IBPBI/2/423-1169/12/MO

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 grudnia 2012 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-1169/12/MO

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 7 września 2012 r. (data wpływu do tut. BKIP 12 września 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy dochody oddziału będą zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce oraz czy na dochód ten będą mieć wpływ m.in. zyski/straty z transakcji Spółki z klientami rumuńskimi, zyski/straty z transakcji zabezpieczających zawartych przez Spółkę z dostawcami płynności celem zabezpieczenia transakcji zawartych przez klientów rumuńskich, odsetki kosztowe wypłacane klientom rumuńskim z tytułu utrzymywanych depozytów, odsetki przychodowe otrzymywane przez Spółkę od dostawców płynności z tytułu złożonych depozytów zabezpieczających transakcje zawarte z klientami rumuńskimi (pytania oznaczone we wniosku nr 2 i 3) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 września 2012 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy dochody oddziału będą zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce oraz czy na dochód ten będą mieć wpływ m.in. zyski/straty z transakcji Spółki z klientami rumuńskimi, zyski/straty z transakcji zabezpieczających zawartych przez Spółkę z dostawcami płynności celem zabezpieczenia transakcji zawartych przez klientów rumuńskich, odsetki kosztowe wypłacane klientom rumuńskim z tytułu utrzymywanych depozytów, odsetki przychodowe otrzymywane przez Spółkę od dostawców płynności z tytułu złożonych depozytów zabezpieczających transakcje zawarte z klientami rumuńskimi.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka oferuje klientom instrumenty rynku F.- pochodne instrumenty finansowe typu CFD (contract for differences - kontrakty różnicowe) dla poszczególnych par walutowych, indeksów giełdowych oraz cen surowców, pozwalających klientom spekulować na rynkach walutowym, surowcowym oraz rynkach akcji (indeksy giełdowe). Zawieranie transakcji wymaga złożenia przez klienta depozytu zabezpieczającego w Spółce, w wysokości ustalonego przez Spółkę określonego procenta wartości nominalnej zawartych i nierozliczonych transakcji. Rachunki pieniężne klientów, na których są wpłacone depozyty zabezpieczające mogą być oprocentowane, a wówczas wypłacane klientom oprocentowanie stanowi koszt Spółki. Transakcje z klientami zawierane są przez Spółkę w imieniu i na rachunek własny. W przypadku straty klienta z transakcji na rynku F. dla Spółki jest to zysk i odwrotnie.

Spółka zarządza własnymi otwartymi pozycjami walutowymi wynikającymi z transakcji zawartych przez klientów, zawierając na własny rachunek odpowiednie transakcje CFD z wybranymi przez siebie dostawcami płynności (banki, firmy inwestycyjne). Transakcje te mają na celu zmniejszenie ryzyka dla Spółki oraz zarządzanie własną pozycją walutową Spółki. Spółka nie zawsze zamyka transakcje klientowskie na zasadzie back to back (czyli zawierając z dostawcą płynności transakcję przeciwstawną do transakcji zawartej z klientem). Część transakcji z klientami jest tak "zamykana", choć kursy transakcji z dostawcami płynności są inne niż transakcje zawierane przez Spółkę z klientami. Może zatem wystąpić otwarta pozycja walutowa, co wskazuje na zajmowanie przez Spółkę spekulacyjnych otwartych pozycji na rynku walutowym. Transakcje zawierane przez Spółkę na własny rachunek z dostawcami płynności generują odrębny od transakcji między Spółką a klientami wynik (stratę/zysk). Spółka zobligowana jest złożyć depozyt zabezpieczający w wysokości ustalonego przez dostawcę płynności określonego procenta wartości nominalnej otwartych pozycji. Depozyt złożony przez Spółkę u dostawcy płynności może być oprocentowany, co wówczas oznacza odpowiedni przychód z tego tytułu dla Spółki.

Wszystkie transakcje, zarówno te z klientami jaki i te z dostawcami płynności przeprowadzane są na platformach elektronicznych, dedykowanych dla tychże operacji. Serwer z zainstalowanym oprogramowaniem informatycznym odpowiadającym za wykonywanie transakcji zawieranych przez Spółkę z klientami na platformie transakcyjnej F. obsługiwanej przez Spółkę zlokalizowany jest na serwerach umiejscowionych w Polsce. Wszystkie transakcje są nadzorowane przez zespół pracowników działu Trading Spółka, a część transakcji musi być ręcznie akceptowana przez pracowników Spółki, chociaż zawarcie transakcji przez klienta odbywa się zasadniczo i w dużej mierze bez udziału pracowników Spółki. Zdarzają się przypadki telefonicznych zleceń ze strony klientów, jednakże stanowią one mniejszość zawieranych transakcji przez klientów. Spółka utworzyła oddział w Rumunii, który jest wyodrębnioną jednostką organizacyjną Spółki nieposiadającą odrębnej od Spółki osobowości prawnej. Oddział wyposażony jest w powierzchnię biurową, odpowiedni sprzęt biurowy. W bieżącą działalność oddziału będzie zaangażowanych kilku pracowników. Oddział jest zarejestrowany dla potrzeb podatku dochodowego i podatku od towarów i usług w Rumunii. W pierwszym okresie funkcjonowania Oddział będzie świadczył usługi dla klientów tylko i wyłącznie związane z rynkiem F.

Oddział będzie obsługiwał klientów rumuńskich w zakresie niezbędnym do zainicjowania przez nich transakcji na rynku F., tj.:

1.

podpisanie umów z klientami,

2.

przekazanie kodów dostępu do indywidualnych kont klientów prowadzonych przez Spółkę,

3.

obsługa wpłat i wypłat środków pieniężnych przez klientów,

4.

obsługa telefonicznych dyspozycji składanych przez klienta w zakresie ustalonym przez Spółkę.

Oddział będzie wykonywał funkcje (i ponosił odpowiadające wykonywanym funkcjom koszty) związane ze swoją działalnością, w szczególności Oddział będzie zasadniczo wykonywał wszelkie funkcje związane ze świadczeniem usług na terenie Rumunii (np. prowadzenie księgowości, zarządzanie personelem, reklamowanie i promocja świadczonych usług). Przychód/koszty oddziału będą generowane przez wyniki na transakcjach zawieranych przez Spółkę na własny rachunek z klientami rumuńskimi.

Natomiast funkcje realizowane przez Spółkę (i ponoszone przez nią odpowiednie koszty) będą ograniczone do:

1.

ustalenia i utworzenia ogólnej struktury prawnej oddziału,

2.

wyposażenia oddziału w aktywa finansowe niezbędne do prowadzenia działalności,

3.

ogólnego zarządu oddziałem, w tym decydowanie o stanie zatrudnienia,

4.

udostępniania platformy do obsługi transakcji F. przez klientów wraz z dbałością o serwisowanie i sprawne działanie platformy,

5.

nadzorowanie transakcji przez pracowników Działu Trading.

Dodatkowo, w ramach zarządzania własnymi otwartymi pozycjami walutowymi wynikającymi z transakcji zawartych przez klientów (w tym również tych, które będą zawierać klienci rumuńscy) Spółka zawiera odpowiednie transakcje CFD z wybranymi dostawcami płynności realizując wynik (zysk/stratę), który biznesowo odpowiednio koryguje wynik osiągany na transakcjach z klientami. Dla celów biznesowych transakcje Spółki z dostawcami płynności, które mają na celu zabezpieczenie ryzyka związanego z transakcjami klientów rumuńskich, będą technicznie wyodrębnione w ten sposób, że będzie znany wynik na transakcjach zabezpieczających transakcje z klientami rumuńskimi. W wyniku działalności Oddziału może zostać wygenerowany dochód lub strata.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy dochody Oddziału będą zwolnione z opodatkowania CIT w Polsce... (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Czy na dochód Oddziału zwolniony z opodatkowania CIT w Polsce będą wpływać w szczególności:

* zyski/straty z transakcji Spółki z klientami rumuńskimi oraz

* zyski/straty z transakcji zabezpieczających zawartych przez Spółkę z dostawcami płynności celem zabezpieczenia transakcji zawartych przez klientów rumuńskich,

* odsetki kosztowe wypłacane klientom rumuńskim z tytułu utrzymywanych depozytów,

* odsetki przychodowe otrzymywane przez Spółkę od dostawców płynności z tytułu złożonych depozytów zabezpieczających transakcje zawarte z klientami rumuńskimi.

(pytanie oznaczone we wniosku nr 3)

Zdaniem Spółki, dochody Oddziału będą zwolnione z opodatkowania CIT w Polsce na podstawie Umowy. W analizowanej sytuacji:

1.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 Umowy, zyski przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność w drugim Umawiającym się Państwie przez położony tam zakład. W tym ostatnim przypadku zyski mogą być opodatkowane w drugim Państwie, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi.

2.

Z kolei w myśl art. 25 ust. 1 Umowy, jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy może być opodatkowany w Rumunii, to Polska zwolni, z uwzględnieniem postanowień pod literą b), taki dochód lub majątek od opodatkowania. Polska przy obliczaniu podatku od pozostałego dochodu lub majątku tej osoby może zastosować stawkę podatkową, która byłaby zastosowana, gdyby zwolniony dochód nie był zwolniony od opodatkowania.

Zdaniem Spółki, na dochód Oddziału będą mieć w szczególności wpływ:

I.

Zyski/straty z transakcji między Spółką a klientami rumuńskimi pozyskanymi przez Oddział,

II.

Zyski/straty z transakcji zabezpieczających transakcje klientów rumuńskich zawarte z dostawcami płynności przez Spółkę,

III.

Przychody z odsetek od depozytów złożonych w banku wynikających z transakcji zabezpieczających z kontrahentami rumuńskimi,

IV.

Koszty z tytułu odsetek wypłacanych klientom rumuńskim z tytułu wpłaconych przez nich depozytów do Spółki,

V.

ozostałe koszty związane z funkcjonowaniem Oddziału w Rumunii, m.in.: koszty najmu pomieszczeń biurowych, koszty obsługi księgowej i kadrowej, koszty wynagrodzeń pracowniczych, media itp.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Jednakże, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, wolne od podatku są dochody osiągane poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników określonych w art. 3 ust. 1, jeżeli umowa międzynarodowa, której Rzeczpospolita Polska jest stroną, tak stanowi.

Z powyższego wynika, że aby podatnicy objęci nieograniczonym obowiązkiem podatkowym, mogli skorzystać z omawianego zwolnienia muszą jednocześnie zostać spełnione następujące warunki:

1.

osiągnąć dochód za granicą,

2.

umowa międzynarodowa, której Polska jest stroną, zwalnia ten dochód od opodatkowania w Polsce.

Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, oparte na modelu OECD, zwalniają z opodatkowania w kraju siedziby podatnika niektóre dochody na rzecz ich opodatkowania za granicą, w kraju źródła. Umowy jednocześnie wskazują zastosowanie odpowiedniej metody unikania podwójnego opodatkowania wobec uzyskanych dochodów.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Rumunii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Warszawie dnia 23 czerwca 1994 r. (Dz. U. z 1995 r. Nr 109, poz. 530, dalej: "umowa polsko-rumuńska"), zyski przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność w drugim Umawiającym się Państwie przez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo prowadzi działalność w ten sposób, zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim Państwie, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi.

Stosownie do art. 7 ust. 2 umowy polsko-rumuńskiej, z zastrzeżeniem postanowień ustępu 3 tego artykułu, jeżeli przedsiębiorstwo Umawiającego się Państwa wykonuje działalność w drugim Umawiającym się Państwie przez położony tam zakład, to w każdym Umawiającym się Państwie należy przypisać temu zakładowi takie zyski, które mógłby on osiągnąć, gdyby wykonywał taką samą lub podobną działalność w takich samych lub podobnych warunkach jako samodzielne przedsiębiorstwo i był całkowicie niezależny w stosunkach z przedsiębiorstwem, którego jest zakładem.

W myśl art. 25 ust. 1 lit. a umowy polsko-rumuńskiej, jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy może być opodatkowany w Rumunii, to Polska zwolni, z uwzględnieniem postanowień pod literą b), taki dochód lub majątek od opodatkowania. Polska przy obliczaniu podatku od pozostałego dochodu lub majątku tej osoby może zastosować stawkę podatkową, która byłaby zastosowana, gdyby zwolniony dochód nie był zwolniony od opodatkowania.

Pomimo możliwości bezpośredniego stosowania przepisów umów międzynarodowych, wynikających z zapisów art. 87 i 91 Konstytucji RP, do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych został wprowadzony ww. art. 17 ust. 1 pkt 3, potwierdzający uregulowania zawarte w umowach międzynarodowych o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu. Na jego podstawie dochody opodatkowane za granicą oraz zwolnione od opodatkowania w Polsce według umów międzynarodowych, podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych. Zatem, na mocy art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy, dochody osiągane poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników określonych w art. 3 ust. 1 - jeżeli umowa międzynarodowa, której Rzeczpospolita Polska jest stroną tak stanowi - są wolne od podatku.

Należy podkreślić, iż rumuński oddział Spółki - jak wskazano w interpretacji z dnia 12 grudnia 2012 r. nr IBPBI/2/423-1168/12/MO - będzie stanowił zakład w rozumieniu umowy polsko-rumuńskiej.

W konsekwencji, jeżeli oddział będzie stanowił zakład w rozumieniu umowy polsko-rumuńskiej, dochody, jakie zostaną przypisane do oddziału będą podlegały opodatkowaniu w Rumunii i jednocześnie będą zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym w Polsce.

Reasumując, dochody oddziału w Rumunii będą zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce. Ponadto należy wskazać, iż na dochód zwolniony z opodatkowania będą mieć wpływ m.in. zyski/straty z transakcji Spółki z klientami rumuńskimi, zyski/straty z transakcji zabezpieczających zawartych przez Spółkę z dostawcami płynności celem zabezpieczenia transakcji zawartych przez klientów rumuńskich, odsetki kosztowe wypłacane klientom rumuńskim z tytułu utrzymywanych depozytów, odsetki przychodowe otrzymywane przez Spółkę od dostawców płynności z tytułu złożonych depozytów zabezpieczających transakcje zawarte z klientami rumuńskimi.

Tym samym stanowisko Spółki należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, iż w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 1 i 4 wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl