IBPBI/2/423-1277/09/SD - Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów spółki postawionej w stan likwidacji wynagrodzenia wypłacanego likwidatorowi oraz należnych od tego wynagrodzenia składek na ubezpieczenie społeczne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 stycznia 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-1277/09/SD Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów spółki postawionej w stan likwidacji wynagrodzenia wypłacanego likwidatorowi oraz należnych od tego wynagrodzenia składek na ubezpieczenie społeczne.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 19 października 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 21 października 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia likwidatora oraz składki na ubezpieczenie społeczne - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 października 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia likwidatora oraz składki na ubezpieczenie społeczne.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka jest postawiona w stan likwidacji. W okresie likwidacji osiąga przychody z wynajmu pomieszczeń w budynku będącym jej własnością oraz ze sprzedaży składników majątkowych wchodzących w skład masy likwidacyjnej.

Likwidator Spółki zatrudniony jest na umowę o pracę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wynagrodzenie likwidatora Spółki oraz należne od tego wynagrodzenia składki na ubezpieczenie społeczne płacone przez pracodawcę stanowią koszty uzyskania przychodów Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w likwidacji.

Zdaniem Spółki, art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Artykuł 16 ust. 1 ww. ustawy, nie zastrzega dokonanych wypłat na rzecz pracowników z tytułu wynagrodzenia za pracę oraz przypadających od nich składek na ubezpieczenie społeczne płaconych przez pracodawcę jako kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów.

W związku z powyższym Spółka uważa, że wynagrodzenie za pracę likwidatora Spółki oraz przypadające od tego wynagrodzenia składki na ubezpieczenie społeczne płacone przez pracodawcę stanowią koszty uzyskania przychodów Spółki z o.o. w likwidacji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl przepisów art. 276 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), likwidatorami są członkowie zarządu, chyba że umowa spółki lub uchwała wspólników stanowi inaczej.

Jednocześnie zgodnie z art. 280 do likwidatorów stosuje się przepisy dotyczące członków zarządu, chyba że przepisy rozdziału 6 w dziale I tytułu III Kodeksu spółek handlowych stanowią inaczej.

Pozycja prawna likwidatora w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością odpowiada zatem pozycji członka zarządu tej spółki, oczywiście z uwzględnieniem ograniczenia kompetencji do czynności likwidacyjnych. Ustawowa definicja czynności likwidacyjnych została określona w art. 282 Kodeksu spółek handlowych.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Powyższe oznacza, że wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami. Przy czym zwrot "w celu" oznacza to, że nie każdy wydatek poniesiony przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania, lecz tylko ten wydatek, który pozostaje w takim związku przyczynowo-skutkowym, że poniesienie go ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodów, albo zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów.

Wydatki poniesione na wypłatę wynagrodzenia dla likwidatora oraz należne od tego wynagrodzenia składki na ubezpieczenie społeczne płacone przez pracodawcę nie zostały wymienione w katalogu wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, zawartym w art. 16 ust. 1 powołanej ustawy. W konsekwencji przedmiotowe wydatki mogą stanowić koszt uzyskania przychodów Spółki, jeśli spełniają przesłanki ujęte w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ponieważ w okresie likwidacji Spółka nie posiada zarządu, a jej interesy prowadzi likwidator, należy stwierdzić, iż wynagrodzenie wypłacane dla likwidatora oraz należne od tego wynagrodzenia składki na ubezpieczenie społeczne płacone przez pracodawcę może być uznane za poniesione w celu osiągnięcia przychodów i w świetle cytowanego wyżej przepisu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym wydatki te będą stanowić koszt uzyskania przychodów, pod warunkiem wykazania, że były one racjonalne co do zasady i został prawidłowo udokumentowane.

Stanowisko Wnioskodawcy uznać zatem należy za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl