IBPBI/2/423-1342/09/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-1342/09/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 9 września 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 11 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych połączenia spółek kapitałowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 września 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych połączenia spółek kapitałowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca był wyłącznym udziałowcem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej spółka A).

Nadzwyczajne zgromadzenie wspólników spółki A podjęło decyzję o połączeniu tej spółki, jako spółki przejmowanej z inną spółką akcyjną (dalej spółka B), jako spółką przejmującą.

Połączenie spółek A i B odbyło się na podstawie art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.). Oznacza to, że połączenie dokonane było przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej - spółka A) na inną spółkę (przejmującą - spółka B) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej, jest to tzw. łączenie się przez przejęcie.

Jako metodę rozliczenia udziałów i ujęcia połączenia w księgach rachunkowych spółki B przyjęto metodę łączenia udziałów, zgodnie z postanowieniami art. 44c ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.). Łączenie metodą łączenia udziałów polega na sumowaniu poszczególnych pozycji odpowiednich aktywów i pasywów oraz przychodów i kosztów połączonych spółek, według stanu na dzień połączenia, po uprzednim doprowadzeniu ich wartości do jednolitych metod wyceny i dokonaniu stosownych wyłączeń.

Połączenie spółek A i B zostało wpisane w Krajowym Rejestrze Sądowym - Rejestrze Przedsiębiorców. Z dniem tego wpisu spółka przejmowana przestała istnieć.

Na podstawie przyjętego planu połączenia uzgodniono stosunek wymiany udziałów spółki A na akcje spółki B. Podstawą do jego określenia były wyceny obu spółek, sporządzone przez uprawniony podmiot. W oparciu o przyjęty stosunek wymiany udziałów na akcje, uwzględniający wartość spółek z wyceny, Wnioskodawca objął akcje z emisji połączeniowej w spółce B w łącznej wartości nominalnej niższej od wartości spółki A określonej na podstawie wyceny.

Na skutek tego połączenia Wnioskodawca, jako udziałowiec przejmowanej spółki A, otrzymał od spółki przejmującej B jej akcje wartości nominalnej zgodnej z wartością o jaką podniesiono kapitał zakładowy tej spółki. Wnioskodawca stał się akcjonariuszem spółki B.

Wartość majątku spółki A pokryła więc w całości podniesiony kapitał zakładowy spółki B. W spółce B nie został podniesiony kapitał zapasowy.

Wartość nominalna otrzymanych akcji spółki B przewyższa wartość nominalną (księgową) udziałów dotychczas istniejącej spółki A. Zatem w księgach Wnioskodawcy powstała różnica (nadwyżka) pomiędzy wartościami nominalnymi (księgowymi) udziałów i akcji spółek przejmowanej i przejmującej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Mając na uwadze przedstawiony powyżej opis stanu faktycznego oraz własne stanowisko w sprawie, Spółka zwraca się z uprzejmą prośbą o potwierdzenie, iż na skutek występującego po połączeniu unicestwienia udziałów w spółce A oraz otrzymania akcji spółki B, w łącznej wartości nominalnej niższej od wartości spółki A wynikającej z wyceny, u Wnioskodawcy nie powstał przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym, czyli że cała operacja połączenia spółek A i B była dla Wnioskodawcy (udziałowca przejmowanej - spółka A) neutralna na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z przepisem art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. - dalej u.p.d.o.p.), do przychodów nie zalicza się, w przypadku połączenia lub podziału spółek kapitałowych, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 1 pkt 6, przychodu udziałowca (akcjonariusza) spółki przejmowanej lub dzielonej stanowiącego wartość nominalną udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną.

Z przepisu tego wynika, że w przypadku połączenia, nie stanowi przychodu u udziałowca spółki przejmowanej, wartość nominalna akcji przydzielonych przez spółkę przejmującą. Czyli Wnioskodawca jako udziałowiec spółki przejmowanej (A), otrzymując na skutek połączenia akcje z nowej emisji połączeniowej, w wartości nominalnej, spółki przejmującej (B) nie uzyskała przychodu podatkowego.

Należy zaznaczyć, że również nie powstał żaden przychód podatkowy na skutek unicestwienia po połączeniu udziałów spółki przejmowanej A.

Żadnego skutku podatkowego dla Wnioskodawcy nie wywołało także objęcie akcji w spółce B w łącznej wartości nominalnej niższej od wyceny majątku spółki A. Takie działanie było bezpośrednim skutkiem przyjęcia stosunku wymiany udziałów na akcje wynikającego z wycen obu łączących się spółek.

Uwzględniając powyższe argumenty, w ocenie Wnioskodawcy, proces restrukturyzacyjny polegający na połączeniu spółek A i B nie wywołał u niej żadnych skutków podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Wnioskodawca wskazuje, że podobne stanowisko zaprezentował Minister Finansów, Departament Podatków Bezpośrednich i Opłat, w piśmie z dnia 29 grudnia 1997 r. sygn. PO4/BA-802-6611/721/97, gdzie napisano:

" (...) Z uwagi na powyższe w momencie połączenia u wspólników spółki przejmowanej nie powstanie dochód do opodatkowania z tytułu nadwyżki pomiędzy wartością nominalną udziałów w spółkach przejmowanej i przejmującej. Ewentualny dochód powstanie dopiero w momencie zbycia przez wspólników udziałów spółki przejmującej; kosztem uzyskania przychodu ze zbycia będzie wartość, za jaką nabyli oni udziały spółki przyjętej. Osiągnięty w ten sposób dochód będzie opodatkowany stawką określoną w art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (w przypadku akcjonariuszy będących osobami prawnymi) lub zgodnie z art. 44 ust. 8 z uwzględnieniem art. 52 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w przypadku akcjonariuszy będących osobami fizycznymi)."

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl