IBPBI/2/423-1585/09/PP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 marca 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-1585/09/PP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku złożonym w Organie 10 grudnia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków w postaci składek opłacanych w ramach ubezpieczenia dodatkowego dobrowolnego dotyczącego czterech członków zarządu spółki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 grudnia 2009 r. został złożony w Organie wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków w postaci składek opłacanych w ramach ubezpieczenia dodatkowego dobrowolnego dotyczącego czterech członków zarządu spółki.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka w dnia 31 marca 2009 r. zawarła z Towarzystwem Ubezpieczeniowym umowę, na mocy, której czterech członków zarządu objętych zostało grupowym ubezpieczeniem na życie z Ubezpieczeniowym Funduszem Kapitałowym - OWU. Warunki przystąpienia do Ubezpieczenia to ukończone 16 lat i nie ukończone 64 lata oraz brak wcześniejszej rezygnacji z uczestnictwa w umowie ubezpieczenia potwierdzonej niniejszą polisą. Przedmiotem umowy, zgodnie z § 4 OWU jest życie uczestnika.

Udzielona w ramach umowy ubezpieczenia ochrona ubezpieczeniowa polega na zobowiązaniu towarzystwa do zapłaty w przypadku śmierci uczestnika w trakcie trwania ochrony ubezpieczeniowej świadczenia ubezpieczeniowego w wysokości będącej sumą wartości rachunku uczestnika oraz sumy ubezpieczenia z tytułu śmierci uczestnika wskazanej w umowie ubezpieczenia.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wydatki ponoszone przez Spółkę z tytułu składek opłacanych w ramach ubezpieczenia dodatkowego dobrowolnego dotyczącego czterech członków zarządu spółki na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych będą mogły zostać zakwalifikowane do kosztów uzyskania przychodów, na skutek wypełnienia przez Wnioskodawcę warunków z art. 16 ust. 1 pkt 59 tej ustawy.

Zdaniem Spółki, kwestie kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów normują przepisy art. 15 i 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm., zwanej dalej: u.p.d.o.p.). Art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Ustawodawca oparł więc konstrukcję kosztów uzyskania przychodów na zasadzie klauzuli generalnej z enumeratywnym wyłączeniem kosztów wymienionych w art. 16 u.p.d.o.p. Art. 16 ust. 1 pkt 59 u.p.d.o.p. stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek opłaconych przez pracodawcę z tytułu zawartych lub odnowionych umów ubezpieczenia na rzecz pracowników, z wyjątkiem umów dotyczących ryzyka grup 1, 3 i 5 działu I oraz grup 1 i 2 działu II wymienionych w załączniku do ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124, poz. 1151) jeżeli uprawnionym do otrzymania świadczenia nie jest pracodawca i umowa ubezpieczenia w okresie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono, wyklucza:

1.

wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,

2.

możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,

3.

wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

Zasadą jest więc, iż uiszczone przez pracodawcę składki z tytułu zawartych lub odnowionych umów ubezpieczenia na rzecz pracowników nie będą stanowiły kosztu uzyskania przychodu (Podatek dochodowy od osób prawnych - Komentarz 2009, praca zbiorowa, UNIMEX, str. 698 i nast.). Od zasady tej istnieje jednak wyjątek - nie dotyczy ona składek z tytułu zawartych przez pracodawcę na rzecz pracowników umów ubezpieczenia dotyczących określonych grup ryzyka. Do kosztów uzyskania przychodów pracodawca może bowiem zaliczyć składkę opłaconą w związku z zawarciem lub odnowieniem umów ubezpieczenia pracowników o ile zostaną łącznie spełnione trzy ustawowe warunki.

Po pierwsze, składka dotyczyć będzie zawartej lub odnowionej umowy ubezpieczenia dotyczącej ryzyka grup 1, 3 i 5 działu I oraz grup 1 i 2 działu II wymienionych w załączniku do ustawy o działalności ubezpieczeniowej.

Zgodnie z tym załącznikiem są to umowy ubezpieczenia, które dotyczą:

1.

ubezpieczenia na życie,

2.

ubezpieczenia na życie, jeżeli są związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym,

3.

ubezpieczenia wypadkowego i chorobowego, jeżeli są uzupełnieniem ubezpieczeń wymienionych w dwóch pierwszych punktach,

4.

ubezpieczenia wypadku, w tym wypadku przy pracy i choroby zawodowej:

a.

świadczenia jednorazowe,

b.

świadczenia powtarzające się,

c.

połączone świadczenia, o których mowa w pkt a i b,

d.

przewóz osób,

5.

ubezpieczenia choroby:

a.

świadczenia jednorazowe,

b.

świadczenia powtarzające się,

c.

świadczenia kombinowane.

Warunek ten przez Spółkę zostaje spełniony, gdyż przedmiotem zawartej umowy jest życie uczestników związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, którą objęta jest grupa ryzyka określona Działem I grupa 3 załącznika do ustawy o działalności ubezpieczeniowej.

Po drugie, uprawnionym do otrzymania świadczenia w związku ze spełnieniem się ryzyka ubezpieczonego nie jest pracodawca. Zgodnie z polisą ubezpieczeniową ubezpieczającym jest Spółka, natomiast uczestnikiem jest czterech członków zarządu, którzy złożyli deklaracje uczestnictwa. Zgodnie z § 12 i § 13 OWU najpóźniej z chwilą dokonania pierwszej alokacji części kapitałowej składki regularnej wpłaconej z tytułu ubezpieczenia poszczególnych uczestników, towarzystwo wydziela dla każdego uczestnika rachunek. Ponadto o ile umowa ubezpieczenia nie stanowi inaczej, wszelkie prawa do wartości rachunku przysługują uczestnikowi.

Po trzecie, umowa ubezpieczenia w okresie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono, wyklucza:

1.

wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,

2.

możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,

3.

wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

W związku z powyższym Spółka stwierdza, iż wydatki ponoszone przez nią z tytułu składek opłacanych w ramach ubezpieczenia dodatkowego dobrowolnego dotyczącego czterech członków zarządu spółki na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych będą mogły zostać zakwalifikowane do kosztów uzyskania przychodów, na skutek wypełnienia przez Wnioskodawcę warunków z art. 16 ust. 1 pkt 59 tej ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Wydając interpretację, z uwagi na powołanie się przez Wnioskodawcę na art. 16 ust. 1 pkt 59 u.p.d.o.p. przyjęto, iż członkowie zarządu są pracownikami Spółki.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl