IBPBI/2/423-1816/10/PC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-1816/10/PC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 14 września 2010 r. (data wpływu do tut. Biura 16 września 2010 r.), uzupełnionym w dniu 2 grudnia 2010 r. (fax), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży praw wieczystego użytkowania nieruchomości otrzymanych tytułem wkładu niepieniężnego, nie wprowadzonych do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych spółki otrzymującej aport w sytuacji braku wystąpienia dodatniej wartości firmy (pytanie wynikające z uzupełnienia wniosku) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 września 2010 r. do tut. Biura wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży praw wieczystego użytkowania nieruchomości otrzymanych tytułem wkładu niepieniężnego, nie wprowadzonych do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych spółki otrzymującej aport w sytuacji braku wystąpienia dodatniej wartości firmy.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też, pismem z dnia 26 listopada 2010 r. Znak: IBPBI/2/423-1169/10/PC, wezwano do jego uzupełnienia. Uzupełnienia dokonano w dniu 2 grudnia 2010 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Nowo utworzona spółka z ograniczoną odpowiedzialnością otrzyma w przyszłości tytułem aportu przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W ramach tej masy majątkowej nowo utworzona Spółka nabędzie m.in. prawo użytkowania wieczystego nieruchomości, w szczególności użytkowanie wieczyste nieruchomości, składającej się z działki, położonej w miejscowości D., gmina T., użytkowanie wieczyste nieruchomości, składającej się w szczególności z działek, położonych w miejscowości D., gmina T. oraz użytkowanie wieczyste nieruchomości, składającej się w szczególności z działek, położonych w miejscowości D., gmina T.

Dla celów aportu wartość Nieruchomości ustalona zostanie w wysokości ich wartości rynkowej z dnia dokonania aportu (lub na okres poprzedzający wniesienie aportu). Wartość Nieruchomości odniesiona zostanie na kapitał zakładowy Spółki.

W ramach aportu Spółka otrzyma Nieruchomość, które nie będą wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny.

Możliwe jest, że w ramach przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa zostaną wprowadzone również znaki towarowe, które nie będą wpisane do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny.

Możliwe jest również, że Nieruchomości, a także znaki towarowe zostaną wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych nowo utworzonej Spółki.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Co stanowić będzie dla Spółki koszt uzyskania przychodu ze sprzedaży Nieruchomości otrzymanych tytułem wkładu niepieniężnego, w przypadku braku wprowadzenia Nieruchomości do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Spółki w przypadku braku wystąpienia dodatniej wartości firmy (pytanie wynikające z uzupełnienia wniosku).

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku braku wprowadzenia Nieruchomości do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Spółki - koszt uzyskania przychodu ze sprzedaży Nieruchomości otrzymanych tytułem wkładu niepieniężnego będzie równy wartości Nieruchomości, określonej w uchwale o podwyższeniu kapitału zakładowego, nie przekraczający wartości rynkowej Nieruchomości z dnia dokonania aportu (nie wyższy niż wartość nominalna wydanych w zamian za te składniki udziałów) - w przypadku braku wystąpienia dodatniej wartości firmy.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stanowisko Wnioskodawcy uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.; określana w dalszej części skrótem "u.p.d.o.p."), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Stosownie do brzmienia art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. a u.p.d.o.p., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów - wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 8a, w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na czas ich poniesienia.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że nowo utworzona Spółka z o.o. otrzyma aport w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. W skład aportu wejdą m.in. Nieruchomości (prawa wieczystego użytkowania nieruchomości), które w spółce otrzymującej aport nie zostaną ujęte w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

Ww. składniki majątkowe stanowiące przedmiot aportu nie były ujęte w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, a wartość Nieruchomości odniesiona zostanie na kapitał zakładowy Spółki.

Odnosząc powołane wcześniej przepisy do przedstawionego zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że przepisy u.p.d.o.p. nie regulują wprost jak należy skalkulować koszt uzyskania przychodu w przypadku sprzedaży innych niż środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne składników majątkowych otrzymanych tytułem wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Pytanie wynikające z uzupełnienia wniosku, dotyczy sytuacji, w której w związku z wniesionym aportem nie wystąpiła dodatnia wartość firmy. Zatem nominalna wartość udziałów wydanych w zamian za wkład niepieniężny nie przekracza rynkowej wartości składników majątku wnoszonych aportem do spółki.

W przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego, gdy wartość aportu została zaliczona w całości na kapitał podstawowy, wartość wnoszonych składników majątkowych będzie zatem odpowiadać wartości nominalnej wydanych za nie udziałów. Zważywszy na powyższe, w sytuacji zbycia Nieruchomości, gdy składniki te nie zostały uznane za wartości niematerialne i prawne przez Spółkę otrzymującą aport, kosztem uzyskania przychodu będzie wartość nominalna wydanych za te składniki udziałów (cena nabycia).

Stanowisko Wnioskodawcy jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, że w zakresie pytań oznaczonych numerami 1-5 wydano odrębne interpretacje.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl