IBPBI/2/423-1552/10/MO

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 stycznia 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-1552/10/MO

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 18 października 2010 r. (data wpływu do tut. BKIP 5 listopada 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych połączenia spółek kapitałowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 listopada 2010 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych połączenia spółek kapitałowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka (dalej "Spółka A") prowadzi działalność gospodarczą między innymi w zakresie budownictwa drogowego. 100% udziałowcem Spółki A jest Spółka B (dalej "Wnioskodawca"). W ramach swojej działalności Spółka A nabyła pakiet akcji Przedsiębiorstwa. Obecnie, Przedsiębiorstwo rozważa połączenie przez przejęcie z Spółką A. Połączenie to nastąpiłoby w trybie określonym w art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z 2000 r. z późn. zm.), w taki sposób, że Przedsiębiorstwo (spółka przejmująca i jednocześnie spółka zależna) dokona przejęcia Spółki A (spółka przejmowana i jednocześnie spółka dominująca). W konsekwencji nastąpiłoby przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na spółkę przejmującą (w skład tego majątku wchodzą akcje posiadane przez spółkę przejmowaną w spółce przejmującej). W wyniku połączenia przez przejęcie, Przedsiębiorstwo wyda Wnioskodawcy (100% udziałowcowi Spółki A) w zamian za udziały Spółki A pewien procent swych akcji.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w wyniku połączenia przez przejecie, objęcie pewnego procenta akcji Przedsiębiorstwa w zamian za udziały Spółki A będzie dla Wnioskodawcy (100% udziałowca Spółki A) czynnością neutralną podatkowo na gruncie ustawy o CIT.

Zdaniem Wnioskodawcy, na gruncie ustawy o CIT, skutki połączenia w trybie określonym w art. 492 § 1 pkt 1 ustawy - Kodeks Spółek Handlowych reguluje art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT, który stanowi, że w przypadku połączenia spółek kapitałowych do przychodu, który podlega podatkowi CIT nie zalicza się przychodu udziałowca spółki przejmowanej stanowiącego wartość nominalną akcji przydzielonych mu przez spółkę przejmującą. Jak wspomniano w stanie faktycznym, w wyniku połączenia przez przejęcie, Przedsiębiorstwo wyda Wnioskodawcy (100% udziałowcowi Spółki A) w zamian za udziały Spółki A pewien procent swych akcji. Zatem, w kontekście art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o CIT, będzie to oznaczać, że wartość nominalna pewnego procenta akcji Przedsiębiorstwa przydzielonych Wnioskodawcy przez to Przedsiębiorstwo nie będzie stanowić dla Niego przychodu, który podlega podatkowi CIT. Takie samo podejście prezentuje Dyrektor IS w Katowicach w interpretacji z dnia 3 grudnia 2009 r. (sygn. IBPBI/2/423-1342/09/AK), która odnosi się zresztą również do całości prezentowanego zagadnienia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm. - dalej "k.s.h.") reguluje ona tworzenie, organizację, funkcjonowanie, rozwiązywanie, łączenie, podział i przekształcanie spółek handlowych. Procedura połączenia spółek kapitałowych została szczegółowo uregulowana w art. 491-516 ww. Kodeksu.

Zgodnie z art. 491 § 1 k.s.h., spółki kapitałowe mogą się łączyć między sobą oraz ze spółkami osobowymi; spółka osobowa nie może jednakże być spółką przejmującą albo spółką nowo zawiązaną.

Połączenie to - w myśl art. 492 § 1 k.s.h., może być dokonane na dwa sposoby:

1.

przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (jest to tzw. łączenie się przez przejęcie, czyli inkorporacja),

2.

przez zawiązanie spółki kapitałowej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek za udziały lub akcje nowej spółki (jest to tzw. łączenie się przez zawiązanie nowej spółki, czyli konsolidacja).

W wyniku połączenia spółka przejmowana zostaje rozwiązana, bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego, w dniu wykreślenia z rejestru.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż dojdzie do połączenia Spółki A i Przedsiębiorstwa w trybie art. 492 § 1 pkt 1 k.s.h. Z uwagi na powyższe Przedsiębiorstwo w zamian za udziały Spółki A wyda Spółce (Wnioskodawcy - 100% udziałowcowi Spółki A) pewien procent swoich akcji.

Wątpliwości Wnioskodawcy budzi fakt, czy operacja w wyniku której dojdzie do połączenia przez przejęcie i objęcie przez niego pewnego procenta akcji Przedsiębiorstwa, w zamian za udziały w Spółce A, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Na wstępie stwierdzić należy, iż ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm., dalej "ustawa o p.d.o.p."), w swej treści nie zawiera definicji przychodów, wskazując jedynie przykładowy (otwarty) katalog przysporzeń stanowiących przychody podatkowe. Jednocześnie enumeratywnie wylicza zdarzenia, których zaistnienie nie skutkuje powstaniem przychodów podatkowych.

W myśl art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o p.d.o.p., w przypadku połączenia lub podziału spółek kapitałowych, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 1 pkt 6, do przychodów nie zalicza się przychodu udziałowca (akcjonariusza) spółki przejmowanej lub dzielonej stanowiącego wartość nominalną udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną.

Z powyższego przepisu jednoznacznie wynika, iż w przypadku połączenia spółek kapitałowych, u udziałowca spółki przejmowanej, nie stanowi przychodu wartość nominalna akcji przydzielonych przez spółkę przejmującą.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy, iż wartość nominalna pewnego procenta akcji Przedsiębiorstwa przydzielonych mu przez to Przedsiębiorstwo w związku z połączeniem ze Spółką A nie będzie stanowić dla Niego przychodu, który podlega podatkowi dochodowemu od osób prawnych, należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, że odnośnie spraw będących przedmiotem oznaczonych we wniosku pytań Nr 1 i 2, wydano odrębne interpretacje.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl