IBPBI/2/423-1323/09/SD

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 stycznia 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-1323/09/SD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 23 października 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 29 października 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych dochodów osiąganych w związku z prowadzeniem działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 października 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych dochodów osiąganych w związku z prowadzeniem działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej na podstawie udzielonego w dniu 15 listopada 2005 r. zezwolenia. Zezwolenie zostało wydane na działalność obejmującą usługi w zakresie obróbki mechanicznej elementów metalowych sklasyfikowane pod numerem 28.52 PKWiU oraz usługi kucia, prasowania, wytłaczania i walcowania metali; usługi w zakresie metalurgii proszków - 28.40 PKWiU.

Przed rozpoczęciem działalności operacyjnej, zważywszy na doniosłość ryzyka prawno-podatkowego i kierując się zasadami ostrożności, Spółka wystąpiła do Urzędu Statystycznego w sprawie klasyfikacji statystycznej prowadzonej działalności gospodarczej. W odpowiedzi Urząd Statystyczny przyporządkował prowadzoną przez Spółkę działalność do kategorii PKD 28.52 (PKWiU 28.52.10) "Obróbka mechaniczna elementów metalowych" - jeżeli chodzi o wytwarzanie elementów stalowych tylko poprzez ich wycięcie w odpowiednim wymiarze, kształcie z surowca własnego i powierzonego, lub do kategorii PKD 28.40.Z (PKWiU 28.40) "kucie, prasowanie, wytłaczanie i walcowanie metali; metalurgia proszków" w zakresie wytwarzania elementów stalowych właśnie poprzez kucie, wyciskanie na zimno, prasowanie, wytłaczanie, formowanie przez walcowanie, tłoczenie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy dochód osiągany przez Spółkę z opisanej działalności będącej także przedmiotem działalności wskazanym w zezwoleniu na prowadzenie działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej jest zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych.

Zdaniem Spółki, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (zwanej dalej: u.p.d.o.p.), wolne od podatku są dochody, z zastrzeżeniem ust. 4-6, uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych. Zgodnie z art. 17 ust. 4 u.p.d.o.p. zwolnienie o którym mowa w ust. 1 pkt 34 przysługuje podatnikowi wyłącznie z tytułu dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy.

Z przytoczonych przepisów wynika, że warunkiem korzystania ze zwolnienia jest osiąganie dochodu z działalności gospodarczej o przedmiocie określonym w zezwoleniu, a działalność ta musi być prowadzona na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych, podstawą do korzystania z pomocy publicznej udzielanej zgodnie z ustawą jest zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie danej strefy, uprawniające do korzystania z pomocy publicznej. W myśl art. 16 ust. 2 ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej określa przedmiot działalności gospodarczej oraz warunki dotyczące w szczególności: zatrudnienia przez określony czas określonej liczby pracowników przez przedsiębiorcę prowadzącego działalność na terenie strefy oraz dokonania przez przedsiębiorcę na terenie strefy inwestycji o określonej wartości.

Z powyższego wynika, że zwolnienie z podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 u.p.d.o.p., dotyczy dochodów z działalności gospodarczej na terenie strefy określonej w zezwoleniu danymi numerami PKWiU.

Spółce udzielono zezwolenia na prowadzenie działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej na usługi w zakresie obróbki mechanicznej elementów metalowych - PKWiU 28.52 oraz usługi kucia, prasowania, wytłaczania i walcowania metali; usługi w zakresie metalurgii proszków - PKWiU 28.40. Dochód uzyskany przez Spółkę z działalności odpowiadającej tym kategoriom statystycznym jest w przekonaniu Spółki, objęty zwolnieniem z podatku dochodowego od osób prawnych na mocy art. 17 ust. 1 pkt 34 u.p.d.o.p.

Zwolnienie nie obejmuje natomiast dodatkowych czynności wykonywanych przez Spółkę - takich jak dostawa powstającego w trakcie procesu produkcyjnego złomu stalowego i innych odpadów - zgodnie z interpretacją indywidualną wydaną przez upoważnionego z ramienia Ministra Finansów Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 27 grudnia 2007 r. o sygn. IBPB 3/423-169/07/CzP. Ponadto, nie są objęte zwolnieniem z podatku dochodowego od osób prawnych dochody z rodzajów działalności, których nie obejmuje otrzymane przez Spółkę zezwolenie na prowadzenie działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm., dalej ustawa o u.p.d.o.p.), wolne od podatku są dochody, z zastrzeżeniem ust. 4-6, uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 42, poz. 274 z późn. zm.), przy czym wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie tego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami.

Stosownie do przepisów art. 17 ust. 4 ww. ustawy, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 34, przysługuje podatnikowi wyłącznie z tytułu dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy.

Zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, o którym mowa w cytowanym powyżej przepisie uprawnia do prowadzenia działalności gospodarczej na terenie strefy i korzystania z pomocy publicznej. Określa ono przedmiot i warunki prowadzenia działalności - art. 16 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień wydania zezwolenia (Dz. U. Nr 123, poz. 600 z późn. zm.).

Biorąc powyższe pod uwagę należy wskazać, iż zwolnienie od podatku przysługuje wyłącznie z tytułu dochodów uzyskanych z prowadzonej na terenie strefy działalności gospodarczej, określonej w zezwoleniu. Jeżeli dany rodzaj (przedmiot) działalności gospodarczej nie jest wymieniony w zezwoleniu, to dochód z takiej działalności nie podlega zwolnieniu. Podobnie w przypadku gdy dany rodzaj działalności jest prowadzony poza terenem strefy wówczas również działalność taka nie będzie podlegała zwolnieniu.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż zezwolenie zostało wydane na działalność obejmującą usługi w zakresie obróbki mechanicznej elementów metalowych sklasyfikowane pod numerem 28.52 PKWiU oraz usługi kucia, prasowania, wytłaczania i walcowania metali; usługi w zakresie metalurgii proszków - 28.40 PKWiU.

W świetle powyższych przepisów, należy uznać, iż tylko dochody z działalności gospodarczej wymienionej w ww. zezwoleniu i prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o p.d.o.p.

Stanowisko Spółki zatem należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl