IBPBI/2/423-163/14/CzP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 2 maja 2014 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-163/14/CzP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 3 lipca 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 3 lutego 2014 r. (data wpływu do BKIP 5 lutego 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodów z tytułu opłaty przygotowawczej od udzielonej pożyczki/kredytu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 lutego 2014 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodów z tytułu opłaty przygotowawczej od udzielonej pożyczki/kredytu.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa (dalej określana jako: "Wnioskodawca") prowadzi działalność na podstawie przepisów ustawy z dnia 5 listopada 2009 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych (Dz. U. z 2012 r. poz. 855 i 1166 z późn. zm.; dalej "Ustawa SKOK"). W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca świadczy na rzecz swoich członków usługi finansowe obejmujące w szczególności udzielanie im pożyczek i kredytów. Pożyczki i kredyty udzielane są na podstawie umowy zawieranej pomiędzy Wnioskodawcą a członkiem SKOK. Wnioskodawca zamierza wprowadzić do tabeli opłat i prowizji opłatę przygotowawczą, która będzie pobierana od klienta zgodnie z warunkami określonymi dla danej pożyczki/kredytu. Kwota pożyczki/kredytu wypłacana będzie klientowi w pełnej wysokości, zgodnie z umową. Opłata przygotowawcza będzie stanowić dla Wnioskodawcy wynagrodzenie za czynności związane z rozpatrzeniem wniosku o udzielenie pożyczki (np. analizę wniosku, ocenę zdolności pożyczkowej, przygotowanie umowy, przygotowanie kwoty pożyczki/kredytu). Opłata obliczana będzie przy zawarciu umowy i pobierana przed wypłatą pożyczki/kredytu. Następnie klient będzie spłacał raty wraz z odsetkami, zgodnie z harmonogramem spłat.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy opłata przygotowawcza, która będzie pobierana od klienta jednorazowo, przed wypłatą pożyczki/kredytu powinna być zaliczana jednorazowo w przychody podatkowe w momencie zapłaty, czy opłaty te trzeba rozliczać przez cały okres trwania umowy pożyczki/kredytu.

Zdaniem Wnioskodawcy, opłata przygotowawcza pobierana będzie od klienta jednorazowo przed wypłatą kredytu/pożyczki. Będzie to dla Wnioskodawcy wynagrodzenie za czynności związane z rozpatrzeniem wniosku o udzielenie pożyczki (np. analizę wniosku, ocenę zdolności pożyczkowej, przygotowanie umowy, przygotowanie kwoty pożyczki). Opłata obliczana będzie przy zawarciu umowy i pobierana przed wypłatą kredytu/pożyczki. Po uregulowaniu przez klienta opłaty przygotowawczej, będzie mu następnie wypłacana pożyczka/kredyt w pełnej wysokości, zgodnie z umową. Wnioskodawca uważa, że skoro klient będzie wpłacał konkretną kwotę z tytułu opłaty przygotowawczej przed uruchomieniem kredytu/pożyczki, to zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, opłata ta powinna zostać zakwalifikowana do przychodów podatkowych w momencie zapłaty przez klienta. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm., dalej: "u.p.d.o.p."), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Stosownie do art. 12 ust. 3 u.p.d.o.p., za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Zasady podatkowego rozpoznawania momentu uzyskania przychodów określonych w art. 12 ust. 3 u.p.d.o.p., uregulowane są w art. 12 ust. 3a- 3e. Zgodnie z art. 12 ust. 3a u.p.d.o.p., za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1.

wystawienia faktury albo

2.

uregulowania należności.

Jak stanowi art. 12 ust. 3c u.p.d.o.p., jeżeli strony ustalą, iż usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

W przypadku świadczenia usług finansowych ustawodawca nie przewidział szczególnego trybu opodatkowania dla opłat przygotowawczych, zatem za datę powstania przychodu z tego tytułu należy przyjąć dzień, w którym wykonano usługę. Z ekonomicznego punktu widzenia celem opłaty przygotowawczej jest zrekompensowanie kosztów przygotowania umowy (np. analizy wniosku, oceny zdolności pożyczkowej, przygotowania tekstu umowy, przygotowania kwoty pożyczki). Jest to ciąg czynności, które poprzedzają zawarcie umowy pożyczki, zaś zwieńczeniem całego procesu przygotowawczego jest podpisanie samej umowy i udostępnienie kwoty pożyczki klientowi. Zdaniem tut. Organu, zważywszy na charakter opłaty przygotowawczej, stanowi ona przychód w dacie podpisania umowy pożyczki. Świadczenie to ma bowiem charakter jednorazowy. Jest to odpłatność za określone czynności, związane z zawarciem samej umowy i udostępnieniem kwoty pożyczki klientowi.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której udziela pożyczek i kredytów. Przed wypłatą pożyczki będzie pobierał od klienta opłatę przygotowawczą zgodnie z warunkami określonymi dla danej pożyczki/kredytu. Kwota pożyczki/kredytu wypłacana będzie klientowi w pełnej wysokości, zgodnie z umową. Opłata przygotowawcza stanowić będzie wynagrodzenie (za czynności związane z rozpatrzeniem wniosku o udzielenie pożyczki). Opłata obliczana będzie przy zawarciu umowy i pobierana przed wypłatą kredytu/pożyczki. Klient będzie spłacał następnie raty wraz z odsetkami, zgodnie z harmonogramem spłat.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym czynności wstępne, za które pobierana będzie opłata przygotowawcza, zakończone zatem zostaną w dacie podpisania umowy pożyczki. W tej też dacie - w opinii tut. Organu - uznać należy, że usługa, której dotyczy opłata, zostanie wykonana w całości; zatem - stosownie do art. 12 ust. 3a u.p.d.o.p. - w tej dacie powstanie po stronie Wnioskodawcy przychód do opodatkowania (chyba, że wcześniej zostanie wystawiona faktura lub uregulowana należność).

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym opłata przygotowawcza powinna zostać zakwalifikowana w przychody podatkowe w momencie zapłaty, należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 14 marca 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl