IBPBI/2/423-1902/10/AP - Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów różnic kursowych w dacie faktycznej zapłaty ceny za nabyte udziały.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 marca 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-1902/10/AP Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów różnic kursowych w dacie faktycznej zapłaty ceny za nabyte udziały.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 20 grudnia 2010 r. (data wpływu do tut. BKIP 23 grudnia 2010 r.), uzupełnionym w dniu 10 marca 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów różnic kursowych w dacie faktycznej zapłaty ceny za nabyte udziały - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 grudnia 2010 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów różnic kursowych w dacie faktycznej zapłaty ceny za nabyte udziały.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 23 lutego 2011 r. Znak: IBPBI/2/423-1902/10/AP wezwano o ich uzupełnienie. Uzupełnienia dokonano w dniu 10 marca 2011 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji leków. W 2008 r. Spółka podjęła decyzję, iż w celu dywersyfikacji przychodów, Spółka będzie nabywać udziały w innych spółkach krajowych lub zagranicznych.

W roku 2008, Spółka dokonała transakcji nabycia udziałów w czterech zagranicznych spółkach kapitałowych. Ceny określone w umowach sprzedaży udziałów zostały wyrażone w walucie obcej, tj. w dolarach amerykańskich. Termin płatności określony w umowach wyniósł 30 dni od dnia zawarcia umowy. Pomiędzy datą zawarcia umów sprzedaży udziałów a płatnością ceny za udziały kursy walutowe dolara amerykańskiego uległy wzrostowi.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w chwili zapłaty wyrażonej w walucie obcej ceny za nabywane udziały w zagranicznych lub krajowych spółkach kapitałowych, w Spółce realizują się - w zależności od wahań kursów walut - dodatnie lub ujemne różnice kursowe, które powinny zwiększać odpowiednio przychody lub koszty uzyskania przychodów Spółki już w momencie zapłaty ceny za nabywane udziały, nie zaś w momencie zbycia udziałów.

Zdaniem Wnioskodawcy, w chwili zapłaty przez Spółkę wyrażonej w walucie obcej ceny za nabywane udziały w zagranicznych lub krajowych spółkach kapitałowych, w Spółce realizują się - w zależności od wahań kursów walut - dodatnie lub ujemne różnice kursowe, które powinny zwiększać odpowiednio przychody lub koszty uzyskania przychodów Spółki w momencie zapłaty ceny za nabywane udziały.

Z powyższego wynika, że zrealizowane w Spółce w 2008 r. ujemne różnice kursowe powinny zwiększać koszty uzyskania przychodów 2008 r. Do ujemnych różnic kursowych, które zrealizowały się w Spółce w 2008 r. nie znajdzie bowiem zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.; dalej: "ustawa o p.d.o.p."), gdyż nie stanowią one wydatków na nabycie udziałów, o których mowa w powyższym przepisie.

Prawidłowość stanowiska Spółki wynika z następującej szczegółowej analizy przepisów ustawy o p.d.o.p.

1.

Różnice kursowe, które realizują się na transakcji nabycia udziałów.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o p.d.o.p., różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe.

W sytuacji ponoszenia kosztów w walucie obcej, różnice kursowe powstają w przypadkach wskazanych w art. 15 ust. 2 pkt 2 i ust. 3 pkt 2 ustawy o p.d.o.p., tj.:

* dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski (zwany dalej "NBP") jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia;

* ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP jest niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia.

Stosownie do art. 15a ust. 6 ustawy o p.d.o.p., przez średni kurs ogłaszany przez NBP rozumie się kurs z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. Przy czym, zgodnie z art. 15a ust. 7 ustawy o p.d.o.p., za koszt poniesiony uważa się koszt wynikający z otrzymanej faktury (rachunku) albo innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), a za dzień zapłaty dzień uregulowania zobowiązań w jakiejkolwiek formie, w tym w wyniku potrącania wierzytelności.

Z powyższych przepisów wynika, iż w sytuacji, gdy wartość poniesionego przez Spółkę kosztu wyrażonego w walucie obcej (tj. ceny za nabywane udziały) po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu jest niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia, w Spółce realizują się ujemne różnice kursowe. Analogicznie, w sytuacji, gdy wartość poniesionego przez Spółkę kosztu wyrażonego w walucie obcej (tj. ceny za nabywane udziały) po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia, w Spółce realizują się dodatnie różnice kursowe zwiększające przychód podatkowy.

Przy czym, w sytuacji Spółki, kosztem poniesionym w rozumieniu powyżej przedstawionych przepisów jest cena wynikająca z umowy sprzedaży udziałów, jako że transakcja nie została udokumentowana fakturą. Obliczone w powyższy sposób różnice kursowe - stosownie do art. 15a ust. 1 i ust. 2 ustawy o p.d.o.p. - powinny zwiększać odpowiednio przychody lub koszty uzyskania przychodów Spółki w dacie realizacji różnic kursowych.

Stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie w aktualnych wypowiedziach organów podatkowych. Na przykład, w interpretacji indywidualnej wydanej w imieniu Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w dniu 16 października 2009 r. (nr IBPBI/2/423-845/09/AM) zauważono, że "w przypadku objęcia lub nabycia udziałów (akcji) może dojść do realizacji różnic kursowych (...) Różnice kursowe ustala się porównując wartość poniesionego kosztu w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury (rachunku) albo innego dowodu potwierdzającego poniesienie kosztu w przypadku braku faktury (rachunku), do wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia. Powstałe w tych sytuacjach ujemne różnice kursowe będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w dacie ich realizacji."

Z kolei, w indywidualnej interpretacji wydanej w dniu 8 grudnia 2009 r., w imieniu Ministra Finansów, przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (nr ITPB3/423-523/09/AW) stwierdzono, iż w sytuacji nabycia udziałów, za które cena wyrażona jest w walucie obcej za koszt poniesiony w rozumieniu przepisów ustawy o p.d.o.p. należy uznać "koszt, wynikający z zawartej umowy kupna-sprzedaży udziałów (z aktu notarialnego), zaś za dzień zapłaty - dzień uregulowania zobowiązania". Jak podkreślił Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w powyższej interpretacji "powstałe w tej sytuacji zrealizowane różnice kursowe będą stanowiły koszt lub przychód podatkowy w dacie faktycznej zapłaty."

Stanowisko powyższe zostało także zaprezentowane przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej, wydanej w imieniu Ministra Finansów, w dniu 7 lipca 2008 r. (nr IP-PB3-423-646/08-2/ER), w której podkreślono, że "regulacje ustawy podatkowej wskazują zatem przesłanki, jakie winny być spełnione, by podatnik podatku dochodowego od osób prawnych mógł uwzględnić w kosztach ekonomiczne skutki zmiany kursów walut. Warunkiem zaistnienia różnic kursowych jest łączne wystąpienie dwóch elementów, a mianowicie poniesienia kosztu w walucie obcej oraz faktycznej zapłaty w walucie obcej." Następnie Dyrektor zauważył, iż "ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka dokonała zakupu udziałów w walucie obcej, a płatność ustalono w ratach. Wskutek wahań kursów walut pomiędzy datą podpisania umowy, a datami faktycznej zapłaty wystąpiły różne kursy walut (...) Powstała w tej sytuacji na rozrachunkach zrealizowana różnica kursowa będzie stanowiła koszt podatkowy w dacie faktycznej zapłaty."

Z kolei, w odniesieniu do dodatnich różnic kursowych zrealizowanych na transakcji nabycia udziałów w spółce kapitałowej, w sytuacji gdy cena za udziały zostanie wyrażona w walucie obcej wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej, wydanej w imieniu Ministra Finansów, w dniu 13 lipca 2009 r., nr IPPB5/423-210/09-2/DG, podkreślając iż "dodatnie różnice powstają, gdy wartość poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego NBP jest wyższa od wartości kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia (art. 15a ust. 2 pkt 2 ustawy). Różnice te spowodują zwiększenie przychodu na podstawie art. 15a ust. 1 ustawy. Za datę powstania przychodu z tytułu różnic kursowych należy uznać moment zapłaty za udziały (uregulowania należności)."

Podsumowując należy stwierdzić, iż w chwili zapłaty przez Spółkę wyrażonej w walucie obcej ceny za nabywane udziały w zagranicznych lub krajowych spółkach kapitałowych w Spółce realizują się różnice kursowe, które powinny zwiększać odpowiednio przychody lub koszty uzyskania przychodów Spółki w momencie zapłaty ceny za nabywane udziały.

W rezultacie, zrealizowane w dacie zapłaty przez Spółkę wyrażonej w walucie obcej ceny za udziały w zagranicznych spółkach kapitałowych nabytych w 2008 r. ujemne różnice kursowe powinny zwiększać koszty uzyskania przychodów 2008 r.

2.

Pojęcie "wydatków na nabycie udziałów" w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o p.d.o.p.

W tym miejscu Spółka podkreśla, iż do różnic kursowych, które realizują się na transakcji nabycia udziałów za cenę wyrażoną w walucie obcej nie znajdzie zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o p.d.o.p. Zgodnie z powyższym przepisem, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów między innymi wydatków na nabycie udziałów w spółce aż do czasu odpłatnego zbycia tych udziałów.

Przepis ten nie znajdzie zastosowania do różnic kursowych realizujących się na transakcji nabycia udziałów, gdyż różnice te nie mieszczą się w pojęciu "wydatków na nabycie udziałów". Jako że ustawa o p.d.o.p. nie definiuje pojęcia wydatków, w ocenie Spółki, celem prawidłowej interpretacji powyższego przepisu należy posłużyć się zasadami wykładni literalnej, tj. odwołać się do potocznego znaczenia tego słowa. Jak wyjaśniono w słowniku języka polskiego (Słownik Języka Polskiego PWN, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1899, t. III, s. 737 pod hasłem "wydatek") wydatek to "suma, która ma być wydana albo suma wydana na coś". Zatem, w sytuacji Spółki, sumą wydaną na nabycie udziałów będzie cena za udziały określona w umowie sprzedaży udziałów.

Stanowisko powyższe znajduje uzasadnienie w ugruntowanym już orzecznictwie sądów administracyjnych. Na przykład, w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 listopada 2009 r. (sygn. akt III SA/Wa 870/09) stwierdzono, że "istotne dla rozstrzygnięcia sprawy niniejszej jest określenie zakresu znaczeniowego użytego w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy wyrazu "wydatków". Wskazany przepis ustawy zawiera katalog wydatków, których ustawodawca nie uważa za koszty uzyskania przychodów. Dlatego przy ustalaniu znaczenia zastosowanych w nim pojęć należy preferować wykładnią gramatyczną, a więc znaczenie jakie przydaje się danemu wyrazowi lub wyrażeniu w języku potocznym."

Następnie Sąd zauważa, że "wydatek to "suma, która ma być wydana albo suma wydana na coś". W rozumieniu tego wyrazu zawiera się więc element bezpośredniości dokonania wydatku. Przechodząc na grunt przepisów ustawy, należy zatem stwierdzić, że przez wydatki, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p. należy rozumieć wydatki podatnika bezpośrednio związane z nabyciem akcji, a więc w szczególności ich cenę, opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego (...). Z tego przepisu wynika więc, że tylko wydatki poniesione na objęcie lub nabycie udziałów w spółce są kosztem uzyskania przychodu przy ustaleniu dochodu z ich zbycia. Zasada ta nie odnosi się natomiast do innych wydatków, które nie były wydatkami na objęcie lub na nabycie. Pojęcie wydatków na objęcie lub nabycie udziałów w spółce nie obejmuje wszelkich wydatków, które towarzyszą właściwym wydatkom na objęcie lub nabycie udziałów."

Należy podkreślić, iż zrealizowanych różnic kursowych - chociaż "towarzyszą" zapłacie ceny za udziały - nie sposób uznać za wydatki bezpośrednio warunkujące nabycie udziałów. Nabycie udziałów warunkuje bowiem zapłata ceny za udziały, która to cena jest wyrażona w walucie obcej i pozostaje bez zmian pomiędzy dniem podpisania umowy oraz dniem faktycznej zapłaty. Tymczasem, w ocenie Spółki, różnic kursowych w ogóle nie można określić mianem "wydatków" w rozumieniu przepisu art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o p.d.o.p. Różnice kursowe stanowią bowiem abstrakcyjną kategorię ekonomiczną, którą ustawodawca pozwala podatnikowi, w ściśle określonych sytuacjach, odnieść odpowiednio w koszty lub przychody podatkowe, nie zaś sumę, która ma być wydana lub została wydana.

Jednocześnie Spółka zauważa, iż stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o p.d.o.p., wydatki na nabycie udziałów są kosztem uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia tych udziałów. Powyższy przepis nie może odnosić się do różnic kursowych, gdyż na transakcji nabycia udziałów za cenę wyrażoną w walucie obcej mogą przecież zrealizować się także dodatnie różnice kursowe, które - stosownie do art. 15a ust. 1 ustawy o p.d.o.p. - nigdy nie mogą zwiększać kosztów podatkowych. Dodatnie różnice kursowe zwiększają bowiem przychody podatkowe. Brak zatem w ustawie o p.d.o.p. przepisu, który - w przypadku stwierdzenia, iż art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o p.d.o.p. odnosi się także do ujemnych różnic kursowych zrealizowanych na transakcji nabycia udziałów - pozwalałby na podobne potraktowanie dodatnich różnic kursowych. W ocenie Spółki przepisu takiego w ustawie o p.d.o.p. nie ma, a ponadto nie istnieją także żadne argumenty, które uzasadniałyby twierdzenie, iż różnice kursowe powinno traktować się różnie dla celów podatkowych w zależności od tego czy zrealizowane różnice kursowe są dodatnie czy ujemne (tj. ujemne różnice kursowe zwiększają koszty uzyskania przychodów rozpoznawane w dacie zbycia udziałów, podczas gdy dodatnie zwiększają przychody w dacie realizacji). Podsumowując, skoro w ustawie o p.d.o.p. brak przepisu, który pozwalałby na rozpoznanie dodatnich różnic kursowych zrealizowanych na transakcji nabycia udziałów jako przychodu dopiero w dacie zbycia tych udziałów, to należy stwierdzić, iż niemożliwym jest także rozpoznanie ujemnych różnic kursowych jako kosztu uzyskania przychodu w dacie zbycia tych udziałów.

W ocenie Spółki, gdyby ustawodawca chciał by różnice kursowe zrealizowane na transakcji nabycia udziałów korygowały koszty uzyskania przychodów z ich zbycia, wówczas w odpowiedni sposób skonstruowałby przepis art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o p.d.o.p. - tak jak to czyni w odniesieniu do wartości początkowej środka trwałego, gdzie wprost jest powiedziane w art. 16g ust. 5 ustawy o p.d.o.p., iż wartość początkową "koryguje się o różnice kursowe". Użycie określenia "koryguje" wprost wskazuje, iż przepis ten może mieć zastosowanie zarówno do dodatnich, jak i ujemnych różnic kursowych. Jeżeli w ustawie o p.d.o.p. brak przepisu pozwalającego na stwierdzenie, iż różnice kursowe zrealizowane na transakcji nabycia udziałów korygują koszty uzyskania przychodów ze zbycia tych udziałów, to należy stwierdzić, iż ustawodawca chciał by takie różnice kursowe były przez podatników rozpoznawane na bieżąco w dacie ich realizacji, a nie dopiero w momencie zbycia tych udziałów. Zatem, w ocenie Spółki, różnice kursowe zrealizowane na transakcji nabycia udziałów w spółce za cenę wyrażoną w walucie obcej - zarówno ujemne jak i dodatnie - podatnik rozpoznaje w dacie zapłaty za udziały, nie zaś w momencie zbycia tych udziałów.

Stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie w najnowszych wypowiedziach organów podatkowych. Na przykład, w indywidualnej interpretacji wydanej w dniu 8 grudnia 2009 r., w imieniu Ministra Finansów, przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (nr ITPB3/423-523/09/AW) podkreślono, że "użyte przez ustawodawcę w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy podatkowej określenie "wydatki na nabycie" oznacza takie wydatki na objęcie lub nabycie udziałów lub akcji które mają bezpośredni związek z ich zakupem od drugiego podmiotu. Są to więc wydatki bezpośrednio warunkujące nabycie udziałów, bez których poniesienia skuteczne nabycie udziałów nie byłoby możliwe. Do wydatków na nabycie zaliczyć należy zapłaconą cenę udziałów oraz inne koszty bezpośrednio związane z tym zakupem (np. opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego itp.)."

Następnie Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy jednoznacznie podkreślił, że do wydatków na nabycie udziałów w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o p.d.o.p. "nie można jednak zakwalifikować przedmiotowych różnic kursowych. Dlatego też zrealizowane różnice kursowe jako, że nie stanowią bezpośredniego warunku nabycia udziałów powinny być rozliczane samodzielnie. Jednocześnie wskazać należy, iż za datę powstania przychodu (poniesienia kosztu) z tytułu omawianych różnic kursowych należy uznać moment zapłaty za udziały (uregulowania należności)."

Podobnie, w interpretacji indywidualnej wydanej w imieniu Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w dniu 16 października 2009 r. (nr IBPBI/2/423- 845/09/AM) zaznaczono, że w przypadku nabycia udziałów może dojść do realizacji różnic kursowych. Jak podkreślił w powyższej interpretacji organ podatkowy "powstałe w tych sytuacjach ujemne różnice kursowe będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w dacie ich realizacji. Nie korygują one ceny nabycia udziałów (akcji), gdyż nie są elementem kształtującym cenę nabycia dla celów podatkowych."

Stanowisko powyższe zostało także zaprezentowane przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej wydanej w imieniu Ministra Finansów w dniu 7 lipca 2008 r. (nr IP-PB3-423-646/08-2/ER), w której podkreślono, że "ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka dokonała zakupu udziałów w walucie obcej, a płatność ustalono w ratach (...). Powstała w tej sytuacji na rozrachunkach zrealizowana różnica kursowa będzie stanowiła koszt podatkowy w dacie faktycznej zapłaty. Nie koryguje ona ceny nabycia udziałów, gdyż nie jest elementem kształtującym cenę nabycia dla celów podatkowych."

Identyczne stanowisko Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie powtórzył następnie w odniesieniu do dodatnich różnic kursowych w indywidualnej interpretacji wydanej w imieniu Ministra Finansów w dniu 13 lipca 2009 r. (nr IPPB5/423-210/09-2/DG) podkreślając, że "zrealizowana różnica kursowa jako, że nie stanowi bezpośredniego warunku nabycia udziałów powinna być rozliczana samodzielnie. Powstała w przedmiotowej sprawie dodatnia różnica kursowa zwiększy przychód w momencie zapłaty za transakcję kupna udziałów."

Podsumowując należy stwierdzić, iż analiza przepisów ustawy o p.d.o.p. prowadzi do wniosku, że różnice kursowe, które realizują się w chwili zapłaty wyrażonej w walucie obcej ceny za nabywane udziały w krajowych lub zagranicznych spółkach kapitałowych powinny zwiększać odpowiednio przychody lub koszty uzyskania przychodów w momencie zapłaty ceny za nabywane udziały.

Zatem, ujemne różnice kursowe, które zrealizowały się w chwili zapłaty w 2008 r. przez Spółkę wyrażonej w walucie obcej ceny za nabywane udziały w czterech zagranicznych spółkach kapitałowych powinny zwiększać koszty uzyskania przychodów w momencie zapłaty ceny za nabywane udziały, tj. koszty uzyskania przychodów 2008 r. Do ujemnych różnic kursowych, która realizują się na transakcji nabycia udziałów nie znajdzie zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o p.d.o.p., gdyż nie stanowią one wydatków na nabycie udziałów, o których mowa w powyższym przepisie.

Powyższe stanowisko jest jednogłośnie prezentowane w aktualnych wypowiedziach organów podatkowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, iż w zakresie pytania dotyczącego zdarzenia przyszłego, wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Odnosząc się do powoływanych we wniosku interpretacji organów podatkowych oraz wyroku sądowego należy wskazać, że zostały wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego interpretację.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl