IBPBI/2/423-122/11/SD - Określenie kosztów uzyskania przychodów w przypadku sprzedaży udziałów nabytych w drodze wkładu niepieniężnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 kwietnia 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-122/11/SD Określenie kosztów uzyskania przychodów w przypadku sprzedaży udziałów nabytych w drodze wkładu niepieniężnego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 25 stycznia 2011 r. (data wpływu do tut. BKIP 27 stycznia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia kosztów uzyskania przychodów w przypadku sprzedaży udziałów nabytych w drodze wkładu niepieniężnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 stycznia 2011 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia kosztów uzyskania przychodów w przypadku sprzedaży udziałów nabytych w drodze wkładu niepieniężnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka planuje podwyższenie kapitału zakładowego, który pokryty zostanie wkładem niepieniężnym w postaci udziałów lub akcji (dalej: "Udziały Wnoszone") spółki mającej osobowość prawną. Udziały Wnoszone do Spółki wycenione zostaną według ich wartości rynkowej. W zamian za otrzymane w drodze wkładu niepieniężnego Udziały Wnoszone Spółka wyemituje własne udziały (dalej: "Udziały Wydawane"), dla podmiotu wnoszącego aport, których wartość nominalna równa będzie wartości rynkowej Udziałów Wnoszonych (operacja wymiany Udziałów Wnoszonych w zamian za Udziały Wydawane). Poza wydaniem podmiotowi wnoszącemu aport Udziałów Wydawanych, Spółka nie przewiduje w chwili obecnej uiszczenia dopłat pieniężnych w zamian za otrzymane Udziały Wnoszone. W przyszłości Spółka rozważa sprzedaż Udziałów Wnoszonych.

W dniu 3 sierpnia 2009 r. Spółka zwróciła się do Ministra Finansów z wnioskiem o wydanie wiążącej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie dotyczącym ustalenia wyniku podatkowego na rozważanej transakcji sprzedaży Udziałów Wnoszonych. W interpretacji z dnia 27 października 2009 r. Znak: IBPBI/2/423-907/09/SD, Minister Finansów potwierdził stanowisko Spółki, iż w wypadku sprzedaży udziałów wnoszonych otrzymanych przez Spółkę tytułem wkładu niepieniężnego w zamian za udziały wydawane, kosztem uzyskania przychodów powinna być wartość rynkowa udziałów wnoszonych określona w uchwale o podwyższeniu kapitału zakładowego Spółki, równa wartości nominalnej udziałów wydawanych wydanych przez Spółkę w zamian za otrzymane udziały wnoszone.

W związku z wejściem w życie z dniem 1 stycznia 2011 r. ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2010 r. Nr 226, poz. 1478, dalej: "ustawa zmieniająca") i wprowadzeniem do ustawy o p.d.o.p. z dniem 1 stycznia 2011 r., nowego przepisu art. 16 ust. 1 pkt 8e, Spółka pragnie potwierdzić, iż przyjęta przez nią metoda ustalenia kosztów uzyskania przychodów na transakcji sprzedaży Udziałów Wnoszonych, potwierdzona we wspomnianej interpretacji z dnia 27 października 2009 r. Znak: IBPBI/2/423-907/09/SD, jest prawidłowa również w obecnym stanie prawnym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku sprzedaży Udziałów Wnoszonych Spółka będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w wysokości wartości nominalnej Udziałów Wydawanych wyemitowanych przez Spółkę w zamian za otrzymane Udziały Wnoszone, odpowiadającej wartości rynkowej Udziałów Wnoszonych ustalonej na dzień ich otrzymania przez Spółkę w drodze wkładu niepieniężnego.

Zdaniem Spółki, przed dniem 1 stycznia 2011 r. w ustawie o p.d.o.p., brak było wyraźnego przepisu, który przesądzałby w sposób niebudzący wątpliwości kwestię ustalenia kosztów uzyskania przychodów na transakcji sprzedaży akcji lub udziałów otrzymanych przez podatnika w związku z transakcją wymiany udziałów. Dokonując wykładni przepisów art. 15 ust. 1 oraz art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o p.d.o.p., przyjmowano wówczas, iż kosztem zbycia akcji lub udziałów otrzymywanych tytułem aportu powinna być wartość nominalna akcji lub udziałów wydawanych przez podatnika w zamian za otrzymany aport. Jak zostało już podkreślone, stanowisko takie znalazło również potwierdzenie w wydanej na wniosek Spółki interpretacji Ministra Finansów z dnia 27 października 2009 r. Znak: IBPB I/2/423-907/09/SD.

Ustawą zmieniającą, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2010 r. (winno być 1 stycznia 2011 r.) do ustawy o p.d.o.p., dodany został art. 16 ust. 1 pkt 8e. Zgodnie z dosłownym brzmieniem powyższego przepisu nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez spółkę nabywającą przy wymianie udziałów; wydatki te - w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów (akcji) wydanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki, której udziały są nabywane, powiększonych o zapłatę w gotówce, o której mowa w art. 12 ust. 4d - są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji). Celem wprowadzenia do ustawy o p.d.o.p. art. 16 ust. 1 pkt 8e, było wyeliminowanie wątpliwości dotyczących ustalania kosztów uzyskania przychodów na transakcji sprzedaży akcji lub udziałów otrzymywanych przez podatników aportem w zamian za własne akcje lub udziały. Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy zmieniającej " Wątpliwości budzi (...) sposób ustalania kosztów uzyskania przychodów przez spółkę nabywającą, która w zamian za otrzymane udziały (akcje) wydaje swoje udziały (akcje) wraz z ewentualną zapłatą w gotówce. W dodawanym przepisie art. 16 ust. 1 pkt 8e wskazano, że koszty te będą ustalane w wysokości wartości nominalnej udziałów (akcji) wydanych przez spółkę nabywającą, skorygowanej o wartość ewentualnej zapłaty w gotówce. Koszty te będą uwzględniane przy obliczaniu podstawy opodatkowania dopiero w przypadku odpłatnego zbycia nabytych za nie udziałów (akcji)".

W świetle powyższego, w ocenie Spółki obecny stan prawny potwierdza stanowisko Ministra Finansów zaprezentowane uprzednio w interpretacji z dnia 27 października 2009 r., zgodnie z którym w przypadku zbycia udziałów wnoszonych, otrzymanych przez Spółkę tytułem wkładu niepieniężnego w zamian za udziały wydawane, kosztem uzyskania przychodów powinna być nominalna wartość udziałów wydawanych wyemitowanych przez Spółkę w zamian za otrzymane aportem udziały wnoszone, która w przedstawionym stanie faktycznym (winno być zdarzeniem przyszłym) odpowiadała będzie wartości rynkowej udziałów wnoszonych, ustalonej na dzień ich otrzymania przez Spółkę. Zdaniem Spółki, powyższe wynika obecnie bezpośrednio z art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o p.d.o.p.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie należy zaznaczyć, że przedstawiając we wniosku własne stanowisko adekwatnie do zadanego pytania powołując się na art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, zwanej dalej "ustawa o p.d.o.p."), Spółka w istocie wskazała, iż przedstawiona transakcja będzie miała charakter wymiany udziałów. W związku z powyższym, ustalenie czy w przedmiotowej sprawie mamy rzeczywiście do czynienia z wymianą udziałów nie było przedmiotem niniejsze interpretacji.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o p.d.o.p., dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Stosownie do przepisów art. 15 ust. 1 ustawy o p.d.o.p., kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Zgodnie z powyższymi uregulowaniami Spółka dla celów podatkowych ma możliwość pomniejszenia przychodów o wszelkie wydatki, pod warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą lub inną działalnością zarobkową, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu lub jego zachowanie albo zabezpieczenie. Zatem aby dany wydatek mógł być zakwalifikowany do kosztów uzyskania przychodów muszą być spełnione łącznie dwa warunki, a mianowicie:

* wydatek musi być poniesiony w celu uzyskania przychodu, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,

* wydatek nie może znajdować się w grupie wydatków określonych w art. 16 ust. 1 ustawy o p.d.o.p.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o p.d.o.p., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez spółkę nabywającą przy wymianie udziałów; wydatki te - w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów (akcji) wydanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki, której udziały są nabywane, powiększonych o zapłatę w gotówce, o której mowa w art. 12 ust. 4d - są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji).

Powyższy przepis stanowi, iż jeżeli spółka nabywająca w następstwie wymiany udziałów udziały drugiej spółki, będzie zbywać nabyte w ten sposób udziały, to do kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia zaliczyć będzie mogła równowartość nominalnej wartości wydanych w ramach wymiany własnych udziałów, powiększoną o ewentualną dodatkową zapłatę w gotówce za wymienione udziały.

W świetle powyższych przepisów w opisanym we wniosku zdarzeniu przyszłym uznać należy, iż w przypadku sprzedaży udziałów (otrzymanych wcześniej w wyniku transakcji wymiany udziałów), Spółka będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w wysokości wartości nominalnej Udziałów Wydanych (własnych) w zamian za otrzymane Udziały Wnoszone.

Reasumując, stanowisko Spółki należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl