IBPBI/2/423-160/09/CzP - Określenie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów spółki akcyjnej wydatków z tytułu premii pieniężnych wypłaconych kontrahentom na podstawie zawartych umów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 maja 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-160/09/CzP Określenie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów spółki akcyjnej wydatków z tytułu premii pieniężnych wypłaconych kontrahentom na podstawie zawartych umów.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 4 lutego 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 10 lutego 2009 r.), uzupełnionym w dniu 30 kwietnia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków z tytułu udzielonych premii pieniężnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 lutego 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek Instytutu o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków z tytułu udzielonych premii pieniężnych.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych dlatego też, pismem z dnia 28 kwietnia 2009 r. wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełniony wniosek wpłynął do tut. BKIP 30 kwietnia 2009 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka Akcyjna jest firmą handlową, której przedmiotem podstawowej działalności jest handel artykułami przemysłowymi i materiałami budowlanymi. Spółka zawarła umowy handlowe ze swoimi odbiorcami towarów, z których wynika, że sprzedający przyznaje Kupującemu premię pieniężną. Warunkiem przyznania premii pieniężnej, oprócz dotrzymania uzgodnionych terminów płatności, jest dokonanie przez Kupującego zakupów towarów u Sprzedającego przekraczających w danym miesiącu wartości wyszczególnione w aktualnym aneksie. Kupujący nie zobowiązuje się do uzyskania określonych obrotów. Wysokość premii pieniężnej uzależniona jest od wartości zakupów dokonanych w okresie rozliczeniowym przez Kupującego u Sprzedającego według aktualnego aneksu. Okresem rozliczeniowym jest kwartał. Premia pieniężna nie stanowi zmiany ceny i nie wpływa na wielkość obrotu między stronami.

W wypadku wypełnienia przez Kupującego warunków otrzymania premii pieniężnej, Sprzedający powiadomi Kupującego pisemnie do 20 dnia następnego okresu rozliczeniowego, o uznaniu spełnienia świadczenia na rzecz wnioskodawcy polegającego na osiągnięciu przewidzianego umową limitu sprzedaży oraz poda kwotę netto premii pieniężnej. Kupujący wystawi niezwłocznie fakturę na kwotę netto wartości premii pieniężnej powiększoną o VAT o treści: "Wynagrodzenie za osiągnięcie limitu sprzedaży z tytułu umowy handlowej".

Stosując się do zawartej umowy po zakończeniu okresu obliczeniowego Spółka wysyła kontrahentowi informację z wartością przyznanej premii (wynagrodzenia) a on wystawia dla Spółki fakturę VAT ze stawką 22%.

Spółka zawarła również analogiczne umowy handlowe ze swoimi dostawcami. Okresem rozliczeniowym jest miesiąc kalendarzowy, kwartał lub rok. Stosując się do takich umów, dostawcy wyliczają wartość premii, a Spółka wystawia im fakturę na wynagrodzenie zgodne z umową. Traktuje premię jak usługę stosując się do interpretacji Ministra Finansów PP3-812-1222/2004/AP/4026 z dnia 30 grudnia 2004 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Jeśli faktura od klienta Spółki za osiągnięty obrót w 2008 r. wystawiona jest w styczniu 2009 r., a premia dotyczy poprzedniego roku, to do którego roku podatkowego powinna zaksięgować koszt w rozumieniu podatku dochodowego od osób prawnych: 2008 czy 2009...

Spółka uważa, że zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych faktura otrzymana przez Spółkę od odbiorcy powinna obciążyć koszt podatkowy 2008 r. (koszt bezpośredni).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

W myśl art. 15 ust. 4 ww. ustawy koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c.

Stosownie do art. 15 ust. 4b koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po zakończeniu tego roku podatkowego do dnia:

1.

sporządzenia sprawozdania finansowego, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia zeznania, jeżeli podatnicy są obowiązani do sporządzania takiego sprawozdania, albo

2.

złożenia zeznania, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia tego zeznania, jeżeli podatnicy, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie są obowiązani do sporządzania sprawozdania finansowego

-

są potrącalne w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.

Premie pieniężne wypłacane przez Spółkę jej kontrahentom, na podstawie zawartych umów, są kosztami bezpośrednio związanymi z osiąganymi przez Spółkę przychodami. W konsekwencji rozliczane są one jako koszty zgodnie z zasadą wynikającą z cyt. wyżej art. 15 ust. 4 i 4b ww. ustawy. A zatem stanowisko Spółki w tym zakresie jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl