IBPBI/2/423-1262/09/SD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 października 2009 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-1262/09/SD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17 lipca 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 27 lipca 2009 r.), uzupełnionym w dniach 05 i 9 października 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu uzyskania przychodu w związku ze sprzedażą gazu płynnego (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3) - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 lipca 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu uzyskania przychodu w związku ze sprzedażą gazu płynnego.

Uzupełnienia wniosku Spółka dokonała w dniach 05 i 9 października 2009 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka posiada rozlewnie gazu płynnego, będące składami podatkowymi w trzech lokalizacjach na terenie kraju. Spółka sprzedaje między innymi gaz płynny o kodach CN mieszczących się w zakresie od 2711 12 11 do 2711 19 00 podlegający zwolnieniu od podatku akcyzowego ze względu na przeznaczenie do podmiotów zużywających bądź do podmiotów pośredniczących. Spółka planuje wprowadzenie nowego rozwiązania. Gaz płynny będzie dostarczany ze składu podatkowego albo do zbiorników będących własnością Spółki, albo do zbiorników będących własnością Klienta, dzierżawionych przez Spółkę.

Rozwiązanie to zakłada dostawę na podstawie dokumentu dostawy, gdzie jako podmiot odbierający (zużywający) będzie wskazany Klient. Klient potwierdzi na dokumencie dostawy odbiór całej ilości gazu, ponieważ to Klient jest podmiotem zużywającym i to Klient podpisując się na dokumencie dostawy zobowiązuje się do zużycia gazu na cele zwolnione z podatku akcyzowego. Natomiast faktycznie właścicielem gazu płynnego pozostającego w zbiorniku, w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, będzie nadal Spółka. Spółka będzie wystawiać faktury na Klienta w trybach miesięcznych, za gaz płynny faktycznie przez niego zużyty w danym okresie rozliczeniowym, na podstawie odczytów z licznika telemetrycznego. Czasami z jednego zbiornika należącego do Spółki korzysta dwóch ostatecznych odbiorców. W takich przypadkach Spółka planuje zamontowanie dwóch odrębnych liczników telemetrycznych i wystawiać faktury dla każdego z tych użytkowników oddzielnie według wskazań licznika.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w przypadku dostawy gazu płynnego ze składu podatkowego do zbiornika będącego własnością Spółki, bądź dzierżawionego przez Spółkę możliwe jest wystawienie jednego dokumentu dostawy dla Klienta na całą dostawę i późniejsze fakturowanie Klienta w trybach miesięcznych... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3)

Zdaniem Spółki, taka forma rozliczeń jest prawidłowa. Dostawa gazu jest potwierdzona przez Klienta na dokumencie dostawy, ale jest to dokument wykorzystywany wyłącznie do rozliczeń podatku akcyzowego. Z punktu widzenia p.d.o.p. właścicielem gazu po dostawie do zbiornika jest nadal Spółka. Własność gazu przechodzi na Klienta w momencie pobrania ze zbiornika.

W uzupełnieniu wniosku Spółka wskazała, iż zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, rozpozna przychód w momencie wystawienia faktury. Przeniesienie tytułu własności na Klienta następuje w momencie pobrania gazu za zbiornika należącego do Spółki, bądź dzierżawionego przez Spółkę. Art. 12 ust. 3 stanowi, że przychód powstaje w dniu wydania rzeczy, nie później niż w dniu wystawienia faktury. Faktura będzie wystawiana na zasadach opisanych w punkcie 3b, w związku z czym przychód Spółka rozpozna w momencie wystawienia faktury.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm., dalej: ustawa o p.d.o.p.), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Stosownie do przepisów art. 12 ust. 3 ustawy o p.d.o.p., za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Ogólną zasadę ustalania momentu uzyskania przychodu związanego z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej określa przepis art. 12 ust. 3a ustawy o p.d.o.p., który stanowi, że za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1.

wystawienia faktury albo

2.

uregulowania należności.

W świetle cytowanego przepisu niejako pierwszeństwo w kształtowaniu daty powstania przychodu ma dzień dokonania czynności - wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego, wykonania usługi lub jej częściowego wykonania - przy czym dzień wystawienia faktury lub uregulowania należności jest ostatecznym terminem, który stanowi o dacie powstania przychodu.

Odnosząc powyższe uwarunkowania prawne, do przedstawionego przez Spółkę zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że z uwagi na fakt, iż najwcześniejszym ze zdarzeń określonych w tym przepisie (wydanie rzeczy, wystawienie faktury, zapłata należności) jest moment pobrania gazu ze zbiornika przez Klienta (skutkujący jak wskazała Spółka przeniesieniem prawa własności na Klienta), Spółka powinna wykazać przychód w dniu wydania rzeczy, a nie w dniu wystawienia faktury, które następuje w późniejszym terminie.

Moment pobrania gazu ze zbiornika (następuje wówczas przeniesienie własności na Klienta), a zatem dojdzie do wydania towaru, czyli powstanie przychód w podatku dochodowym.

Reasumując, stanowisko Spółki odnośnie momentu powstania przychodu należy uznać za nieprawidłowe.

Jednocześnie wskazać należy, iż w uzasadnieniu własnego stanowiska Spółka powołała się na art. 12 pkt 3b ustawy o p.d.o.p. Wskazany art. 12 tej ustawy, takiego przepisu nie zawiera, a ust. 3b został uchylony z dniem 1 stycznia 2004 r. (art. 1 pkt 7 lit. c) ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1957 z późn. zm.)).

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, iż w sprawie będącej przedmiotem pytań oznaczonych we wniosku Nr 1 i 2 wydano odrębne interpretacje indywidualne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl