IBPBI/2/423-1507/10/MO

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 stycznia 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-1507/10/MO

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 22 października 2010 r. (data wpływu do tut. BKIP 28 października 2010 r.), uzupełnionym w dniu 17 stycznia 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodu w sytuacji objęcia udziałów spółki w zamian za aport w postaci akcji (pytanie oznaczone we wniosku nr 3) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 października 2010 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodu w sytuacji objęcia udziałów spółki w zamian za aport w postaci akcji.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 12 stycznia 2011 r. Znak: IBPBI/2/423-1505/10/MO, IBPBI/2/423-1506/10/MO, IBPBI/2/423-1507/10/MO wezwano do ich uzupełnienia. Wniosek został uzupełniony w dniu 17 stycznia 2011 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka prowadzi działalność gospodarczą związaną m.in. z zarządzaniem holdingami oraz rynkiem finansowym. Spółka planuje założenie spółki kapitałowej z siedzibą w Holandii (dalej "Spółka B.V."). Spółka będzie jedynym lub większościowym wspólnikiem Spółki B.V. Spółka rozważa objęcie udziałów Spółki B.V. co najmniej częściowo w zamian za aport. Spółka rozważa dwa scenariusze działań:

* doszłoby do założenia Spółki B.V. i objęcia udziałów Spółki B.V w zamian za wkład pieniężny wniesiony przez Spółkę, a następnie doszłoby do podwyższenia kapitału zakładowego Spółki B.V., zaś udziały powstałe w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego zostałyby objęte przez Spółkę w zamian za aport, albo

* doszłoby do założenia Spółki B.V. i od razu objęcia co najmniej części udziałów Spółki B.V w zamian za aport.

Spółka chciałaby, aby aportem wnoszonym do Spółki B.V. były akcje polskiej spółki akcyjnej. Spółka posiada bowiem udziały i akcje w polskich spółkach kapitałowych, w tym między innymi akcje Spółki S. (dalej "S."). Spółka zaznacza, że akcje posiadane w S. upoważniają Spółkę do ok. 31% głosów na Walnym Zgromadzeniu S. Innymi słowy, akcje posiadane przez Spółkę w S. nie zapewniają Spółce bezwzględnej większości głosów na Walnym Zgromadzeniu S.

W chwili wnoszenia - jako aportu - akcji S. do Spółki B.V. Spółka ustaliłaby wartość rynkową akcji S. Spółka prosi o przyjęcie przez organ podatkowy przy wydawaniu interpretacji założenia, że wartość rynkowa akcji S. zostałaby ustalona przez Spółkę w sposób 100% prawidłowy. Innymi słowy, że wartość akcji S., określona przez Spółkę w chwili wnoszenia aportu, nie odbiegałaby od wartości rynkowej akcji S.

Spółka B.V. wydając Spółce swoje udziały określiłaby ich wartość nominalną i emisyjną. Wartość emisyjna udziałów Spółki B.V. byłaby wyższa od ich wartości nominalnej (tym samym udziały Spółki B.V. byłyby obejmowane z tzw. agio). Spółka chcąc pokryć udziały w Spółce B.V. musiałaby wnieść do Spółki B.V. wkład niepieniężny o wartości rynkowej odpowiadającej wartości emisyjnej udziałów Spółki B.V. Wkładem tym, jak wcześniej wspomniano byłyby akcje S.

Spółka wyjaśnia, że w formie aportu do Spółki B.V. wniosłaby wszystkie posiadane akcje w S. lub tylko część z nich. Spółka nie wyklucza w przyszłości wniesienia do Spółki B.V. innych udziałów i akcji, jakie posiada w polskich spółkach kapitałowych.

Akcje w S. Spółka objęła przed dniem przekształcenia S. ze spółki z o.o. w spółkę akcyjną- Spółka obejmowała udziały S. w zamian za wniesienie wkładu gotówkowego.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Co będzie dla Spółki kosztem uzyskania przychodów... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3)

Zdaniem Spółki, kosztem uzyskania przychodów będą wydatki poniesione na nabycie lub objęcie przez Spółkę akcji S., które będą wnoszone tytułem aportu do Spółki B.V. Ponieważ Spółka nabyła akcje w wyniku przekształcenia spółki z o.o. w spółkę akcyjną kosztem dla Spółki będą koszty związane z objęciem udziałów w spółce z o.o. (wkład pieniężny do spółki z o.o.).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu wydatków enumeratywnie wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy, stanowić mogą koszt uzyskania przychodu, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami.

Stosownie do art. 15 ust. 1j pkt 2 ww. ustawy w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - na dzień objęcia tych udziałów (akcji), wkładów - ustala się koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7, w wysokości wartości:

a.

nominalnej wnoszonych w formie wkładu niepieniężnego udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni, w przypadku gdy zostały objęte, w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część,

b.

określonej zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8, w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, nie zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny,

c.

określonej zgodnie z ust. 1k, w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części

- jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni.

Jak wynika z przedstawionego zdarzenia przyszłego Spółka wskazała, że planuje objęcie udziałów w spółce kapitałowej z siedzibą w Holandii. Spółka obejmie udziały nowozałożonej spółki (lub spółki już istniejącej) co najmniej częściowo w zamian za aport w postaci akcji polskiej spółki akcyjnej S. Spółka objęła akcje w spółce S. w wyniku przekształcenia S. spółki z o.o. Udziały w spółce z o.o. obejmowane były w zamian za wniesienie wkładu gotówkowego.

W przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdzie zatem cytowany powyżej art. 15 ust. 1j pkt 2 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Koszt uzyskania przychodu z tytułu objęcia udziałów w spółce kapitałowej należy więc określić zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, który stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub objęcie udziałów (...); wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych (...).

Jak wynika z wniosku Spółka nabyła akcje w wyniku przekształcenia spółki z o.o. w spółkę akcyjną, dlatego też kosztem uzyskania przychodu w związku z wniesieniem do spółki holenderskiej aportu w postaci akcji, będą koszty poniesione na objęcie udziałów w spółce z o.o. (wkład gotówkowy do przekształconej Spółki).

Stanowisko Spółki należy zatem uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, że odnośnie sprawy będących przedmiotem oznaczonych we wniosku pytań Nr 1 i 2, wydano odrębne interpretacje.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl