IBPBI/2/423-1249/11/CzP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 stycznia 2012 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-1249/11/CzP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 6 października 2011 r. (data wpływu do tut. BKIP 12 października 2011 r.), uzupełnionym w dniu 20 grudnia 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie określenia momentu powstania przychodu z tytułu usług dostaw ciepła - jest prawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 12 października 2011 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie określenia momentu powstania przychodu z tytułu usług dostaw ciepła.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 9 grudnia 2011 r. Znak: IBPBI/2/423-1249/11/CzP wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienie wniosku wpłynęło do tut. BKIP 20 grudnia 2011 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka prowadzi m.in. działalność w zakresie wytwarzania i dystrybucji energii cieplnej do odbiorców zgodnie z zawartymi umowami. Dostawa ciepła rozliczana jest w okresach miesięcznych, co odpowiada definicji okresu rozliczeniowego. Okres rozliczeniowy pokrywa się z miesiącem kalendarzowym i rozpoczyna się pierwszego dnia miesiąca, a kończy ostatniego dnia tego miesiąca. W przypadku, gdy dzień rozpoczęcia lub zakończenia okresu rozliczeniowego (miesiąca kalendarzowego) jest dniem wolnym od pracy, terminy rozpoczęcia lub zakończenia okresu rozliczeniowego przesuwają się na pierwszy dzień roboczy następujący po nich. Zgodnie z art. 12 ust. 3c i 3d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego w przypadkach m.in. dostaw ciepła rozliczanych w okresach rozliczeniowych określonych w umowie z odbiorcą. Zasadniczo ostatni dzień okresu rozliczeniowego to ostatni dzień miesiąca kalendarzowego. W sytuacji jednak, gdy ostatni dzień miesiąca przypada na dzień wolny od pracy, to ostatni dzień okresu rozliczeniowego przesuwa się na pierwszy dzień roboczy następnego miesiąca kalendarzowego. Z taką sytuacją spotkamy się w miesiącu grudniu 2011 r., kiedy to 31 grudnia 2011 r. (ostatni dzień przyjętego okresu rozliczeniowego) wypadnie w sobotę, a więc w dniu wolnym od pracy. Okres rozliczeniowy, a w zasadzie jego ostatni dzień, przesunie się na pierwszy dzień roboczy następnego miesiąca, czyli na dzień 2 stycznia 2012 r. Oznacza to, że okres rozliczeniowy z tytułu dostaw ciepła w m-cu grudniu będzie trwał od 1 grudnia 2011 r. do 2 stycznia 2012 r.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w sytuacji opisanej w stanie faktycznym (winno być zdarzeniu przyszłym), biorąc pod uwagę zapisy wynikające z zawartych umów oraz przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychód podatkowy z tytułu dostawy ciepła za miesiąc grudzień 2011 r. powstanie w dniu 2 stycznia 2012 r., a więc w następnym roku podatkowym (rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym)... (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)

Zdaniem Spółki, biorąc pod uwagę przepisy art. 12 ust. 3c oraz 3d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychód do opodatkowania z tytułu dostawy ciepła za miesiąc grudzień 2011 r. powstanie w dniu 2 stycznia 2012 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie należy zaznaczyć, iż rozpatrując niniejszy wniosek, tut. Organ wziął pod uwagę jego treść (tzn. opis zdarzenia przyszłego, pytanie oraz stanowisko) ostatecznie przedstawioną w uzupełnieniu wniosku z dnia 15 grudnia 2011 r. (wpływ do Organu 20 grudnia 2011 r.).

W myśl art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm., określanej w dalszej części skrótem "u.p.d.o.p."), za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Zasady rozpoznawania momentu uzyskania przychodów określonych w art. 12 ust. 3 u.p.d.o.p., uregulowane są w art. 12 ust. 3a-3e. Zgodnie z art. 12 ust. 3a u.p.d.o.p., za datę powstania przychodu uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1.

wystawienia faktury, albo

2.

uregulowania należności.

W myśl art. 12 ust. 3c u.p.d.o.p., jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

Artykuł 12 ust. 3d u.p.d.o.p. stanowi, iż przepis ust. 3c stosuje się odpowiednio do dostawy energii elektrycznej, cieplnej oraz gazu przewodowego.

u. p.d.o.p. nie definiuje pojęcia okresu rozliczeniowego, dlatego też w tym zakresie należy sięgnąć do wykładni językowej. Przywołując internetowy słownik języka polskiego (...)"okres" to czas trwania czegoś, przedział czasowy, wyodrębniony ze względu na określone wydarzenie, czas, w którym ma miejsce jakieś zjawisko cykliczne i po jego upływie powtarza się jego przebieg, natomiast "rozliczenie" to uregulowanie wzajemnych należności, załatwienie z kimś spraw finansowych.

Na gruncie u.p.d.o.p. okres rozliczeniowy oznacza zatem stały przedział czasowy, wyodrębniony ze względu na obowiązek uregulowania przez dane podmioty spraw finansowych, np. miesiąc, kwartał, rok itp. Jeżeli zatem strony ustalą, iż należności wynikające z umowy są rozliczane w okresach rozliczeniowych, wówczas również pod względem podatkowym zasadne jest przyjęcie, iż są one rozliczane w tych okresach (tzw. usługi ciągłe). W takim przypadku przychód należny z tytułu usług o ustalonym okresie rozliczeniowym powinien być określany w ostatnim dniu przyjętego przez strony okresu rozliczeniowego (przy czym nie rzadziej niż raz w roku), a data wystawienia faktury oraz termin płatności nie decydują o terminie powstania przychodu należnego.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż dostawa ciepła rozliczana jest w okresach miesięcznych, co odpowiada definicji okresu rozliczeniowego. Okres rozliczeniowy pokrywa się z miesiącem kalendarzowym i rozpoczyna się pierwszego dnia miesiąca, a kończy ostatniego dnia tego miesiąca. W przypadku, gdy dzień rozpoczęcia lub zakończenia okresu rozliczeniowego (miesiąca kalendarzowego) jest dniem wolnym od pracy, termin rozpoczęcia lub zakończenia okresu rozliczeniowego przesuwa się na pierwszy dzień roboczy następujący po nich.

Biorąc powyższe pod uwagę, w miesiącu grudniu 2011 r. (kiedy to 31 grudnia 2011 r. - czyli ostatni dzień przyjętego okresu rozliczeniowego - wypada w sobotę, a więc w dniu wolnym od pracy) ostatni dzień okresu rozliczeniowego obejmującego ten miesiąc przesunie się na pierwszy dzień roboczy następnego miesiąca, czyli na dzień 2 stycznia 2012 r. Oznacza to, że okres rozliczeniowy z tytułu dostaw ciepła w m-cu grudniu będzie trwał od 1 grudnia 2011 r. do 2 stycznia 2012 r. Zatem przychód do opodatkowania z tytułu dostawy ciepła za miesiąc grudzień 2011 r., zgodnie z art. 12 ust. 3d w zw. z ust. 3c u.p.d.o.p., powstanie w dniu 2 stycznia 2012 r.

Stanowisko Spółki jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl