IBPBI/2/423-1649/09/CzP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-1649/09/CzP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 23 grudnia 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 29 grudnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania za dochód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi:

* przychodu z tytułu sprzedaży lokalu mieszkalnego - jest prawidłowe,

* przychodu z tytułu sprzedaży lokalu mieszkalnego, a przeznaczonego na sfinansowanie wytworzenia lokalu mieszkalnego i jego przystosowanie do zamieszkania - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 grudnia 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania za dochód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi:

* przychodu z tytułu sprzedaży lokalu mieszkalnego,

* przychodu z tytułu sprzedaży lokalu mieszkalnego, a przeznaczonego na sfinansowanie wytworzenia lokalu mieszkalnego i jego przystosowanie do zamieszkania.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka wybudowała w latach 2007-2009 budynek mieszkalny wielolokalowy. Budowa budynku została sfinansowana ze środków własnych Spółki i z zaliczek jakie na poczet nabycia lokali wnosiły osoby, które zawarły ze Spółką umowy przedwstępne sprzedaży lokali, na mocy których Spółka zobowiązana była do wybudowania budynku wielolokalowego, ustanowienia w tym budynku odrębnej własności samodzielnego lokalu mieszkalnego, z własnością którego związany będzie udział w nieruchomości wspólnej oraz sprzedaży Kupującemu tego tak wydzielonego lokalu mieszkalnego.

W wykonaniu zobowiązań z umów przedwstępnych niezwłocznie po wybudowaniu wspomnianego budynku, Spółka wyodrębniła w nim samodzielne lokale mieszkalne i w roku 2009 dokonała sprzedaży połowy tych lokali (w liczbie szesnastu) z zachowaniem formy aktu notarialnego. Na poczet ceny sprzedaży Spółka zaliczyła kwoty zaliczek wpłaconych przez strony umów przedwstępnych w trakcie realizacji inwestycji. Kwota zysku uzyskana ze sprzedaży lokali mieszkalnych (nadwyżka przychodów ze sprzedaży lokali nad przypadającą na lokal kwotą kosztów jego wybudowania) Spółka przeznaczyła na sfinansowanie kosztów budowy pozostałych szesnastu lokali i przystosowania ich do wykorzystania na cele mieszkaniowe. Lokale te Spółka przeznacza do wynajęcia na cele mieszkaniowe (tj. do eksploatacji na zasadach najmu).

Spółka jest towarzystwem budownictwa społecznego w rozumieniu ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 z późn. zm.).

Stosownie do postanowień § 2 aktu założycielskiego Spółki:

"1.Przedmiotem działalności Spółki jest budowanie domów mieszkalnych i ich eksploatacja na zasadach najmu.

2.

Spółka może również:

1.

nabywać budynki mieszkalne,

2.

przeprowadzać remonty i modernizację obiektów przeznaczonych na zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych na zasadach najmu,

3.

wynajmować lokale użytkowe znajdujące się w budynkach Spółki,

4.

sprawować na podstawie umów zlecenia zarząd budynkami mieszkalnymi nie stanowiącymi jego własności,

5.

prowadzić inną działalność związaną z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą polegającą na:

a.

sprawowaniu funkcji inwestora zastępczego w zakresie inwestycji mieszkaniowych oraz infrastruktury związanej z budownictwem mieszkaniowym;

b.

budowaniu budynków wielorodzinnych oraz domów jednorodzinnych ze środków przyszłych właścicieli;

c.

budowaniu budowli i urządzeń infrastruktury technicznej związanych z funkcjonowaniem zasobu mieszkaniowego;

d.

przeprowadzaniu remontów i modernizacji domów mieszkalnych nie będących własnością Spółki;

e.

zarządzaniu nieruchomościami niemieszkalnym takimi jak: obiekty służby zdrowia, oświaty i wychowania, kulturalno-oświatowe, handlowe lub inne, jeżeli w obiektach tych świadczone są usługi przede wszystkim na rzecz mieszkańców tych budynków lub inne, jeżeli w obiektach tych świadczone są usługi przede wszystkim na rzecz mieszkańców tych budynków lub osiedli.

3.

Przedmiotem działalności Spółki zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności w zakresie wynikającym z ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, opisanym w ust. 1 i 2 jest:

* -wynajem nieruchomości na własny rachunek - 70.20.2 (PKD),

* -kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek - 70.11.Z (PKD),Zarządzanie nieruchomościami mieszkalnymi - 70.32.A (PKD),

* zarządzanie nieruchomościami niemieszkalnymi - 70.32.B (PKD),

* zagospodarowanie i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek - 70.11.Z (PKD)

* wykonywanie robót ogólnobudowlanych związanych z wznoszeniem budynków - 45.21.A (PKD).

Stosownie do treści art. 24 ust. 2 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego "Dochody towarzystwa nie mogą być przeznaczane do podziału między wspólników lub członków. Przeznacza się je w całości na działalność statutową towarzystwa."

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży przez towarzystwo budownictwa społecznego lokalu mieszkalnego jest przychodem z gospodarki zasobem mieszkaniowym w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

2.

Czy dochód ze sprzedaży przez towarzystwo budownictwa społecznego lokalu mieszkalnego przeznaczony na sfinansowanie wytworzenia lokalu mieszkalnego i jego przystosowanie do zamieszkania a przeznaczonego na wynajem korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy

1.

Dochód uzyskany ze sprzedaży przez towarzystwo budownictwa społecznego lokalu mieszkalnego jest przychodem z gospodarki zasobem mieszkaniowym w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

2.

Dochód ze sprzedaży przez towarzystwo budownictwa społecznego lokalu mieszkalnego przeznaczony na sfinansowanie wytworzenia lokalu mieszkalnego przeznaczonego na wynajem korzysta ze zwolnienia o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

UZASADNIENIE

Zdaniem Spółki, pojęcie "gospodarki" nie ogranicza się tylko do zarządzania i dysponowania, ale obejmuje także całość mechanizmów i warunków działania podmiotów gospodarczych związanych z wytwarzaniem i podziałem dóbr i usług. Uwzględniając zakres tak rozumianego pojęcia "gospodarka" oraz pojęcia "zasoby mieszkaniowe", na które składają się, m.in. lokale mieszkalne wraz z przynależnymi do nich pomieszczeniami, uzasadnione jest twierdzenie, że przez gospodarkę zasobami mieszkaniowymi należy rozumieć całość działań mających na celu prawidłowe gospodarowanie substancją mieszkaniową znajdującą się w budynku mieszkalnym w tym także wytworzenie lokali mieszkalnych. W pojęciu tak rozumianej gospodarki zasobami mieszkaniowymi mieści się także działalność polegająca na sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z przynależnymi do nich pomieszczeniami, które mimo ich sprzedaży nadal stanowią część zasobów mieszkaniowych wchodzących w skład budynku mieszkalnego. W ocenie podatnika przychody uzyskane ze sprzedaży lokali mieszkalnych wydzielonych z zasobu mieszkaniowego podatnika stanowią przychody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Stosownie do przywołanej powyżej definicji "gospodarki" uznać należy, iż dochody uzyskane ze sprzedaży lokali mieszkalnych przeznaczone na pokrycie kosztów budowy lokali mieszkalnych przeznaczonych do wynajęcia przez podatnika na cele mieszkaniowe jako przeznaczenie dochodów z gospodarowania zasobem mieszkaniowym mieści się zdaniem podatnika w zakresie znaczeniowym pojęcia "celów związanych z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych". Przez "utrzymanie" na gruncie języka polskiego należy rozumieć "zapewnienie komuś bytu", "pokrycie kosztów z czymś związanych".

W opisanym stanie faktycznym spełnione są, zdaniem Spółki, warunki zachowania prawa do zwolnienia o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. - określana dalej "u.p.d.o.p."), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

W myśl zaś art. 7 ust. 2 u.p.d.o.p., dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 u.p.d.o.p., wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

W świetle powyższego opodatkowaniu podlegać będą:

1.

dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych,

2.

dochody uzyskane z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Przez "zasoby mieszkaniowe", o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy rozumieć nie tylko lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, a także ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie.

Zasadne jest więc zaliczenie do zasobów mieszkaniowych:

1.

budynków mieszkalnych wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami, w szczególności: dźwigi osobowe i towarowe, aparaty do wymiany ciepła, kotłownie i hydrofornie wbudowane, klatki schodowe, strychy, piwnice, komórki, garaże,

2.

pomieszczeń znajdujących się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związanych z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, w szczególności: budynków (pomieszczeń) administracji osiedlowej, kotłowni i hydroforni wolnostojących, osiedlowych warsztatów (zakładów) konserwacyjno-remontowych,

3.

urządzeń i uzbrojenia terenów, na których znajdują się ww. budynki, w szczególności: zbiorników-dołów gnilnych, szamb, rurociągów i przewodów sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, gazowej, ciepłowniczej, sieci elektroenergetycznych i telefonicznych, budowli inżynieryjnych (studni itp.), budowli komunikacyjnych (np: drogi osiedlowe, ulice, chodniki), innych budowli i urządzeń związanych z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mających wpływ na prawidłowe funkcjonowanie budynków mieszkalnych (np: latarnie oświetleniowe, ogrodzenia).

4.

gruntów na których posadowione są budynki mieszkalne.

Z definicji zawartej w Słowniku Języka Polskiego (Wydawnictwo PWN) wynika, że pojęcie "gospodarki" nie ogranicza się tylko do zarządzania i dysponowania, ale obejmuje także całość mechanizmów i warunków działania podmiotów gospodarczych związanych z wytwarzaniem i podziałem dóbr i usług. Uwzględniając zakres tak rozumianego pojęcia "gospodarka" oraz pojęcia "zasoby mieszkaniowe", na które składają się m.in. lokale mieszkalne wraz z przynależnymi do nich pomieszczeniami, uzasadnione jest twierdzenie, że przez gospodarkę zasobami mieszkaniowymi należy rozumieć całość działań mających na celu prawidłowe gospodarowanie substancją mieszkaniową znajdującą się w budynku mieszkalnym. W pojęciu tak rozumianej gospodarki zasobami mieszkaniowymi mieści się także działalność polegająca na sprzedaży lokali mieszkalnych, które mimo ich sprzedaży nadal stanowią część zasobów mieszkaniowych wchodzących w skład budynku mieszkalnego.

Ad. 1.

Biorąc pod uwagę powyższe, dochód uzyskany za sprzedaży lokalu mieszkalnego stanowi dochód pochodzący z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Dochód ten w przypadku przeznaczenia go na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych (np. remonty, bieżące opłaty eksploatacyjne) podlega zwolnieniu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowego od osób prawnych.

Stanowisko Spółki odnośnie pytania oznaczonego nr 1, jest zatem prawidłowe.

Ad. 2.

Pojęcie "utrzymanie zasobów mieszkaniowych" oznacza ogół działań mających na celu utrzymanie istniejącej substancji mieszkaniowej. Sfinansowanie zatem z czynszu, sprzedaży wszelkich kosztów związanych z użytkowaniem istniejących lokali mieszkalnych równoznaczne jest z przeznaczeniem go na utrzymanie zasobów mieszkaniowych.

Wobec powyższego, uzyskany ze sprzedaży lokalu mieszkalnego dochód, przeznaczony na sfinansowanie wytworzenia lokalu mieszkalnego i jego przystosowanie do zamieszkania nie może korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Nie spełnia on bowiem warunku przeznaczenia na utrzymanie istniejących zasobów mieszkaniowych, gdyż zostanie przeznaczony na wytworzenie zasobów mieszkaniowych. Podkreślić także należy, że norma wynikająca z art. 17 ust. 1 pkt 44 ww. ustawy stanowi formę ulg podatkowych, która stanowi wyjątek od zasady równości i powszechności opodatkowania. Tym samym powinna być interpretowana w sposób niezwykle precyzyjny i ścisły. Niedopuszczalne jest stosowanie wykładni rozszerzającej.

Stanowisko Spółki odnośnie pytania oznaczonego nr 2, jest zatem nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl