IBPBI/2/423-1136/11/CzP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 grudnia 2011 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPBI/2/423-1136/11/CzP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 2 września 2011 r. (data wpływu do tut. BKIP 6 września 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia czy w przypadku przekazania całej wartości wkładu na podwyższenie kapitału zakładowego, odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej Znaków Towarowych ustalonej w wysokości ich wartości rynkowej, będą stanowić koszty uzyskania przychodów (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 września 2011 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia czy w przypadku przekazania całej wartości wkładu na podwyższenie kapitału zakładowego, odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej Znaków Towarowych ustalonej w wysokości ich wartości rynkowej, będą stanowić koszty uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca - sp. z o.o. (dalej jako "Spółka") została zawiązana aktem notarialnym z dnia 3 grudnia 2010 r. W Spółce planowane jest podwyższenie kapitału zakładowego i zmiana dotychczasowego wspólnika. Podwyższenie kapitału zostanie dokonane w formie aktu notarialnego poprzez podwyższenie wartości nominalnej istniejących udziałów Spółki. Celem pokrycia podwyższenia wartości nominalnej istniejących udziałów w Spółce, nowy wspólnik będący producentem wyrobów cukierniczych, w szczególności wyrobów czekoladowych (dalej jako: "Wspólnik"), wniesie wkład w postaci stanowiących jego własność praw własności przemysłowej określonych w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawa własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.), w tym w szczególności zarejestrowane lub zgłoszone do rejestracji w Urzędzie Patentowym RP lub/i w Urzędzie ds. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM) prawa do znaków towarowych, jak również prawa do wzorów użytkowych (dalej łącznie jako "Prawa własności przemysłowej"). Oprócz Praw własności przemysłowej do Spółki zostaną przeniesieni także pracownicy działu marketingu odpowiedzialni za zarządzanie ww. prawami oraz za działania marketingowe oraz umowy niezbędne do prowadzenia działalności w zakresie świadczenia usług marketingowych oraz zarządzania prawami własności przemysłowej. W konsekwencji, Spółka przejmie wszystkie zadania Wspólnika z zakresu marketingu oraz zarządzania markami. Wspólnik natomiast będzie mógł skupić swe działania wyłącznie na produkcji wyrobów cukierniczych oraz ich sprzedaży. Wniesione składniki majątkowe nie będą stanowić zorganizowanej części przedsiębiorstwa tylko aktywa. W szczególności znaki towarowe będące przedmiotem aportu używane są obecnie przez Wspólnika w jego działalności. W przyszłości znaki te będą używane przez Spółkę w toku jej działalności. Spółka będzie bowiem zarządzać znakami towarowymi, jak również będzie świadczyć usługi w zakresie udzielenia licencji tych znaków towarowych. Rozważany jest również wariant oddania znaków do używania w formie leasingu operacyjnego w rozumieniu przepisów prawa podatkowego (art. 17b ustawy o CIT). Ponadto, prawa ochronne do znaków towarowych, które zostały zarejestrowane i które będą wchodzić w skład aportu (dalej jako: "Znaki Towarowe"), zostaną wniesione do Spółki po wartości rynkowej ustalonej na podstawie wyceny przygotowanej przez niezależny podmiot, uwzględniającej ich znaczenie ekonomiczne w zakresie udziału w rynku, wpływu na ceny, dominacji w kanałach dystrybucji i odporności na działania konkurencji. Wniesienie aportem Praw własności przemysłowej do Spółki, w tym Znaków Towarowych, nie będzie miało miejsca w pierwszym roku podatkowym Spółki.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w przypadku przekazania całej wartości wkładu na podwyższenie kapitału zakładowego, odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej Znaków Towarowych ustalonej w wysokości ich wartości rynkowej zgodnie z uzasadnieniem przedstawionym w pytaniu 1, będą stanowić koszty uzyskania przychodów Wnioskodawcy w pełnej wysokości.

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 3)

Zdaniem Spółki, w przypadku przekazania całej wartości wkładu na podwyższenie kapitału zakładowego, odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej Znaków Towarowych ustalonej w wysokości ich wartości rynkowej zgodnie z uzasadnieniem przedstawionym w pytaniu nr 1, będą stanowić koszty uzyskania przychodów Wnioskodawcy w pełnej wysokości.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm. - dalej "ustawa o CIT"), do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w formie wkładu niepieniężnego, od tej części ich wartości, która nie została przekazana na utworzenie lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej.

W pierwszej kolejności należy wskazać, że analizowany przepis nie różnicuje sytuacji podatników ze względu na zastosowaną metodę podwyższenia kapitału zakładowego. W konsekwencji będzie miał on zastosowanie również do przedmiotowego zdarzenia przyszłego, w którym podwyższenie kapitału zakładowego nastąpi poprzez podwyższenie wartości nominalnej udziałów już istniejących. Z treści cytowanego wyżej przepisu wynika, że w przypadku, gdy część wartości wkładu została przekazana na inne fundusze niż kapitał zakładowy (np. kapitał zapasowy bądź rezerwowy), odpisy amortyzacyjne od tej części wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w formie wkładu niepieniężnego, która nie została przekazana na kapitał zakładowy, nie będą stanowić kosztów uzyskania przychodów. Wnioskując a contrario, w przypadku przekazania całej wartości wkładu na kapitał zakładowy, tak jak nastąpi to w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, kosztami uzyskania przychodów będą mogły być odpisy amortyzacyjne od całości ustalonej przez Wnioskodawcę wartości początkowej Znaków Towarowych, czyli od ich wartości rynkowej.

Mając powyższe na uwadze, stanowisko Spółki, zgodnie z którym w przypadku przekazania całej wartości wkładu na podwyższenie kapitału zakładowego, odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej Znaków Towarowych ustalonej w wysokości ich wartości rynkowej, będą stanowić koszty uzyskania przychodów Wnioskodawcy w pełnej wysokości, należy uznać za prawidłowe

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego od dnia złożenia wniosku o wydanie interpretacji.

Nadmienia się, że w zakresie pytań oznaczonych numerami 1 i 2 wydano odrębne interpretacje.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl