IBPBI/2/423-1172/13/JD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 grudnia 2013 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-1172/13/JD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 3 lipca 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z 6 września 2013 r. (wpływ do tut. Biura 12 września 2013 r.), uzupełnionym 3 października 2013 r. oraz 25 listopada 2013 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy transakcja wymiany udziałów polegająca na wniesieniu przez Spółkę X do Wnioskodawcy w drodze aportu akcji Spółki Y, w zamian za objęcie udziałów własnych Wnioskodawcy, wypełnia warunki wymiany udziałów i nie będzie skutkować powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 września 2013 r. do tut. Biura wpłynął wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy transakcja wymiany udziałów polegająca na wniesieniu przez Spółkę X do Wnioskodawcy, w zamian za objęcie udziałów własnych Wnioskodawcy, wypełnia warunki wymiany udziałów i nie będzie skutkować powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 22 listopada 2013 r. znak: IBPBI/2/423-1173/13/JD wezwano do jego uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano 4 listopada 2013 r.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca będący spółką z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka X planują w przyszłości wykonać transakcję polegającą na wniesieniu przez spółkę X do Wnioskodawcy aportu w postaci akcji spółki Y stanowiących więcej niż 50% w kapitale zakładowym spółki Y (tekst jedn.: dających bezwzględną większość praw głosu), w zamian za udziały własne Wnioskodawcy. Nominalna wartość udziałów objętych przez spółkę X w podwyższonym kapitale zakładowym Wnioskodawcy, w ramach transakcji wymiany udziałów odpowiadać będzie rynkowej wartości wnoszonych akcji spółki Y. Spółki biorące udział w transakcji wymiany udziałów, tj. spółka X, spółka Y oraz Wnioskodawca, na moment wykonania transakcji będą miały siedzibę w Polsce oraz będą podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, a Wnioskodawca w wyniku wymiany udziałów uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce Y.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, transakcja wymiany udziałów polegająca na wniesieniu przez Spółkę X akcji spółki Y do Wnioskodawcy, w zamian za objęcie udziałów własnych Wnioskodawcy, wypełnia warunki wymiany udziałów z art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i nie będzie powodować powstania przychodu po stronie Wnioskodawcy... (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie aportem przez spółkę X akcji Spółki Y, które będą dawały Wnioskodawcy bezwzględną większość praw głosów w zgromadzeniu akcjonariuszy Spółki Y i wydanie przez Wnioskodawcę własnych udziałów o wartości nominalnej odpowiadającej wartości rynkowej wnoszonych aportem akcji Spółki Y będzie zdarzeniem neutralnym w podatku dochodowym od osób prawnych dla Wnioskodawcy na podstawie art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z powołanym art. 12 ust. 4d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.), do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, jeżeli spółka nabywa od udziałowców (akcjonariuszy) innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

a.

spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo

b.

spółka nabywająca posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce,

- pod warunkiem, że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

Zdaniem Wnioskodawcy planowana transakcja wniesienia aportem akcji Spółki Y, które będą dawały Wnioskodawcy bezwzględną większość praw głosów na zgromadzeniu akcjonariuszy, spełnia wszystkie wskazane w art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych warunki. Tym samym do przychodów Wnioskodawcy nie zostanie zaliczona wartość akcji spółki Y objętych przez Wnioskodawcę w wyniku aportu.

Na potwierdzenie swojego stanowiska Spółka powołała interpretację indywidualną z 3 października 2012 r. nr IPTPB3/423-228/12-4/GG.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2 wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 14 marca 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl