IBPBI/2/423-1454/12/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 lutego 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-1454/12/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 14 listopada 2012 r. (data wpływu do tut. BKIP 21 listopada 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zmiany roku podatkowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 listopada 2012 r. złożono do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zmiany roku podatkowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym w 2005 r. Umowa Spółki w § 21 zawiera postanowienia dotyczące roku obrotowego. W pierwotnej wersji rok obrotowy Spółki wynosił 12 miesięcy i trwał od 1 października do 30 września każdego roku. W 2012 r. Spółka postanowiła zmienić rok obrotowy z dotychczasowego na odpowiadający rokowi kalendarzowemu tj. trwający od 1 stycznia do 31 grudnia każdego roku.

Realizując powyższe, aktem notarialnym z dnia 26 września 2012 r., Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki podjęło uchwałę w przedmiocie zmiany umowy Spółki w zakresie roku obrotowego w ten sposób, że § 21 umowy Spółki otrzymał nowe, następujące brzmienie:

" § 21

Rok obrotowy

Rok obrotowy wynosi 12 (dwanaście) miesięcy i równa się rokowi kalendarzowemu. Rok obrotowy rozpoczynający się 1 października 2012 r. trwa 15 (piętnaście) miesięcy i kończy się dnia 31 grudnia 2013 r."

W dniu 28 września 2012 r. do Sądu Rejonowego został złożony wniosek o zmianę danych w Rejestrze Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Postanowieniem z dnia 4 października 2012 r. Sąd Rejonowy dokonał wpisu w KRS zmiany umowy Spółki.

Z uwagi na fakt, iż zmiana roku obrotowego wiąże się ze zmianą roku podatkowego Spółka w dniu 26 października 2012 r. (w ustawowym terminie 30 dni licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego) złożyła w formie pisemnej zawiadomienie do Naczelnika Urzędu Skarbowego o zmianie roku podatkowego. Wraz z zawiadomieniem Spółka złożyła:

* uchwałę Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników Spółki z dnia 26 września 2012 r.,

* odpis z KRS potwierdzający dokonanie wpisu przez Sąd Rejonowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku ze złożeniem Naczelnikowi Urzędu Skarbowego w dniu 26 października 2012 r. zawiadomienia informującego o zmianie roku podatkowego (obrotowego) z dotychczasowego na odpowiadający rokowi kalendarzowemu, zmiana roku podatkowego (obrotowego) Spółki jest skuteczna od dnia 1 października 2012 r., a tym samym obecny rok podatkowy (obrotowy) Spółki trwa od 1 października 2012 r. do 31 grudnia 2012 r. (winno być co wynika i ze stanu faktycznego i własnego stanowiska Wnioskodawcy "do 31 grudnia 2013 r."), a lata następne od 1 stycznia do 31 grudnia.

Zdaniem Spółki, dokonaną przez Spółkę zmianę roku podatkowego należy uznać za skuteczną. Spółka dopełniła, bowiem wszystkich obowiązków na niej spoczywających w związku ze zmianą roku podatkowego, wynikających z art. 8 ust. 1, art. 8 ust. 3 oraz art. 8 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 tj., zwana dalej "u.p.d.o.p.").

Stanowisko Spółki oparte jest na następujących przesłankach:

Zgodnie z treścią art. 8 ust. 1 u.p.d.o.p., rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych.

Zawiadomienia, o którym mowa powyżej, należy dokonać - zgodnie z art. 8 ust. 4 u.p.d.o.p. - najpóźniej w terminie 30 dni, licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego.

Ponadto, w przypadku zmiany roku podatkowego, zgodnie z art. 8 ust. 3 u.p.d.o.p., za pierwszy po zmianie rok podatkowy uważa się okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca roku podatkowego nowo przyjętego. Okres ten nie może być krótszy niż dwanaście i dłuższy niż dwadzieścia trzy kolejne miesiące kalendarzowe.

Jak wynika z powyższego, przepisy u.p.d.o.p. ustanawiają następujące warunki, które muszą zostać spełnione, aby doszło do skutecznej zmiany roku podatkowego:

1.

dokonanie przez podatnika zmiany w umowie Spółki, dotyczącej zmiany roku podatkowego (obrotowego),

2.

zawiadomienie właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego o zmianie roku podatkowego w terminie 30 dni, licząc od dnia zakończenia roku podatkowego,

3.

za pierwszy po zmianie rok podatkowy uważa się okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca roku podatkowego nowo przyjętego,

4.

pierwszy rok podatkowy po zmianie nie może być krótszy niż dwanaście miesięcy i dłuższy niż dwadzieścia trzy kolejne miesiące kalendarzowe.

Spółka spełniła wszystkie wyżej wymienione przesłanki warunkujące zmianę roku podatkowego, mianowicie:

Ad.1.

W dniu 26 września 2012 r. (przed notariuszem), Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki podjęło uchwałę o dokonaniu zmiany w umowie Spółki, polegającej na zmianie dotychczasowego roku obrotowego (podatkowego) na rok zgodny z rokiem kalendarzowym. Po powzięciu uchwały przez Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników, Spółka w dniu 28 września 2012 r. złożyła w Sądzie Rejonowym wniosek o zmianę danych w Krajowym Rejestrze Sądowym. Postanowieniem z dnia 4 października 2012 r. Sąd Rejonowy dokonał wpisu w KRS zmiany umowy Spółki.

W chwili obecnej, po dokonaniu wszystkich powyższych czynności, umowa Spółki zawiera zapis (§ 21), iż rok obrotowy (podatkowy) Spółki wynosi 12 miesięcy i równa się rokowi kalendarzowemu.

Ad. 2.

W dniu 26 października 2012 r. Spółka - zgodnie z treścią art. 8 ust. 4 u.p.d.o.p. mieszcząc się w terminie 30 dni - złożyła do Naczelnika Urzędu Skarbowego zawiadomienie o dokonanej zmianie roku podatkowego. Zgodnie ze stanowiskiem Naczelnego Sądu Administracyjnego (do 2003.12.31) w Gdańsku z dnia 8 września 1999 r. (sygn. I SA/Gd 1572/97) art. 8 ust. 5 u.p.d.o.p. nie określa sposobu i formy zawiadomienia, pozostawiając to decyzji podatnika - każda zatem forma, z której podatnik skorzysta, a z której można wnioskować, że wolą strony jest przyjęcie innego roku podatkowego, niż określony w art. 8 ust. 1, jest wystarczająca. W przedmiotowej sprawie Spółka wybrała formę pisemną - zawiadomienie zostało złożone bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym.

Ad. 3 i 4.

Zgodnie z treścią zmienionej umowy Spółki rok obrotowy (podatkowy) rozpoczynający się 1 października 2012 r. trwa 15 miesięcy i kończy się dnia 31 grudnia 2013 r. Z nowego brzmienia § 21 umowy Spółki precyzyjnie wynika, iż przesłanki wymienione wyżej w pkt 3 i 4 również zostały przez Spółkę dochowane.

Wskazać należy, iż Spółka w pierwszej kolejności dokonała zmiany umowy Spółki, a dopiero potem złożyła Naczelnikowi właściwego Urzędu Skarbowego zawiadomienie o zmianie roku podatkowego. Wszystkie czynności Spółki zostały przez Nią podjęte przed upływem 30 dniowego terminu do dokonania zawiadomienia o zmianie roku podatkowego - łącznie z konstytutywnym wpisem zmiany umowy Spółki do Rejestru Przedsiębiorców KRS.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny, należy stwierdzić, że Spółka zmieniając rok podatkowy zastosowała się do regulacji wynikających z przepisów podatkowych.

Zmiany roku dokonano w umowie Spółki, a zawiadomienie właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego, które nastąpiło w terminie ustalonym w art. 8 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy uznać za skuteczne.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Do wniosku Spółka dołączyła plik dokumentów. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego (np. dokonania szczegółowej analizy zapisów zawartych w dokumentach) w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do ich oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez wnioskodawcę i jego stanowiskiem podanym we wniosku.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl