IBPBI/2/423-124/14/BG - Brak obowiązku odprowadzania podatku dochodowego od osób prawnych przez spółkę komandytowo-akcyjną za okres od dnia 1 stycznia do dnia 30 listopada 2013 r.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 kwietnia 2014 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-124/14/BG Brak obowiązku odprowadzania podatku dochodowego od osób prawnych przez spółkę komandytowo-akcyjną za okres od dnia 1 stycznia do dnia 30 listopada 2013 r.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 21 stycznia 2014 r. (data wpływu do tut. Biura 28 stycznia 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy Wnioskodawca za okres od dnia 1 stycznia 2013 r. do dnia 30 listopada 2013 r. ma obowiązek odprowadzania podatku dochodowego od osób prawnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 stycznia 2014 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy Wnioskodawca za okres od dnia 1 stycznia 2013 r. do dnia 30 listopada 2013 r. ma obowiązek odprowadzania podatku dochodowego od osób prawnych.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest spółką komandytowo - akcyjną, posiadającą siedzibę i zarząd na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Zgodnie ze statutem rok obrotowy Wnioskodawcy rozpoczyna się każdego 1 grudnia, a kończy w kolejnym roku 30 listopada. Zmiana roku obrotowego została przyjęta w uchwale walnego zgromadzenia z 9 lipca 2013 r. w drodze zmiany statutu i została zarejestrowana przez Sąd 30 sierpnia 2013 r. Na dzień 10 grudnia 2013 r. Spółka znajdowała się w trakcie likwidacji. Tego dnia likwidację uchylono uchwałą zgromadzenia wspólników z tego dnia.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy za okres od dnia 1 stycznia 2013 r. do dnia 30 listopada 2013 r. Spółka jako podatnik podatku dochodowego od osób prawnych ma obowiązek odprowadzania tego podatku od swego dochodu.

Zdaniem Spółki, uchylenie likwidacji 10 grudnia 2013 r. spowodowało skutki analogiczne do jej zakończenia i wywołało obowiązek zamknięcia ksiąg na dzień zakończenia likwidacji, tj. podjęcia uchwały o jej uchyleniu, zgodnie z art. 12 ust. 2 pkt 2 ustawy o rachunkowości i w konsekwencji spowodowało otwarcie nowego roku, stosowanie do art. 12 ust. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości. Rozpoczęty na skutek zdarzenia nadzwyczajnego rok obrotowy rozpoczął się 10 listopada 2013 r. i zakończy 30 listopada 2014 r. Zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w brzmieniu nadanym przez art. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym, istniejące na ten dzień spółki komandytowo-akcyjne stały się podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, z zastrzeżeniem, jednak zawartym w art. 4 ust. 1 ww. ustawy, zgodnie z którym w przypadku spółki komandytowo-akcyjnej posiadającej siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przepisy te stosuje się począwszy od pierwszego dnia roku obrotowego tej spółki rozpoczynającego się po dniu 31 grudnia 2013 r. W Spółce najbliższy taki rok rozpocznie się dopiero po 30 listopada 2014 r. Wnioskodawca nie ma za okres od 1 stycznia 2013 r. do 30 listopada 2013 r. jako podatnik podatku dochodowego od osób prawnych obowiązku odprowadzania tego podatku od swego dochodu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie należy zaznaczyć, że zgodnie z zakresem jaki został wyznaczony zadanym przez Wnioskodawcę pytaniem, niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie ustalenia, czy Wnioskodawca za okres od 1 stycznia 2013 r. do 30 listopada 2013 r. ma obowiązek odprowadzania podatku dochodowego od osób prawnych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jest spółką komandytowo - akcyjną, posiadającą siedzibę i zarząd na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Zgodnie ze statutem rok obrotowy Wnioskodawcy rozpoczyna się każdego 1 grudnia, a kończy w kolejnym roku 30 listopada. Zmiana roku obrotowego została przyjęta w uchwale walnego zgromadzenia z 9 lipca 2013 r. w drodze zmiany statutu i została zarejestrowana przez Sąd 30 sierpnia 2013 r. Na 10 grudnia 2013 r. Spółka znajdowała się w trakcie likwidacji. Tego dnia likwidację uchylono uchwałą zgromadzenia wspólników z tego dnia.

Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1030, z późn. zm. dalej "k.s.h."), wymienia spółkę komandytowo-akcyjną jako spółkę osobową, która nie jest wyposażona w osobowość prawną, ale którą cechuje prawo do nabywania we własnym imieniu praw i zaciągania zobowiązań oraz zdolność sądową. W spółce komandytowo-akcyjnej mającej na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, co najmniej jeden wspólnik za zobowiązania spółki wobec wierzycieli odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem (art. 125 k.s.h.). Spółka łączy w sobie, z jednej strony cechy spółki komandytowej, z drugiej strony, cechy spółki akcyjnej, co znajduje odzwierciedlenie w treści art. 126 k.s.h., przewidującego stosowanie do spółki komandytowo-akcyjnej w określonych sprawach przepisów dotyczących spółki komandytowej, w innych zaś - przepisów dotyczących spółki akcyjnej. Zgodnie z przepisem art. 147 § 1 k.s.h., komplementariusz i akcjonariusz uczestniczą w zysku spółki proporcjonalnie do wniesionych wkładów, chyba że statut spółki stanowi inaczej.

Ustawodawca w sposób expressis verbis zaliczył spółkę komandytowo-akcyjną do spółek osobowych, która nie jest wyposażona w osobowość prawną.

Powyższy status spółki komandytowo-akcyjnej na gruncie przepisów prawa handlowego jako spółki osobowej niemającej osobowości prawnej powoduje, że w zakresie opodatkowania dochodów spółki prowadzącej działalność gospodarczą w takiej formie, to nie spółka jest podatnikiem podatku dochodowego, lecz jej wspólnicy. Wynika to z przepisu art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze. zm., w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2013 r., dalej "u.p.d.o.p."), zgodnie z którym przepisy ustawy mają również zastosowanie do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej, z zastrzeżeniem ust. 1 i 3. W zależności od tego, czy wspólnik jest osobą fizyczną, czy też prawną, dochody wspólników podlegają odpowiednio przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ponadto należy wskazać, że kwestia rozpoczęcia nowego roku obrotowego Spółki komandytowo-akcyjnej, nie ma wpływu na niniejsze rozstrzygnięcie. Wnioskodawca jako Spółka komandytowo-akcyjna w okresie od dnia 1 stycznia 2013 r. do dnia 30 listopada 2013 r. nie była podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych a zatem nie miała obowiązku odprowadzania podatku dochodowego od osób prawnych; taki obowiązek spoczywał ewentualnie na wspólnikach tej Spółki będących osobami prawnymi.

Stanowisko Wnioskodawcy zatem należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-512 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 14 marca 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl