IBPBI/2/423-1389/12/JD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 stycznia 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-1389/12/JD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 3 lipca 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 29 października 2012 r. (wpływ do tut. Biura 2 listopada 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wydatki poniesione przez spółkę komandytową na podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu objęcia ww. aportu będą stanowiły dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodu w proporcji do jego udziału w zysku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 listopada 2012 r. do tut. Biura wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wydatki poniesione przez spółkę komandytową na podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu objęcia ww. aportu będą stanowiły dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodu w proporcji do jego udziału w zysku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka prowadzi dwa główne rodzaje działalności polegające na:

* wynajmie lokali mieszkalnych i użytkowych lub ich sprzedaży oraz

* świadczeniu usług ogólno budowlanych.

W przyszłości zamierza również prowadzić działalność w zakresie budowy obiektów mieszkalnych celem późniejszej ich sprzedaży lub wynajmu. Zamiarem Spółki jest wydzielenie jednej ze wskazanych aktywności spółki, tj. działalności polegającej na obrocie i wynajmie nieruchomości, a następnie wniesienie jej aportem do istniejącej spółki komandytowej. Spółka obejmująca aport kontynuowała będzie działalność w zakresie wynajmu i sprzedaży lokali oraz dodatkowo podejmie działalność deweloperską m.in. na gruntach wnoszonych w ramach tego aportu przez Wnioskodawcę.

W wyniku planowanego działania Wnioskodawca stanie się wspólnikiem spółki komandytowej.

W związku z planowanym aportem spółka komandytowa obejmująca aport zobowiązana będzie ponieść szereg kosztów w tym m.in. podatek od czynności cywilnoprawnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy dla Wnioskodawcy wydatki poniesione przez spółkę komandytową na podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu objęcia ww. aportu będą stanowiły koszt uzyskania przychodu w proporcji do jego udziału w zysku.

Zdaniem Wnioskodawcy, wydatek poniesiony przez spółkę komandytową będzie stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu w proporcji do posiadanego prawa do udziału w zysku spółki w dacie zarachowania, tj. ujęcia w księgach spółki komandytowej tego kosztu.

Spółka komandytowa, jako spółka osobowa, nie ma odrębnej osobowości na gruncie przepisów regulujących opodatkowanie podatkiem dochodowym, a tym samym nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Nie stanowi więc samodzielnego podmiotu prawa, podmiotami prawa pozostają wspólnicy tej spółki.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.), przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału). W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Zgodnie z ust. 2 zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

W świetle cytowanego powyżej przepisu, dochód uzyskany przez spółkę komandytową opodatkowany jest przez wspólników tej spółki, w tym przez Wnioskodawcę.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Analiza wyłączonych z kosztów uzyskania przychodu wydatków określonych w art. 16 ww. ustawy prowadzi do wniosku, iż ustawodawca wprost nie wyłączył tego kosztu z kosztów uzyskania przychodu. Kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie przychodów lub zabezpieczenie albo zachowanie źródła przychodów, tak aby to źródło przynosiło przychody także w przyszłości. W takim ujęciu kosztami tymi będą zarówno wydatki pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów (w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów), nawet wówczas gdyby z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty.

Na gruncie przedmiotowej sprawy w ocenie Wnioskodawcy wydatki spółki komandytowej na podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu obejmowanego aportu pozostają w pośrednim związku z uzyskanymi przychodami, a zatem można je zaliczyć do kosztów innych niż bezpośrednio związanych z przychodami.

Zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia.

Podsumowując, zapłacony przez spółkę komandytową podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu objęcia przez tę spółkę aportu będzie zatem stanowił dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodu w proporcji w jakiej nabędzie prawo do udziału w zysku spółki komandytowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 14 marca 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl