IBPBI/2/423-1255/11/MO

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 stycznia 2012 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-1255/11/MO

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 10 października 2011 r. (data wpływu do tut. BKIP 13 października 2011 r.), uzupełnionym w dniu 3 stycznia 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia skutków podatkowych wniesienia przedsiębiorstwa do spółki z o.o. (pytanie wymienione we wniosku jako trzecie) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 października 2011 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia skutków podatkowych wniesienia przedsiębiorstwa do spółki z o.o. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 22 grudnia 2011 r. wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano w dniu 3 stycznia 2012 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Istniejąca od 2009 r. Spółka z o.o. chce wyrazić zgodę na podwyższenie kapitału poprzez wniesienie aportu w formie przedsiębiorstwa osoby fizycznej, która jest wspólnikiem spółki, a ze względu na wiek chce zakończyć działalność. Aportem będzie przedsiębiorstwo (firma), którego majątek stanowi wyposażenie gastronomiczne oraz lokal zakupiony (współwłasność małżonków) za fundusze i do majątku prowadzonej firmy (lokal zakupiony od Urzędu Miasta na fakturę VAT).

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z dnia 28 grudnia 2011 r. (data wpływu do tut. BKIP 3 stycznia 2011 r.):

Czy po stronie Spółki przyjmującej aport (a co za tym idzie powiększony jest kapitał Spółki) wystąpi podatek dochodowy od osób prawnych... (pytanie wymienione we wniosku jako trzecie)

Zdaniem Spółki, (stanowisko ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z dnia 28 grudnia 2011 r. (data wpływu do tut. BKIP 3 stycznia 2011 r.)) czynność ta nie powoduje konieczności płacenia podatku dochodowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do postanowień art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.), do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego (...).

Powyższe oznacza, iż wartość wkładów zarówno pieniężnych, jak i niepieniężnych wnoszona na pokrycie kapitału zakładowego w związku z utworzeniem spółki, jak również z podwyższeniem jej kapitału zakładowego nie jest zaliczana do przychodów podatkowych spółki.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca, otrzyma aport w postaci przedsiębiorstwa osoby fizycznej, w wyniku czego dojdzie do powiększenia kapitału zakładowego.

Wobec powyższego, należy stwierdzić, iż po stronie spółki z o.o. otrzymującej aport w postaci przedsiębiorstwa osoby fizycznej skutkiem czego jest powiększenie kapitału zakładowego tej spółki nie powstanie przychód w rozumieniu art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Mając na uwadze powyższe stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienić należy, iż w sprawach będących przedmiotem pytań wymienionych we wniosku Nr 1 i 2 wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl