IBPBI/2/423-1188/12/BG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 grudnia 2012 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-1188/12/BG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 11 września 2012 r. (data wpływu do Organu w dniu 13 września 2012 r.), uzupełnionym w dniu 10 grudnia 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów:

* składek na grupowe ubezpieczenie zdrowotne pracowników Spółki,

* wydatków na świadczenie zdrowotne w ramach pakietu medycznego na rzecz pracowników

- jest prawidłowe.

(pytanie oznaczone we wniosku jako nr 1)

UZASADNIENIE

W dniu 13 września 2012 r. wpłynął do Organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów:

* składek na grupowe ubezpieczenie zdrowotne pracowników Spółki,

* wydatków na świadczenie zdrowotne w ramach pakietu medycznego na rzecz pracowników.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 30 listopada 2012 r. Znak: IBPBI/2/423-1188/12/BG wezwano do jego uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano w dniu 10 grudnia 2012 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej finansuje ze środków obrotowych świadczenia pozapłacowe na rzecz pracowników tj. grupowe ubezpieczenie zdrowotne. W ramach abonamentu pracownicy są uprawnieni do korzystania ze świadczeń zdrowotnych i usług medycznych świadczonych przez Towarzystwo Ubezpieczeń, w tym diagnostyki oraz specjalistycznych procedur medycznych. Abonament medyczny, do którego zapłaty zobowiązany jest pracodawca ma charakter opłaty ryczałtowej uiszczanej w określonej miesięcznej wysokości z góry, bez względu na ilość i rodzaj faktycznie wykorzystanych usług medycznych, zgodnie z fakturami wystawianymi przez ubezpieczyciela. Wysokość składki wynika z faktycznej liczby osób ubezpieczonych według wybranego wariantu ubezpieczenia. Spółka nie tworzy Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, stąd też świadczenia nie będą uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracowników, a wiec nie spełniają definicji wydatków na działalność socjalną. Pakiet świadczeń medycznych został ujęty w regulaminie wynagradzania Spółki. Pakietem tym zostali objęci niektórzy pracownicy według uznania Prezesa Zarządu. Ww. świadczenia stanowić będą dla pracowników przychody podatkowe ze stosunku pracy. Koszty abonamentu na dzień dzisiejszy obejmują czterech pracowników w wariancie indywidualnym tj. 80 zł/osoba (opieką medyczną nie zostali objęci członkowie ich rodzin) oraz Prezesa Zarządu w wariancie rodzinnym tj. 375 zł/pakiet. Pakiet rodzinny opłacany za Prezesa Zarządu obejmuje jego rodzinę, w tym małżonkę i syna zatrudnionych w Spółce na podstawie umowy o pracę.

W odpowiedzi na wezwanie z dnia 30 listopada 2012 r. Znak IBPBI/2/423-1188/12/BG w uzupełnieniu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, Spółka pismem z dnia 6 grudnia 2012 r. (data wpływu do tut. BKIP 10 grudnia 2012 r.) wyjaśniając rozbieżności wskazała, iż Spółka finansuje składkę ubezpieczeniową na grupowe ubezpieczenie zdrowotne w zakresie zgonu ubezpieczonego w wysokości 0,04% składki miesięcznej, natomiast 99,96% składki obejmuje dostęp do świadczeń zdrowotnych w ramach pakietu medycznego.

Pracodawca nie jest uprawniony do otrzymania jakiegokolwiek świadczenia z tytułu zawartego grupowego ubezpieczenia zdrowotnego na rzecz pracowników. Umowa grupowego ubezpieczenia zdrowotnego dotyczy ryzyka grupy 1 działu I wymienionego w załączniku do ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej w zakresie ryzyka podstawowego tzn. zgonu ubezpieczonego w wysokości 0,04% składki miesięcznej. W razie rozwiązania umowy ubezpieczenia (umowa ubezpieczenia może być wypowiedziana z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia) ubezpieczającemu tj. Spółce przysługuje zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej lub składki wpłaconej po rozwiązaniu umowy. Umowa ubezpieczenia nie przewiduje możliwości zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy, a także wypłat z tytułu dożycia określonego wieku. Pakiet rodzinny wchodzi w skład umowy grupowego ubezpieczenia zdrowotnego pracowników.

Prezes Zarządu nie jest pracownikiem Spółki, natomiast jest udziałowcem posiadającym 100% udziałów w Spółce.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sfinansowane ze środków obrotowych Spółki wydatki na grupowe ubezpieczenie zdrowotne w części dotyczącej pracowników Spółki należy kwalifikować jako koszty uzyskania przychodów... (pytanie oznaczone we wniosku jako nr 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, sfinansowane ze środków obrotowych Spółki wydatki na grupowe ubezpieczenie zdrowotne w części dotyczącej pracowników można kwalifikować jako koszty uzyskania przychodów, gdyż tego typu wydatki nie spełniają kryterium wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Należy stwierdzić, że wydatki na zakup abonamentów medycznych nie zostały tam wymienione. Kwalifikowane są one do kosztów na podstawie generalnej zasady poniesienia w celu osiągnięcia przychodów albo zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Ich przyznanie wynika z brzmienia przepisów płacowych obowiązujących w Spółce. Ponadto zapewnienie pracownikom odpowiedniej opieki zdrowotnej wpływa na poprawę stanu ich zdrowia, w konsekwencji ograniczając poziom spowodowanej chorobą absencji w pracy i podwyższając efektywność wykonywanej pracy. Ponoszone przez pracodawcę wydatki związane są zatem pośrednio z przychodami firmy z prowadzonej działalności gospodarczej, a więc stanowią koszty uzyskania przychodu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Podstawę kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów stanowi przepis art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm., dalej "u.p.d.o.p."), zgodnie z którym, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p. W myśl tego przepisu, wszystkie poniesione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami (poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie, zwiększenie, zachowanie lub zabezpieczenie tego przychodu).

W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

1.

został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),

2.

jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,

3.

pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

4.

poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,

5.

został właściwie udokumentowany,

6.

nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Z powyższego przepisu wynika, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów. Kosztami będą zarówno koszty uzyskania przychodów pozostające w bezpośrednim związku z uzyskiwanymi przychodami, jak i koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami (pozostające w związku pośrednim) - jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu osiągnięcia przychodów, nawet wówczas, gdy z obiektywnych powodów przychód nie zostanie osiągnięty. Należy zauważyć, iż kosztami podatkowymi są m.in. tzw. "koszty pracownicze", jeżeli spełniają kryteria, określone w art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. Koszty te obejmują nie tylko wynagrodzenie zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. W ich zakresie mieszczą się również inne wydatki dotyczące pracowników. Wydatki ponoszone na rzecz pracowników, sfinansowane ze środków obrotowych, mogą być kosztami podatkowymi, pod warunkiem jednak, że podatnik wykaże, iż mają one związek z prowadzoną przez niego działalnością oraz mają na celu zwiększenie efektywności pracy i służą uzyskaniu przychodu.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, wynika iż Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej finansuje ze środków obrotowych świadczenia pozapłacowe na rzecz pracowników. Spółka finansuje składkę ubezpieczeniową na grupowe ubezpieczenie oraz składkę obejmującą dostęp do świadczeń zdrowotnych w ramach pakietu medycznego. W ramach abonamentu pracownicy są uprawnieni do korzystania ze świadczeń zdrowotnych i usług medycznych. Spółka nie tworzy Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Pakiet świadczeń medycznych został ujęty w regulaminie wynagradzania Spółki. Pakietem tym zostali objęci niektórzy pracownicy według uznania Prezesa Zarządu. Pracodawca nie jest uprawniony do otrzymania jakiegokolwiek świadczenia z tytułu zawartego grupowego ubezpieczenia zdrowotnego na rzecz pracowników. Umowa grupowego ubezpieczenia zdrowotnego dotyczy ryzyka grupy 1 działu I ustawy o działalności ubezpieczeniowej. W razie rozwiązania umowy ubezpieczenia (umowa ubezpieczenia może być wypowiedziana z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia) ubezpieczającemu tj. Spółce przysługuje zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej lub składki wpłaconej po rozwiązaniu umowy. Umowa ubezpieczenia nie przewiduje możliwości zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy, a także wypłat z tytułu dożycia określonego wieku.

Możliwość zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów ponoszonych składek na grupowe ubezpieczenie zdaniem tut. Organu należy rozpatrywać pod kątem art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. oraz art. 16 ust. 1 pkt 59 u.p.d.o.p.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 59 u.p.d.o.p., nie uważa się za koszt uzyskania przychodów składek opłaconych przez pracodawcę z tytułu zawartych lub odnowionych umów ubezpieczenia na rzecz pracowników, z wyjątkiem umów dotyczących ryzyka grup 1, 3 i 5 działu I oraz grup 1 i 2 działu II wymienionych w załączniku do ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. z 2010 r. Nr 11, poz. 66, Nr 81, poz. 530, Nr 126, poz. 853 i Nr 127, poz. 858), jeżeli uprawnionym do otrzymania świadczenia nie jest pracodawca i umowa ubezpieczenia w okresie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono, wyklucza:

a.

wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,

b.

możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,

c.

wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

Mając na uwadze powyższe, kosztem uzyskania przychodów mogą być opłacone przez pracodawcę składki ubezpieczeniowe z tytułu zawartych lub odnowionych na rzecz pracowników umów ubezpieczenia, które są wymienione w załączniku do ustawy o działalności ubezpieczeniowej, t.j.:

1.

ubezpieczenia na życie (grupa 1 dział I),

2.

ubezpieczenia na życie, jeżeli są związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (grupa 3 dział I),

3.

ubezpieczenia wypadkowe i chorobowe, jeśli są uzupełnieniem ubezpieczeń wymienionych w grupach 1-4 działu I (grupa 5 dział I),

4.

ubezpieczenia wypadku, w tym wypadku przy pracy i choroby zawodowej: świadczenia jednorazowe, świadczenia powtarzające się, połączone świadczenia, o których mowa w pkt 1 i 2, przewóz osób (grupa 1 dział II),

5.

ubezpieczenia choroby: świadczenia jednorazowe, świadczenia powtarzające się, świadczenia kombinowane (grupa 2 dział II).

W świetle powyższego, zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów, składek poniesionych tytułem zawarcia umów ubezpieczenia wymienionych w art. 16 ust. 1 pkt 59 u.p.d.o.p., w pierwszej kolejności uzależnione jest od łącznego spełnienia przewidzianych w tym przepisie warunków:

* pierwszy wskazuje grupy umów ubezpieczenia,

* drugi dotyczy uprawnionego do otrzymania świadczenia, którym nie może być pracodawca,

* trzeci wskazuje, iż umowa ubezpieczenia musi wykluczać w okresie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono: wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy ubezpieczenia, możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z tej umowy, wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w tej umowie.

W przedstawionej sprawie bezsprzecznie umowa grupowego ubezpieczenia dotyczy ryzyka grupy 1 działu I ustawy o działalności ubezpieczeniowej, pracodawca nie jest uprawniony do otrzymywania jakiegokolwiek świadczenia z tytułu zawartego grupowego ubezpieczenia zdrowotnego. Odnosząc się natomiast do spełnienia trzeciego warunku trzeciego Spółka wskazała jedynie, iż przysługuje Jej zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej lub po rozwiązaniu umowy, czyli wypłata wartości odstąpienia od umowy została wykluczona z umowy grupowego ubezpieczenia zdrowotnego. Ponadto umowa ubezpieczenia nie przewiduje możliwości zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy, a także wypłat z tytułu dożycia określonego wieku. Zatem mając na uwadze powyższe warunek trzeci zostanie spełniony skoro (o ile) w okresie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zawarto lub odnowiono umowę zostały wykluczone wszystkie okoliczności przewidziane w art. 16 ust. 1 pkt 59 lit. a), b), c) u.p.d.o.p.

Odnosząc się natomiast do możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów składki w części dot. świadczeń zdrowotnych w ramach pakietu medycznego wykupionego przez Spółkę na rzecz pracowników wskazać należy, iż mogą przysłużyć się one poprawie efektywności wykonywanych przez pracowników zadań, a zatem forma wydatków jako pośrednio związana z uzyskiwanymi przychodami, spełnia przesłanki wynikające z art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p.

Ponadto jak słusznie zauważa Spółka przepis art. 16 ust. 1 pkt 45 u.p.d.o.p., nie znajduje w niniejsze sprawie zastosowania, gdyż poniesione przez Spółkę wydatki na świadczenia medyczne nie stanowią działalności socjalnej zdefiniowanej w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 592) jako usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno - oświatowej, sportowo - rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.

W oparciu o przedstawiony we wniosku stan faktyczny i przywołane powyżej przepisy prawa należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie wydatki poniesione przez Spółkę na składkę ubezpieczenia grupowego oraz wydatki obejmujące dostęp do świadczeń zdrowotnych w ramach pakietu medycznego są dla Spółki kosztem uzyskania przychodów, ponieważ przedmiotowe wydatki spełniają przesłanki wynikające w art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. i jednocześnie nie mieszczą się w zakresie przedmiotowym art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy podatkowe i przedstawiony we wniosku stan faktyczny stanowisko Spółki w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów:

* składek na grupowe ubezpieczenie zdrowotne pracowników Spółki,

* wydatków na świadczenie zdrowotne w ramach pakietu medycznego na rzecz pracowników

- jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, iż w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (pytanie oznaczone we wniosku jako nr 2) wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl