IBPBI/2/423-1574/09/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 marca 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-1574/09/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 9 grudnia 2009 r. (data wpływu do Organu 11 grudnia 2009 r.), uzupełnionym w dniu 26 lutego 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatku dotyczącego podatku p.c.c., pobranego w momencie podpisywania statutu Spółki (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1) - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 grudnia 2009 r. wpłynął do Organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatku dotyczącego podatku p.c.c., pobranego w momencie podpisywania statutu Spółki.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 19 lutego 2010 r. Znak: IBPBI/2/423-1574/09/MS IBPBII/1/436-327/09/MZ wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia dokonano w dniu 26 lutego 2010 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka w organizacji (Wnioskodawca - dalej "Spółka") została zawiązana w dniu 12 listopada 2009 r., na mocy podpisanego aktu zawiązania Spółki, przy czym statut Spółki został podpisany przez jej jedynego założyciela w dniu 6 sierpnia 2009 r.

Przyjęcie statutu przed zawiązaniem Spółki związane było z faktem pokrycia jej kapitału zakładowego w całości wkładem niepieniężnym w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w rozumieniu art. 5a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą o CIT" w związku z art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), zwanej dalej "k.c.", który zgodnie z zapisami art. 312, w związku z art. 311, ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), zwanej dalej "k.s.h.", podlega badaniu przez biegłego rewidenta wyznaczanego przez sąd.

W związku z podpisaniem statutu Spółki, notariusz jako płatnik podatku od czynności cywilnoprawnych pobrał, zgodnie z art. 1 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 86, poz. 959 z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą o p.c.c.", podatek od czynności cywilnoprawnych (p.c.c.), tj. od wysokości kapitału zakładowego Spółki.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego koszt podatku p.c.c. pobrany w momencie podpisywania statutu Spółki może stanowić koszt uzyskania przychodu Spółki w myśl art. 15 ust. 1 ustawy o CIT... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT kosztami uzyskania przychodów są wszelkie wydatki, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów i nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT. Ponieważ wydatek w postaci podatku p.c.c. pobrany od statutu Spółki nie został wymieniony w katalogu wydatków podlegających wyłączeniu, o których mowa w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, warunkiem uznania tego wydatku za koszt uzyskania przychodu jest wykazanie, że wydatek ten poniesiony został w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Tym samym, Spółka ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wszelkie koszty, pod warunkiem, że mają one bezpośredni związek z prowadzoną przez nią działalnością, a ich poniesienie ma bądź może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu, bądź tez może mieć wpływ na zachowanie lub zabezpieczenie dalszej działalności.

Zauważyć należy, iż między wydatkiem, a osiąganym przychodem musi zachodzić związek przyczynowo-skutkowy, mający wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu. Prowadząc działalność gospodarczą podmiot ponosi zarówno wydatki o charakterze bezpośrednim, które można powiązać z konkretnym przychodem, jak również wydatki o charakterze pośrednim, tzn. takie których powiązanie z konkretnym przychodem nie jest możliwe. Zgodnie zatem z zasadą potrącalności kosztów w przypadku, gdy poniesiony koszt można bezpośrednio odnieść do osiągniętego przychodu, powinien on być uwzględniony w rachunku podatkowym w roku, w którym został osiągnięty przychód. W przypadku zaś braku możliwości przyporządkowania danego wydatku do konkretnego przychodu, to przy założeniu, że wydatek ten był racjonalny co do zasady i co do wielkości, będzie on stanowił koszt uzyskania przychodu w momencie jego poniesienia.

Rozpoczęcie działalności gospodarczej w formie spółki akcyjnej wiąże się z koniecznością poniesienia wydatków organizacyjnych, w tym wydatku w postaci podatku p.c.c. przy podpisywaniu aktu założycielskiego/statutu spółki akcyjnej. W opinii Wnioskodawcy, związek pomiędzy wskazanym powyżej poniesionym wydatkiem, a osiąganiem przychodów jest niewątpliwy, ponieważ poniesienie tego wydatku umożliwia utworzenie i wyposażenie w majątek podmiotu gospodarczego (pokrycie w całości kapitału zakładowego Spółki wkładem niepieniężnym w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa), który w przyszłości będzie osiągał przychody podlegające opodatkowaniu. Aby bowiem Spółka mogła uzyskiwać przychody, musi być najpierw zawiązana, co wiąże się z koniecznością uiszczenia podatku p.c.c. od wielkości jej kapitału zakładowego. Tym samym, można uznać, iż poniesiony przez Wnioskodawcę wydatek w postaci podatku p.c.c. stanowi pośredni koszt uzyskania przychodu.

Wnioskodawca zwraca ponadto uwagę, iż obowiązek uiszczenia podatku p.c.c. wynika z bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa i podmiot rozpoczynający działalność gospodarczą zobowiązany jest do poniesienia takiego wydatku.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, w świetle przedstawionych powyżej przepisów, jak również orzecznictwa organu administracji, podatek p.c.c. poniesiony w związku z utworzeniem Spółki stanowi koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Ustawa z dnia z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji, zwanych dalej "podatnikami".

Zgodnie z art. 323 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), z chwilą zawiązania spółki powstaje spółka akcyjna w organizacji. Stosownie do art. 310 § 1 Kodeksu spółek handlowych, zawiązanie spółki akcyjnej następuje z chwilą objęcia wszystkich akcji.

W myśl art. 1 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych są m.in. spółki w organizacji.

Określenie w organizacji jest przymiotem właściwym spółce kapitałowej w okresie od zawarcia umowy (zawiązania) spółki do uzyskania wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym. Spółki kapitałowe w organizacji nie posiadają osobowości prawnej, aczkolwiek mogą, na podstawie art. 11 § 1 Kodeksu spółek handlowych, we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywane.

Stosownie do art. 12 ww. Kodeksu spółka akcyjna w organizacji z chwilą wpisu do rejestru staje się spółką akcyjną i uzyskuje osobowość prawną. Z tą chwilą staje się ona podmiotem praw i obowiązków spółki w organizacji.

W rezultacie, spółka kapitałowa po zarejestrowaniu nie tylko jest kontynuatorem ale - co należy podkreślić w świetle ww. przepisów - staje się podmiotem praw i obowiązków spółki w organizacji, a więc istnieje z mocy prawa ciągłość bytu.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Przepis powyższy oznacza, że podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich kosztów, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio związanych z uzyskiwanymi przychodami, pod tym jednak warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu lub wiąże się z zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów. Zatem kosztem uzyskania przychodu są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

W przedmiotowej sprawie należy jednakże oddzielić koszty ponoszone przez Spółkę od kosztów ponoszonych przez jej założyciela w związku z przyjęciem statutu Spółki. Koszty związane z przygotowaniem statutu Spółki powinien zatem ponosić jej założyciel. Wspólnik podpisujący statut spółki akcyjnej działa bowiem w swoim imieniu, a nie przyszłej spółki.

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, iż wydatki związane z przyjęciem statutu Spółki, tj. podatek od czynności cywilnoprawnych od wkładu na kapitał zakładowy w postaci wkładu niepieniężnego, dotyczą czynności sprzed okresu Jej istnienia. Tym samym wydatki te Spółka nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, bowiem stanowią one koszty jej założyciela.

Stanowisko Wnioskodawcy jest zatem nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, iż w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 2 wydano odrębną interpretację.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl