IBPBI/2/423-1271/10/BG - Zaliczenie odsetek od pożyczki zaciągniętej przez spółkę na nabycie akcji przedsiębiorstwa do kosztów uzyskania przychodów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 stycznia 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-1271/10/BG Zaliczenie odsetek od pożyczki zaciągniętej przez spółkę na nabycie akcji przedsiębiorstwa do kosztów uzyskania przychodów.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 29 września 2010 r. (data złożenia do tut. BKIP w dniu 29 września 2010 r.), uzupełnionym w dniu 30 listopada 2010 r. i 8 grudnia 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczki zaciągniętej przez Spółkę od "Spółki M" na nabycie pakietu akcji Przedsiębiorstwa na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (pytanie oznaczone we wniosku literą A) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 września 2010 r. złożono do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczki zaciągniętej przez Spółkę od "Spółki M" na nabycie pakietu akcji Przedsiębiorstwa na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 24 listopada 2010 r. Znak IBPBI/2/423-1271/10/BG wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia dokonano w dniu 30 listopada 2010 r. i 8 grudnia 2010 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka (Wnioskodawca) prowadzi działalność gospodarczą między innymi w zakresie budownictwa drogowego. W ramach swojej działalności Spółka nabyła pakiet akcji Przedsiębiorstwa. Wydatki na nabycie zostały przez Spółkę w całości pokryte pożyczką zaciągniętą od "Spółki M". W związku z udzieloną pożyczką "Spółka M" nalicza Spółce na ostatni dzień miesiąca odsetki, które Spółka płaci w ciągu 14 dni. 100% udziałów w Spółce posiada "Spółka M" (spółka córka-spółka matka), zaś kapitał zakładowy Spółki wynosi obecnie 50.000 PLN.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy odsetki od pożyczki zaciągniętej przez Spółkę od "Spółki M" na nabycie pakietu akcji Przedsiębiorstwa stanowią koszt uzyskania przychodu dla Spółki w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych... (pytanie oznaczone we wniosku literą A)

Zdaniem Spółki, żeby dany wydatek mógł zostać uznany za koszt uzyskania przychodu:

* musi spełniać warunki, które wynikają z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej "ustawa o CIT") i

* nie może być wyłączony z kosztów uzyskania przychodu przez art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, kosztem uzyskania przychodu jest koszt poniesiony w celu osiągnięcia przychodu, lub zachowania, lub zabezpieczenia źródła przychodu. Zatem, w pierwszej kolejności należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy odsetki od pożyczki zaciągniętej przez Spółkę od "Spółki M" na nabycie pakietu akcji Przedsiębiorstwa spełniają wspomniane warunki.

Według Spółki, nabycie pakietu akcji Przedsiębiorstwa stanowi istotny element realizowania strategii gospodarczej Spółki, która polega między innymi na zdobywaniu nowych rynków świadczenia usług w zakresie budownictwa drogowego, w omawianym przypadku rynków na terenie Polski wschodniej. Pożyczka zaciągnięta przez Spółkę pozwoliła na pokrycie kosztów zakupu pakietu akcji Przedsiębiorstwa, zaś odsetki są koniecznym skutkiem jej udzielenia. Bez udzielenia tej pożyczki oraz ponoszenia kosztów odsetek przez Spółkę osiągnięcie tego celu gospodarczego nie byłoby możliwe. Zatem można powiedzieć, że odsetki od pożyczki zaciągniętej przez Spółkę od "Spółki M" na nabycie pakietu akcji Przedsiębiorstwa stanowią pośredni koszt uzyskania przychodu dla Spółki. Oznacza to, że w tym przypadku warunki, które wynikają z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT są spełnione.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm., dalej "u.p.d.o.p."), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p.

Artykuł 16 ust. 1 u.p.d.o.p. zawiera enumeratywną listę wyłączeń z kosztów uzyskania przychodów, co oznacza, iż każdy koszt dający się zakwalifikować do którejkolwiek z pozycji wymienionej na tej liście nie będzie mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeśli był poniesiony w celu osiągnięcia przychodów.

Interpretacja pojęcia "koszty uzyskania przychodów", zawartego w ww. art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p., prowadzi do wniosku, że podatnik ma prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich wydatków, pod warunkiem że:

* są to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów,

* są to koszty poniesione w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,

* nie są kosztami wymienionymi w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p.

Podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów poniesionych wydatków po wyłączeniu tych, których możliwość odliczenia jest wprost ograniczona w ustawie - zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio związanych z uzyskiwanymi przychodami, pod warunkiem, że ich poniesienie ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu, lub wiąże się z zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów. Podatnik ma więc prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków jeżeli pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami.

Wskazać należy, iż działania Spółki polegające na zdobywaniu nowych rynków świadczenia usług w zakresie budownictwa drogowego zostały poniesione przez Spółkę w celu osiągnięcia przychodów. Mając na uwadze przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny należy wskazać, że odsetki od pożyczki poniesionej na nabycie pakietu akcji Przedsiębiorstwa stanowią pośredni koszt uzyskania przychodu dla Spółki na podstawie art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p., pod warunkiem prawidłowego udokumentowania, z zastrzeżeniem wyłaczeń wynikających z przepisów art. 16 u.p.d.o.p. (tekst jedn. art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) u.p.d.o.p., art. 16 ust. 1 pkt 11 u.p.d.o.p., art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p. oraz art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 u.p.d.o.p.), które nie były przedmiotem tej interpretacji.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy podatkowe i przedstawiony we wniosku stan faktyczny należy stwierdzić, iż stanowisko Spółki jest prawidłowe.

Ponadto informuje się iż w zakresie interpretacji przepisów:

* art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p. wydano interpretację indywidualną z dnia 12 stycznia 2011 r. Znak IBPBI/2/423-25/11/BG (pytanie oznaczone we wniosku literą B)

* art. 16 ust. 1 pkt 60 u.p.d.o.p. wydano interpretację indywidualną z dnia 12 stycznia 2011 r. Znak IBPBI/2/423-26/11/BG (pytanie oznaczone we wniosku literą C).

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-512 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl