osobowymi (odrębne hotele tj. budynki wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntów) lub wszystkie wskazane powyżej Nieruchomości zostaną wniesione do jednego podmiotu - spółki osobowej.

Biorąc powyższe plany pod uwagę, Spółka rozważa przystąpienie jako wspólnik do nowoutworzonej spółki komandytowej bądź do nowoutworzonych spółek komandytowych, określonych w dalszej części wniosku jako "SPK", do której/-rych Spółka wniesie jako wkład niepieniężny Nieruchomości wykorzystywane przez nią w prowadzonej działalności gospodarczej. Wnoszone Nieruchomości nie będą stanowić przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części. Zgodnie z zamierzeniami, pozostali wspólnicy wniosą do SPK wkład pieniężny lub niepieniężny. Nieruchomości zostaną wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych oraz będą wykorzystywane przez SPK w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jest wykluczone, iż w przyszłości, ze względu na uwarunkowania biznesowe, SPK zostanie przekształcona w spółkę kapitałową tj. w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub w spółkę akcyjną.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z przekształceniem spółki osobowej (tj. komandytowej) w spółkę kapitałową powstanie przychód w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych ("CIT") dla Spółki tj. wspólnika spółki komandytowej.

Zdaniem Spółki w ustawie z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm. - dalej: "k.s.h.") przewidziano dwa rodzaje spółek handlowych, tj. spółki kapitałowe oraz spółki osobowe.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 2 k.s.h., spółkami kapitałowymi są: spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjne. Natomiast stosownie do art. 4 § 1 pkt 2 tej ustawy do spółek osobowych zaliczamy: spółki jawne, spółki partnerskie, spółki komandytowe oraz spółki komandytowo-akcyjne. W myśl przepisów k.s.h., spółki osobowe nie posiadają osobowości prawnej (w przeciwieństwie do spółek kapitałowych).

Zgodnie z art. 551 § 1 i § 2 k.s.h. spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo - akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna, (spółka przekształcana) może być przekształcona w inna spółkę handlową (spółkę przekształconą). Spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru. Ponadto art. 553 k.s.h. stanowi, iż spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej.

W konsekwencji, zgodnie z przepisami k.s.h. przekształcenie spółek w oparciu o powyższe przepisy powoduje przeniesienie majątku jednej spółki działającej w określonej formie prawnej (w przypadku objętym zapytaniem jest to spółka komandytowa) na inny podmiot, który prowadzić będzie dalszą działalność jako spółka handlowa innego typu (w przypadku objętym zapytaniem będzie to spółka kapitałowa).

Jednocześnie, zgodnie z art. 553 ust. 3 k.s.h. wspólnicy spółki przekształcanej, którzy uczestniczą w przekształceniu z dniem przekształcenia stają się wspólnikami spółki przekształconej.

Spółka stanie się zatem wspólnikiem spółki kapitałowej powstałej w wyniku przekształcenia spółki komandytowej z mocy samego prawa, tzn. bez podejmowania żadnych czynności innych niż złożenie oświadczenia o uczestnictwie w spółce przekształconej.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. określanej w dalszej części skrótem u.p.d.o.p.), dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału. Za taki dochód należy zatem uznać dochód faktycznie uzyskany i postawiony do dyspozycji podatnika, co w przypadku przeniesienia majątku spółki przekształcanej na spółkę przekształconą nie ma miejsca. Spółka przekształcona będzie bowiem kontynuować działalność gospodarczą przy wykorzystaniu tego samego majątku, z którego korzystała spółka przekształcana (z dniem przekształcenia majątek spółki przekształcanej staje się majątkiem spółki przekształconej).

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w stanowiskach organów podatkowych wydawanych zarówno w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, jak również podatku dochodowego od osób fizycznych (dalej: "p.d.o.f."). W ocenie Spółki, te ostatnie mają również zastosowanie do analizowanego stanu faktycznego, gdyż przepisy dotyczące przekształcenia wywierają analogiczny skutek w zakresie konsekwencji podatkowych, niezależnie od tego czy wspólnikiem spółki przekształcanej jest osoba fizyczna czy też osoba prawna.

Jak bowiem stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w treści interpretacji indywidualnej z dnia 25 czerwca 2008 r. (sygn. IBPB2/415-1123/08/HS (KAN-3141/03/08)) " (...) przekształcenie spółki osobowej w spółkę kapitałową jest neutralne podatkowo dla wspólników spółki przekształcanej. Z tego wynika, że wspólnicy spółki przekształcanej nie uzyskują dochodu, który mógłby podlegać opodatkowaniu, ponieważ majątek spółki przekształcanej nie ulega likwidacji i zwrotowi podatnikowi, lecz jest majątkiem przekształconej spółki kapitałowej. Przekształcenie spółki osobowej w spółkę kapitałową to proces zmierzający do zmiany formy prawnej przedsiębiorstwa. Tym samym u udziałowca przekształcanej spółki osobowej nie powstaje w chwili przekształcenia zobowiązanie podatkowe od dochodów (przychodów) z udziałów przekazanych do majątku spółki przekształconej (spółki kapitałowej)."

Podobnie stwierdził również Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Praga w postanowieniu z dnia 23 sierpnia 2007 r. (sygn.: 1434/DD2/415/20/07/AR) oraz Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Targówek w postanowieniu z dnia 9 lipca 2007 r. (sygn.: 1437/ZDD/6/MF/423/38/2007).

Spółka wskazuje, że zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.p. za przychód podlegający opodatkowaniu uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Zdaniem Spółki przekształcenie spółki osobowej w kapitałową nie powinno być oceniane z zastosowaniem tego przepisu. W wyniku przekształcenia spółki komandytowej w spółkę kapitałową, wspólnicy spółki komandytowej nie wnoszą bowiem wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej w zamian za objęcie nowych udziałów (akcji). W związku z przekształceniem Spółka jako wspólnik spółki komandytowej złoży jedynie oświadczenie o uczestnictwie w spółce przekształconej, nie będąc zobowiązaną do żadnego świadczenia na rzecz spółki przekształconej.

Spółka podkreśla, że na dzień składania oświadczenia o przekształceniu, Spółka jako wspólnik spółki komandytowej nie może w jakikolwiek sposób zadysponować majątkiem spółki osobowej, będącej, zgodnie z art. 8 k.s.h., podmiotem praw składających się na ten majątek.

Spółka podkreśla, iż przedstawiona wyżej argumentacja wynika także z interpretacji wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w dniu 30 października 2008 r. (sygn. IBPB3/423-707/08/MO).

Ponadto przedstawione przez Spółkę w niniejszym wniosku stanowisko potwierdził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 28 maja 2008 r. (sygn. IP-PB3-423-240/08-3/MS). Organ podatkowy uznał jednoznacznie, iż " (...) przekształcenie spółki osobowej w spółkę kapitałową nie wywoła dla Spółki skutków w zakresie CIT (w szczególności, nie znajdzie zastosowania art. 12 ust. 1 pkt 7 tej ustawy). W konsekwencji w Spółce nie powstanie przychód dla celów CIT < podatku dochodowego od osób prawnych - przyp. Spółki>."

Podsumowując, zdaniem Spółki przekształcenie spółki osobowej (SPK) w spółkę kapitałową według schematu przedstawionego w zdarzeniu przyszłym nie będzie powodowało powstania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych dla Spółki jako wspólnika SPK- spółki komandytowej (spółki przekształcanej).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl